Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Klimakteriu neboli přechodu žádná žena neunikne. Jeho průběh ale může ovlivnit

Klimakteriu neboli přechodu žádná žena neunikne. Jeho průběh ale může ovlivnit

9.4.2024 - redakce Babinet.cz

Klimakterium neboli přechod se u žen projevuje různě. Jedno má však společné pro všechny: žádná žena mu neunikne. Jedná se o zcela novou etapu v životě ženy, bohužel ne vždy příjemnou. Projevy klimakteria lze však velmi dobře mírnit.

Když je žena v přechodu, znamená to, že se mění její pohlavní cyklus, jehož aktivita vyhasíná. Dochází k útlumu vaječníků, snižuje se tvorba ženských hormonů, estrogenu a progesteronu, a postupně dojde k úplné absenci mensturace a zároveň ztrátě plodnosti.

foto / Freepik

„První příznaky ženy pocítí kolem 45. roku věku. Měsíčky ztratí asi v rozmezí 49 až 51 let, potíže s přechodem pak končí kolem 55 let,“ vysvětluje Michal Turek, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek. Existuje však nemalé procento výjimek (některé ženy se s nástupem klimakteria potýkají například už po 35. roku života). Nástup klimakteria a jeho průběh do určité míry ovlivňuje genetikaživotní styl, ale například i zeměpisná poloha (např. ženy se světlou pletí mívají větší sklon ke klimakterickým potížím). „V ženském těle dochází v období klimakteria k hormonálním změnám, vyhasíná funkce vaječníků, hormony se potom tvoří v menší míře v jiných tkáních. V souvislosti s tím dochází ke změnám ve všech dalších orgánech, které jsou na vaječníkové hormony citlivé – a takové receptory jsou překvapivě třeba i v oblasti trávicího systému, kůže a podobně,“ dodává Michal Turek.

Co ještě ovlivňuje příchod klimakteria a jeho průběh?

 • kouření,
 • autoimunitní poruchy (např. snížená funkce štítné žlázy),
 • odstranění vaječníků nebo dělohy,
 • stres.

Jen málokterá žena může s úlevou konstatovat, že období klimakteria nijak neprožívala, že ji nic netrápilo. Drtivá většina žen se setká s jedním nebo i více problémy, které se odehrávají na úrovni fyzické, ale nezřídkadky také psychické.

K nejčastějším potížím spojeným s přechodem patří:

 • bolesti hlavy, návaly horka, pocení,
 • poruchy spánku, změny nálad, deprese,
 • stárnutí pokožky, sklony k nadváze.

Tím však výčet problémů zdaleka nekončí. V důsledku velkých fyziologických změn může dojít i k závěžnějším potížím, k nimž patří například osteoporóza, vysoký tlak, zvýšený cholesterol a s ním spojené riziko kradiovaskulárních chorob, inkontinence a nakonec i psychické potíže, vyvolané prudkým poklesem estrogenu.

Jak z toho ven?!

Klimakteriu se nedá uniknout, lze však eliminovat nepříjemnosti s ním spojené. K potlačení příznaků a problémů se běžně používá hormonální stimulační terapie, která však kromě jiného zatěžuje játra a ne každá žena ji snese. Mnohem šetrněji, zato velce účinně působí bylinky v kombinaci s řízenou detoxikací.

Detoxikace při klimakteriu se zaměřuje na:

 • vegetativní nervový systém (s ním souvisí potíže, jako jsou bolesti hlavy, návaly, pocení, závratě, bušení srdce, psychické potíže),
 • hormonální hladinu (s ní souvisí potíže, vyvolané prudkým poklesem estrogenu – infekce močových cest, inkontinence, suchost sliznice, obecně problémy v sexuálním životě)
 • metabolismus (protože jeho změny mohou vést k závěžnějším potížím, jako jsou osteoporóza, ateroskleróza, obezita aj.).

Bylinky, jídelníček a další tipy

V první fázi klimakteria by žena měla zvýšit příjem červeného jetele, který je plný fytoestrogenům – hormonům, které se nápadně podobají estrogenu. V další fázi je vhodné zařadit do jídelníčku více sojových produktů (tofu, tempeh aj.). Nakonec se ukázalo jako velmi prospěšné užívání produktů s mateří kašičkou, která dokáže organismus chránit před oxidativním stresem a tím pádem i před stárnutím. Dále také mírní pocit vyčerpání a podporuje činnost nervů.

 • Mořské plody a rostlinné oleje, lisované za studena, mají na organismus v klimakteriu blahodárný vliv.
 • V jídleníčku by neměly chybět luštěniny: hrách, čočka a fazole.
 • Vhodné jsou občasné jaterní očistné kúry, pravidelný pohyb, ideálně chůze.
 • Ženy, které trápí přechod, by se měly vyhnout kouření, alkoholu, příliš kořeněným jídlům, kofeinu.
 • Z bylinek se doporučuje pozvat si na pomoc červený jetel, třezalku, chmel, meduňku, drmek, kontryhel, ženšen nebo šalvěj.

 

zdroje:

Michal Turek, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek

Joalis

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz