Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Velké sázení a setí si nechte až po zmrzlých. Kdy mají svátek?

Velké sázení a setí si nechte až po zmrzlých. Kdy mají svátek?

28.4.2024 - redakce Babinet.cz

Zmrzlíci se nezadržitelně blíží a s nimi také přijde období velkého sázení. Většina sazeniček totiž před tímto triem nesmí do země, mohly by zmrznout. Tři zmrzlí muži s sebou přinášejí především přízemní mrazíky, což by čerstvé rostlinky nemusely zvládnout. Ostatně nezřídka se v tomto období stává, že pomrznou květy ovocných stromů.

Tři svatí, Pankrác, Servác a Bonifác, jsou v první půlce května. Obvykle to bývaly dny, kdy přestávalo v ranních hodinách mrznout a byl nejvyšší čas zaset na poli.

  • Pankrác – neděle 12. 5. 2024
  • Servác – pondělí 13. 5. 2024
  • Bonifác – úterý 14. 5. 2024

Ven, po těchto dnech, může rázem veškerá teplomilná zelenina, jako rajčata, lilky, papriky, melouny, předpěstované cukety, dýně, kedlubny a tak dále. Na samotné vysévání je ale většinou pozdě, ale některé druhy ještě dávat můžeme.

foto / Freepik

Co vyséváme

Vysévat můžeme rychle rostoucí plodiny jako cukety, dýně i fazolky i slunečnice. Druhá polovina dubna je ro jejich výsev přímo ideální. Dále vysazujeme i vyséváme také letní saláty, brokolici, nebo květák.

Květiny

Kromě toho mohou jít do záhonů různé květiny. Takže dáváme hlízy jiřinek a begónií, mečíky a nebo dosny. Obhospodařit také můžeme naše zahradní jezírka, do kterých mohou přijít lekníny a další vodní květiny. A za okno či na balkon už umisťujeme truhlíky osazené petúniemi, muškáty, lobelkami a dalšími balkonovkami.

Rajčata

Rajčátka sázíme do hlubších jam. Vodu naléváme do připraveného místa na výsadbu. Rostlinku sázíme zešikma a pěkně přimáčkneme hlínu kolem. Zaléváme podruhé i na hlínu. Mimochodem nikdy bychom neměli rajčata zalévat přes listy kvůli případným plísním.

Papriky

Vysazujeme stejným způsobem, jen je nedáváme zešikma. Vybereme jim slunné stanoviště, neb mají rády slunce. Rozestupy mezi sazenicemi by měli být čtyřicet až šedesát centimetrů. Do každé jámy můžeme přidat trochu kompostu.

Cukety, dýně, melouny

Tyto rostliny je ideální sázet na kompost, který pěkně zakryjí a navíc na něm budou mít skvělou výživu. Nezapomeneme na dobrou zálivku, tak je naprosto nejdůležitější. Dýně mohou přijít do polostninného stanoviště, cukety i melouny budou raději pěkně na sluníčku, tam se jim bude dařit nejlépe.

V případě bylinek dobře čtěte návody, každá se vysazuje trochu jinak. Třeba máta poroste lépe ve stínu, bazalka nebo levandule naopak potřebuju dostatek sluníčka.

 

Napsala Zuzana Zelenková

zdroj: nkz.cz, pestujzeleninu.cz, https://www.finance.cz/523221-zmrzli-muzi/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>