Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jiřiny: kouzelné až do podzimu. Kdy je přesně sázet?

Jiřiny: kouzelné až do podzimu. Kdy je přesně sázet?

21.4.2024 - redakce Babinet.cz

Okouzlující krása jiřin a jejich široká škála barev vnesou do každé zahrady kouzlo. S postupujícím létem a odkvétáním ostatních květin budou jiřiny zářit až do podzimu. Díky pozdnímu období kvetení jsou vítanou připomínkou teplých letních měsíců. Kdy tedy jiřiny přesně sázet? Ideálně v období od konce dubna do konce května, kdy už nehrozí žádné přízemní mrazíky.

Umělecká díla v zahradě

Jiřiny jsou jako umělecká díla přírody; jejich okvětní lístky se pohybují od jemných pastelových barev až po zářivé ohnivé barvy a jejich tvary se liší od jednoduchých květů až po bujné dvojité okvětní lístky. Díky široké škále barev a tvarů se jiřiny skvěle hodí do jakéhokoli stylu zahrady, od romantických zahrad až po elegantní moderní design. Vychutnejte si jejich krásu a nechte se těmito nádhernými květinami okouzlit.

jiřiny sázení a péče

Jiřiny / foto se svolením iBulb

Všestranná jiřina

Jiřiny jsou díky své všestrannosti velmi výjimečné. Nejenže nabízejí skutečnou duhu barev a neobvyklých tvarů, ale jiřiny, zejména ty jednokvěté, také přitahují motýly a včely, takže se vaše zahrada stane živým ekosystémem. Ať už jste zkušený zahradník, nebo jste si svou zálibu v zahradničení uvědomili právě dnes, jiřiny jsou vždy dobrou volbou. Pokud tedy hledáte způsob, jak zkrášlit svou zahradu a dodat jí kouzlo, stačí vysadit  jiřiny. Jsou hvězdami zahrady v létě i na podzim.

Tipy

  •     Výsadba jiřin: dbejte na dobře propustnou půdu, pravidelně je zalévejte a dopřejte jim slunné místo.
  •     Odstraňte odkvetlé květy: abyste podpořili kvetení a udrželi úhledný vzhled rostliny, pravidelně odstraňujte odkvetlé květy. Tím podpoříte tvorbu nových pupenů.
  •     Zajistěte oporu: jiřiny mají někdy velké a těžké květy, proto je nezapomeňte řádně podepřít, aby se stonky pod tíhou květů neohýbaly nebo nelámaly.
  •     Zalévání: přestože je podzim chladnější než léto, jiřiny stále potřebují pravidelnou zálivku. Pokud je suché počasí, dbejte na rovnoměrnou vlhkost půdy, ale vyhněte se přelévání.
  •     Přezimování jiřin: během tuhých zim je důležité jiřiny po prvních mrazech vykopat. Stonky seřízněte asi 10 cm nad zemí a nechte je několik dní oschnout. Hlízy skladujte na chladném, tmavém místě, kam nedosáhne mráz, například ve sklepě. Na jaře je můžete znovu vysadit.
  •  

Zdroj: kvetinovecibulky.info

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>