Babinet.cz  /  Magazín  /  Aktivní život  /  Únava, ospalost a ztráta energie. Naučte si rozlišit fyzickou únavu od psychické

Únava, ospalost a ztráta energie. Naučte si rozlišit fyzickou únavu od psychické

13.4.2024 - redakce Babinet.cz

Určitě se vám už někdy stalo, že jste se necítili příliš dobře a rozmýšleli jste, jestli máte jít i přesto cvičit, nebo si raději odpočinout či rovnou zalézt doma do postele. Únava signalizuje obranu těla proti delší intenzivní psychické či fyzické zátěži a díky ní máme možnost správně načasovaným odpočinkem zregenerovat unavené svaly nebo přepracované mozkové závity.

Psychická únava běžného všedního dne je způsobena nahromaděním menších či větších stresových situací. Duševní únava, kterou cítíte například po několika hodinách v práci u počítače, je často doprovázena ztrátou koncentrace, ochablostí, podrážděností, zkrátka špatnou náladou. V tomto případě je ideální zajít si zacvičit či zaběhat, protože si potřebujete odpočinout od práce nebo přemýšlení o každodenních problémech a fyzická námaha je skvělým aktivním odpočinkem, při kterém si "pročistíte hlavu". „Základem je naučit se pozitivnímu myšlení, zvolnit životní styl a uvědomit si, že člověk není stroj, nemusí být schopen zvládnout vždy vše a potřebuje odpočívat. Pomáhá také zdravá životospráva, dostatek pohybu a kvalitní strava,“ radí David Buchta, odborník na životní styl ze serveru Primulus.cz.

rozlišení fyzické únavy od psychické

foto / Freepik

Zvýšený pocit fyzické únavy se ale také dostavuje po nedostatku spánku, při příliš intenzivní a dlouhodobé fyzické zátěži, nebo může znamenat zhoršení zdravotního stavu a nemoc. Pak je lepší si od tělesné námahy na nějakou dobu odpočinout, zajít raději do kina a pořádně se vyspat. Pravidelný spánek je nejúčinnější formou odpočinku, při které se náš organismus regeneruje úplně nejlépe!

Pro ty, kteří jsou zvyklí na častou fyzickou aktivitu - aerobik, běhání či třeba jízdu na kole, je rozhodnutí na pár dní přestat někdy těžké, protože často jsou na cvičení přímo závislí a přepínají se za každou cenu. Cvičení je totiž svým způsobem návyková droga a pokud vynecháme svou pravidelnou hodinu aerobiku nebo jízdu na kole, můžeme cítit pocit viny a výčitky svědomí. Musíme si však uvědomit, že bez odpočinku budou naše fyzické i psychické pocity čím dál horší a že týden bez cvičení neznamená nutně přibrání na váze či katastrofální ztrátu fyzičky.

Nadšení sportovci a sportovkyně, kteří postupně zvyšují dávky cvičení a fyzické zátěže, by si měli dát pozor na přetrénování. Nejčastějším projevem únavy z přetrénování je pokles výkonu - zmenšuje se svalová síla, zpomalují se reakce, zhoršuje se koordinace pohybů, schopnost soustředit se a podobně. Organismus volá po odpočinku, vyloučení látkových zplodin z těla a naopak po obnovení látek, které tělu chybí. Neposlechneme-li vlastní tělo a budeme se intenzivně zatěžovat dál, mohou se dostavit poruchy spánku, potíže s trávením a dokonce i deprese!

Pokud chodíte cvičit více hodin v týdnu a cítíte již delší dobu únavu, zkuste raději aktivní odreagování a odpočinek jiným druhem sportu. Místo aerobiku vyražte na kolo, vyzkoušejte kolečkové brusle, běžte si zaplavat. Budete mít dobrý pocit z tělesné aktivity, ale zatížíte jiné, méně unavené svalové skupiny a třeba poznáte něco nového, co se vám zalíbí.

Při onemocnění či zranění se léčíme v klidu a nesportujeme!

Pokud jste jen mírně nachlazeni a cítíte se o něco slabší než obvykle, může se stát, že po lehčí aerobní aktivitě se váš stav zlepší. Máte-li ale zvýšenou teplotu a celkově se cítíte hodně zesláblí, určitě cvičení vynechte ! Vaše tělo je oslabeno a zátěží byste mohli průběh nemoci zhoršit a celkové zotavení ještě oddálit. Cvičení během nemoci, kdy váš organismus bojuje s infekcí, je pro tělo velký stresový faktor a riskujete také vyšší pravděpodobnost úrazu.

Cvičit bychom měli pro radost a příjemný pocit, v žádném případě by nás cvičení nemělo ničím omezovat. Měli bychom se snažit, aby pro nás sportování bylo aktivním odpočinkem od okolního stresu a ne příčinou zbytečných zranění či chronických nemocí.

 

napsala RŘ

zdroj: David Buchta, odborník na životní styl, Primulus.cz, idnes.cz, dixo.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

wixib85068
15.4.2024 11:05

Professional wiki writers are instrumental in curating the vast repository of knowledge found on platforms like Wikipedia. Their expertise in research, writing, and adherence to Wikipedia's guidelines ensures the accuracy and reliability of content available to millions of users worldwide. By crafting well-sourced and informative articles, these writers contribute to the democratization of knowledge, making complex subjects accessible to a global audience. Their dedication to upholding Wikipedia's standards elevates the platform as a trusted source of information, shaping the way we engage with and understand the world around us.

wixib85068
15.4.2024 11:06

Professional wiki writers are instrumental in curating the vast repository of knowledge found on platforms like Wikipedia. Their expertise in research, writing, and adherence to Wikipedia's guidelines ensures the accuracy and reliability of content available to millions of users worldwide. By crafting well-sourced and informative articles, these writers contribute to the democratization of knowledge, making complex subjects accessible to a global audience. Their dedication to upholding Wikipedia's standards elevates the platform as a trusted source of information, shaping the way we engage with and understand the world around us. https://www.wikicreationinc.com/

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz