Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak ulevit unaveným játrům po svátcích? Udělejte generální úklid

Jak ulevit unaveným játrům po svátcích? Udělejte generální úklid

6.1.2024 - redakce Babinet.cz

Vánoce a novoroční oslavy jsou obdobím volna a blahobytu, kdy svému tělu dopřáváme poctivé domácí cukroví, smažené pokrmy, ovocné punče, či další kalorické bomby. A v mezičase se věnujeme lenošení na gauči či sledování pohádek. Na aktivní pohyb nezbývá čas, nebo se nám prostě jen nechce. V novém roce pak nevěřícně sledujeme ručičku na váze a těžce dopínáme oblíbené kalhoty. Zajímá vás, co se s tou horou knedlíků, hranolků, řízků a koláčků v těle děje? Trávení je složitý děj, při kterém se potrava rozkládá na základní složky. Začíná s prvním skousnutím sousta a jeho konečná fáze probíhá v játrech.

foto / Freepik

Játra, čistička organismu

Játra jsou neobyčejně aktivní orgán, v němž se odehrává více než 500 tisíc metabolických dějů. Mezi ně patří například rozklad a syntéza chemicky složitých látek, zneškodňování jedů, skladování  živin a mnoho dalších. Funkční rezerva a schopnost regenerace jaterních buněk  je ohromná, ale není nevyčerpatelná. Proběhlé infekční onemocnění (především virové),  přemíra tuků, alkoholu a  četné toxické látky, včetně běžně užívaných léků,  mohou časem způsobit  v lepším případě poruchu a v horším až úplné selhání  funkce jater. Postižení  tohoto orgánu pak kriticky ohrožuje celý organismus. Říká se, že právě v tomto orgánu jsou ukryty emoce, smutky a strachy, které pak ovlivňují náš zdravotní stav.

Pravidelná očista organismu je v zimě velmi potřebná. Znamená odstranění nežádoucích látek, které se usadily těle, ale také zlepšení očisty našeho organismu. Řešením je předjarní detoxikace organismu, jejímž základem je především kompletní změna jídelníčku.

Strava plná nezdravých potravin, pití alkoholu nebo kouření jaterní buňky poškozuje, a pokud je toho na játra příliš, mohou být přetížena. V těle se pak mohou hromadit toxiny, což má neblahý vliv na naše zdraví i celkovou vitalitu,“ vysvětluje Eva Chocenská, nutriční specialistka ze STOB.

Jak tedy dopřát játrům po svátcích trochu odpočinku? Zde je několik tipů, které podpoří jejich správné fungování:

Vyhněte se pití alkoholu

Nejznámějším „zabijákem“ jaterních buněk je alkohol. Játra ho dokáží zpracovat jen určité množství, nezáleží na tom, o jaký druh se jedná. Pokud jste tedy během svátků popíjeli ve velkém nebo dokonce denně, nutili jste játra pracovat přesčas. To může mít za následek ničení jaterních buněk a ztukovatění jater, což může později vést až k zánětu a nevratnému jizvení jaterní tkáně. Pokud jim tedy chcete po svátcích ulevit, dopřejte jim ideálně „suchý leden“.

Omezte sladké a tučné potraviny

Místo toho si dopřejte zdravé zdroje tuků, jako je extra panenský olivový olej, ryby, čerstvá zelenina a libové živočišné bílkoviny (např. krůtí maso nebo losos) nebo rostlinné bílkoviny (např. tofu a luštěniny). Zvyšte také příjem vlákniny z ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků, která pomáhá odstraňovat odpadní látky z těla. „Rozhodně není ale vhodné začít držet po Novém roce radikální dietu. Byl by to pro tělo velký šok, který by mohl ještě více uškodit,“ radí Eva Chocenská.

Hýbejte se

Pouhé zvýšení fyzické aktivity vede ke snížení jaterního tuku o 20–30 %. Nezáleží na tom, zda jde o rychlou chůzi, posilování nebo aerobní cvičení. Pravidelný pohyb navíc pomáhá udržovat vyváženou tělesnou hmotnost. „I v tomto případě je lepší začít pozvolna a zařadit do denního režimu například pravidelnou svižnou procházku a další pohybové aktivity postupně přidávat. Je to rozhodně vhodnější než vzít posilovny útokem hned v lednu a po pár dnech to zase vzdát,“ upozorňuje Eva Chocenská.

Podpořte regeneraci jater

Játrům také prospěje zvýšený příjem tekutin v podobě čisté vody nebo bylinných čajů. Můžete je také podpořit užíváním některých přípravků, které pomáhají zlepšit jejich fungování. Vhodné jsou například ty s obsahem esenciálních fosfolipidů, což jsou látky přírodního původu, které pomáhají obnovovat strukturu a funkci buněčných membrán. Zkusit můžete také ostropestřec. Tato stará léčivá bylina, která pochází ze Středomoří. Obsahuje účinnou látku silymarin, která příznivě působí při detoxikaci a regeneraci jaterní tkáně. Při očistě organismu musíte samozřejmě dodržovat pitný režim. V tomto případě jsou ideální stoprocentní ovocné šťávy (nejlépe z čerstvého ovoce a doma vyrobené), neperlivá pramenitá voda, zelený čaj a minerálky. U nich si však musíte dát pozor na množství minerálů, aby její užívání nemělo opačný účinek – tedy zanášení těla. Neuškodí ani jedno pivo po dobrém obědě či sklenka vína při posezení s přáteli. Ostropestřec lze koupit v lékárnách jako doplněk stravy.

 

zdroj: Eva Chocenská, nutriční specialistka ze STOB

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz