Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Blížící se svátek svatého Martina aneb Proč končí husy na pekáči

Blížící se svátek svatého Martina aneb Proč končí husy na pekáči

4.11.2023 - redakce Babinet.cz

11. listopad patří k jednomu z nejoblíbenějších svátků roku. Na mnoha místech se konají poutě a hojně se pořádají Svatomartinská posvícení. Známá pranostika praví, že Martin přijíždí na bílém koni a tedy, že začíná padat sníh. Kdo tedy vlastně byl svatý Martin a není tento svátek daleko starší než jeho katolická tradice?

foto / Pixabay

Kdo byl Svatý Martin a legenda o plášti

Podle církve si během tohoto svátku připomínáme Martina z Tours. Ten se narodil roku 316 jako syn pohanského římského důstojníka v provincii Panonie (v dnešním Maďarsku). V patnácti letech se na otcovo naléhání, proti své vůli, stal vojákem, a protože v plnění povinností vynikal, brzy byl povýšen na důstojníka a přeložen k císařské gardě.

Většinu ze své vojenské kariéry strávil ve Francii, konkrétně ve městě Amiens. Zde také podle legendy mělo dojít ke skutku, který jej proslavil. Za jednoho mrazivého večera roku 335 se Martin při návratu do vojenského tábora podělil se spoře oděným žebrákem o svůj plášť. Té noci se mu zdálo, že do darované poloviny pláště je oblečen sám Ježíš. Když se Martin probudil, byl plášť opět celý. Pohnut tímto viděním a zjevným zázrakem se Martin nechal pokřtít a vzdal se služby v armádě. Martin zemřel 8. listopadu ve věku asi 80 let a pohřben byl 11. listopadu. Tento den byl pak uznán za jeho svátek.

Byl patronem vojáků, hlavně těch jízdních (později dragounů či husarů). Je také ochráncem koní. V lidové víře byl ochráncem domácích zvířat a paradoxně i hus, které na jeho svátek končí na pekáči. A proč? Pojí se k nim hned dvě legendy. Podle jedné se jí proto, že husy svatého Martina při kázání rušily, a proto nyní odpykávají trest na pekáči. Druhá říká, že Martin byl tak skromný, že se před volbou biskupem skrýval v husníku, ale husy ho svým štěbetáním prozradily.

Svatomartinská husa patří k oslavě / Freepik

V této legendě však narážíme na mnohem starší tradici. Ta se vztahuje k uctívání římského boha Marta, který byl bohem války. Právě na římském kapitolu se chovaly posvátné Martovy husy, které byly posvátným ptákem, varujícím před nepřítelem. Husy také zaháněly bouři a zlé duchy.

Na svátek svatého Martina se v Čechách a na Moravě pekly martinské rohlíky nebo podkovy, zvané též martiny, roháče, zahýbáky či vandrovnice. Nejčastěji to bylo pečivo z kynutého buchtového nebo rohlíkového těsta, ve tvaru zahnutého válečku. Dělaly se prázdné, nadívané mákem, řidčeji tvarohem, švestkovými, hruškovými nebo jablkovými povidly. Také tento pokrm připomíná pohanské časy. Podle některých názorů odkazují na Martovu přilbu, která bývala ozdobena právě rohy. Navíc se ve starověkém Římě pekla oběť Martovi, která se kladla na jeho oltář. Jednalo se o pečivo z medu a žitné mouky, zvané ,,Marci – panis“, neboli oběť Martovi.

Několik receptů jsme pro vás připravili i my:

Pozvolna pečená, snadná husa nebo husa s ovocnou nádivkou

Staročeská husa na zázvoru

Kuřokačena a rychloknedle

Martinské rohlíky plněné mrkví

K oslavě patří také svatomartnské víno

Svatý Martin je jako světec patronem mladých vín a vinařů od pradávna. Svatomartinským vínem se v našich končinách oficiálně od roku 1995, kdy došlo k obnově výroby Svatomartinských vín, mohou stát vína v bílém odstínu vyrobená z odrůd Veltlínské červené ranné, Moravský Muškát a Müller Thurgau , u rosé či klaretů to jsou Modrý Portugal ,Zweigeltrebe či Svatovavřinecké a červených vín to jsou pouze již odrůdy Svatovavřinecké a Modrý Portugal.  A proč ? Tyto odrůdy patří mezi naše tradiční a rané a tím pádem budou mít vinaři dost času z nich do magického data daná vína vyrobit.

Další symbolikou odkazující na pohanství je samotný bílý kůň, který byl za časů pohanů symbolem podsvětí a smrti. Není shodných symbolů s Martem již dost na to, aby se mohlo jednat jen o pouhou náhodu? Nezapomínejme, že Mars byl bohem války a svatý Martin voják, což je další podobnost.

TIP: Pakliže se i vy doma chystáte na Svatomartinskou oslavu, tak jsme pro vás připravili také inspiraci na výrobu dekorací, které by svátek mohly symbolizovat.

Koníci z korku

Vypadá to tedy tak, že církev si tento svátek, ostatně stejně jako i mnoho jiných svátků, přivlastnila, zjemnila a upravila pro svoji potřebu. Pro nás, kteří si můžeme svobodně vybrat víru a názor, je to dnes v podstatě dobře. Můžeme tak vzpomínat jak na dávné pohanské předky, tak na světce, jemuž za jeho laskavost právem náleží naše vzpomínka.

napsal Petr Matura

Zdroje: cs.wikipedia.org, Otomar Dvořák: Pole slunečního býka aj.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>