Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Pořiďte si svůj čtecí, beauty či relaxační koutek. Dá vám zapomenout na starosti každodenního života

Pořiďte si svůj čtecí, beauty či relaxační koutek. Dá vám zapomenout na starosti každodenního života

18.4.2024 - redakce Babinet.cz

Dnešní doba je uspěchaná a doslova volá po relaxačních koutcích. V nich si můžete nerušeně přečíst knihu, časopis, zkrášlovat se, prohlížet rodinná alba se svou oblíbenou hudbou anebo jen tiše rozjímat. Odpočinkové místo by vám mělo poskytnout pěkný výhled, soukromí a hlavně pohodlí, kde se dokážete správně uvolnit.

Čtení, odpočinek, meditace

Pokud zvolíte jako svůj relaxační koutek místo na čtení, odpočinek anebo poslech hudby a opravdu se pro vás v bytě nenajde vhodný větší prostor, potom alespoň zvolte např. zátiší s houpacím křeslem, nebo od stropu zavěšeným pohodlným křeslem, teplou pletenou dekou a příjemným tlumeným osvětlením podle dánského životního stylu hygge. I takovou maličkostí si pro sebe můžete vytvořit malou oázu klidu uprostřed shonu běžného života.

foto / Freepik, Pexels

Pokud můžete relaxačnímu koutku vyčlenit doma celý pokoj, pak máte vyhráno. Naštěstí velikost odpočinkové zóny není rozhodujícím faktorem, protože takový prostor nemá doma každý. Důležitá je především atmosféra. Pro odpočinkové místo můžete, pokud máte, zvolit zimní zahradu, jinak je vhodný i výklenek u okna a obecně prostory, kam dopadá denní světlo. Vybrat si však můžete i roh pokoje, který vaše odpočinkové místo opticky oddělí od zbytku místnosti. Důležité je, abyste se v něm cítila pohodlně a bezpečně.

Když máte místo vybrané, nabízíme nápady, jak jej oddělit od zbytku bytu, aby se navodil pocit soukromí.

  • Použijte paraván, který koutek spolehlivě oddělí od zbytku místnosti, ale když není potřeba, můžete jej složit nebo odnést.
  • Pořiďte si otevřený policový regál nebo regál se zády. Otevřená varianta neubere na vzdušnosti a prosvětlení místnosti. Police můžete využít pro květiny i jako knihovnu.
  • Připevněte na strop kolejnici s jemnou záclonou, kterou si zatáhnete vždy, když budete chtít soukromí.
  • Jestliže jste limitováni prostorem, vsaďte pouze na optické oddělení. S tím vám může pomoci např. nástěnná tapeta s přírodním motivem nebo dřevěný či kamenný obklad.
  • Nenáročná na prostor je rovněž květinová stěna, kterou mohou tvořit květináče zavěšené ze stropu a další květináče, které postavíte třeba na nižší komodu v blízkosti křesla na čtení.

Pokud jde o osvětlení, je nedílnou součástí čtecího koutku. Ideální je denní světlo, ale relaxujete i večer anebo jste vybrali místo, kde nedopadá přímé denní světlo, tak jak na to?

Abyste si při čtení nekazili oči, musí být prostor dostatečně osvětlený. Nejlepší volbou jsou LED lampy s výkonem alespoň 8 W a více. Zvolit můžete lampu stojací, případně stolní. Je zásadní, aby se kužel světla dal směrovat. Světlo musí na stránky knihy dopadat v takovém úhlu, abyste si při čtení nestínili. Z hlediska teploty barvy je ideální hodnota okolo 4000 K, což není ani nažloutlá, ani jasně bílá barva, ale kompromis, který je pro čtení ideální. Kromě lamp můžete čtecí koutek vybavit také bodovkami nebo LED pásky, které podtrhnou relaxační atmosféru. Chybět by neměly ani dekorační LED řetězy, lucerny nebo svíčky.

K dokonalosti svůj kout dovedete dekoracemi. Na zemi by rozhodně neměl chybět měkký koberec s vysokým vlasem případně imitace kožešiny. Sezení by měly doplňovat přehozy, plédy a zejména spousta měkoučkých polštářků, které podpoří pohodlí. Obklopte se fotografiemi, osobními předměty, suvenýry z cest nebo květináči s oblíbenými květinami. Důležité je, aby to opravdu bylo vaše místo s věcmi, které vás těší na pohled, kterých se rádi dotýkáte a je vám v jejich přítomnosti dobře. 

Ale co když toužíte po svém beauty koutku? 

To, že máte např. malý byt neznamená, že se musíte líčit u kuchyňského stolu nebo v koupelně nad umyvadlem. Zkuste si najít malý koutek, kde máte dostatek denního světla. Nejde totiž jen o to, že nemáte svůj toaletní stolek se židličkou, ale že nemáte důstojný prostor pro své oční stíny, řasenku, rtěnky, pudr, make-up, laky na nehty a další potřebné drobnosti.

V první řadě je důležité, abyste si vybrala místo, kde vám bude příjemně, ale i tak je dobré, když si ohlídáte pár zásad, které jsou při výběru důležité. Pokud se líčíte na den a nechcete zjistit během dne, že máte špatně rozetřený make-up, rozhodně se doporučuje při ranním líčení denní světlo. Proto také není k líčení vhodné zrcadlo v koupelně bez okna. Světlo vás nesmí oslňovat, vyberte tedy ideálně místo, které je osvětlené nepřímo, ale dostatečně. Většinou je to na straně, která je kolmá na tu s oknem. Pro večerní líčení, které bývá výraznější než to denní, jsou nejlepší dvě lampičky, aby každá byla z jedné strany zrcadla. Pro použití fénu, kulmy a jiných elektrických pomocníků pro vaše zkrášlení, je nutná elektrická zásuvka někde v dosahu.

Když máte vybrané místo, pokročíme k samotnému kosmetickému stolku. Pokud nemáte dostatek prostoru a z kosmetiky neděláte vědu, pak vám asi bude stačit jednoduchý stolek se zásuvkou a nástěnné nebo stolní zrcadlo z jedné strany zvětšovací. Jestliže ale máte kosmetiky více, využijte ke stolku úložné boxy nebo organizéry, košíčky, ozdobné krabice či dózy. Pokud u vás platí, že místa je dostatek a navíc si na líčení potrpíte, je ideální klasický kosmetický stolek s extra místem na vaše přípravky a případně i šperky. Bývá většinou se stojacím zrcadlem, nebo je zrcadlo připevněno zespodu víka, pod nímž se nachází přihrádka na kosmetické produkty. Toto provedení je velmi praktické a prostorově úsporné. Samozřejmě u svého krášlení přeci nebudete stát. Při dostatku místa si pořiďte pohodlnou židli nebo křesílko. Jestliže máte prostor omezený, vyřešte to vyšším taburetem nebo stoličkou, které pak snadno zasunete pod stolek.

Muži mají své garáže a dílny, kde si užívají své koníčky a osobní prostor. Ženy se tedy musí naučit hýčkat a najít si svůj malý koutek u okna pro své kosmetické potřeby. Možností, jakým způsobem si takový „chill“ koutek vyrobit, je jak jste četli mnoho. A nakonec proč nespojit jedno hobby s druhým a nepožádat manžela, aby vám vyrobil ten váš vysněný beauty koutek na míru tak, aby splňoval vaše představy a byl opravdu jen váš. Navíc vyrobený s láskou.

Ať si tedy vyberete své odpočinkové místo k jakémukoli účelu, udělejte si ho podle svého, abyste se v něm cítila dobře, bezpečně a užívala si čas, který tam trávíte jen sama pro sebe.

 

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://homebydleni.cz/dum/navstevy-domu/tri-mesice-od-koupi-po-nastehovani-se-jake-tajemstvi-skryva-tato-rekonstrukce/attachment/08_7h9a7025/

https://www.living.cz/myslete-sebe-zaridte-si-svuj-beauty-koutek/

https://www.veneti.cz/blog/cteci-a-relaxacni-koutky-snadno-zaridite-i-v-mensich-pokojich-n287

https://www.blesk.cz/clanek/bydleni-dum-a-byt/706477/damy-rozmazlujte-se-vytvorte-si-koutek-ktery-bude-jen-vas.html

https://living.iprima.cz/bydleni/nejkrasnejsi-napady-na-zensky-beauty-koutek-takovy-doma-rozhodne-potrebujete

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>