Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  I v lednu nás bude zahrada potřebovat. Co pro ni můžete udělat?

I v lednu nás bude zahrada potřebovat. Co pro ni můžete udělat?

3.1.2024 - redakce Babinet.cz

I v lednu je potřeba dělat všechno proto, aby naše zahrady a zahrádky zůstaly správně zaopatřené. Jedná se sice o měsíc, během něhož bývají nejstudenější noci z celého roku, přesto něco málo pro budoucí úrodu dělat můžete.

foto / Unsplash

Kontrola dřevin

Během ledna pak zahradu hlavně kontrolujeme. Musíme hlídat stromy a keře kvůli okusu. Stačí jeden zajíc nebo srnka a je po rostlině. Sníh, který napadl, se snažte kupit hlavně na záhony a pod keře či pod stromy, ať tam chrání zeminu a v době tání ji dobře namočí.

V zimě je ideální doba kmeny i silné větve ovocných stromů očistit od staré borky, kterou pak spálíme. Rány vzniklé řezem nebo mrazem ihned po zjištění zatřeme štěpařským voskem, stromovým balzámem nebo alespoň latexovou barvou.

Ještě stále můžeme pruhem juty lehce stáhnout túje a jalovce, aby je nově napadaný sníh nezdeformoval. Bude-li více mokrého sněhu, nebo se bude tvořit na větvích námraza, odlehčujte větvím, aby se nepolámaly.

Pravidelně kontrolujte uskladněnou zeleninu, ovoce i hlízy

Během ledna musíme pravidelně kontrolovat uskladněnou zeleninu, brambory a ovoce. Jakmile se objeví nějaké skládkové choroby, musíme hned jejich zdroj odstranit, aby se nešířily dále. Šíření předcházíme ukládáním zdravých plodů a vytvářením optimálních podmínek. Všechny přepravky by měly být před naskladněním umyté nejlépe hypermanganovým roztokem. Kontrolujeme i uskladněné cibule a hlízy okrasných květin.

Leden je ideální k plánování

Začněte rozvahou. Na papír si načrtněte záhony a do připravených políček vepište, co jste na nich měli loni. Teď víte, co kam nevysévat. Stejná plodina by totiž neměla být na jednom záhonu dva roky po sobě. Není to dobře, jelikož jedna plodiny spotřebovává určité živiny. Pokud tedy osejeme či osázíme na přes rok stejně, nebudeme mít takový výnos. Nyní tedy máte šanci vše popřeházet a pěkně si rozepsat, co kam vysévat.

Výsev na parapet

Leden je zároveň dobrý měsíc pro výsev některých semínek. Ty nechávejte klíčit na slunném parapetu. Začněte výsevem paprik. Pokud vám zbyla stará semínka, tak jich z každého pytlíčku pár vezměte a vysejte na navlhčený ubrousek. Pokud po týdnu začnou semínka klíčit, můžete vysévat do zeminy, pokud ne, vyhoďte je a raději kupte nové.

Papriky vyséváme do truhlíků, ne příliš hluboko. Semena zakrýváme jen slabou vrstvou zeminy. Během pár týdnů vyklíčí a porostou. Za měsíc, měsíc a půl je můžete přepichovat do kelímků. V lednu vyséváme také petúnie a muškáty.

Nezapomínejte také nakrmit ptáčky! Na zbytky z kuchyně ale zapomeňte!

 

napsala Zuzana Zelenková
 
zdroj: redakce, ireceptař, zahradkarskaporadna.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>