Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Proč se objevují křečové žíly a jak v rámci prevence proti nim upravit jídelníček

Proč se objevují křečové žíly a jak v rámci prevence proti nim upravit jídelníček

26.7.2023 - redakce Babinet.cz

Kdo by je neznal, postihují převážně ženy a v plné síle zasáhnou více než 50% populace. Ano, křečové žíly (=varixy), které nás nejprve obtěžují nepříjemnou únavou, bolestmi a otoky nohou a v jejich nepříjemném stádiu se projeví i bércovým vředem. Problém zdravotní i estetický a když jeho včasné řešení zanedbáme, pak dokáže pěkně pošramotit naše pevné zdraví.

foto / Freepik

Proč se objevují?

V samotných žilách vzniká nemoc tak, že jejich chlopně pracují nedostatečně, tím žíly ztrácejí elasticitu a pozvolna se natahují. Důvodů proč křečové žíly vznikají je víc, záleží vždy na mnoha faktorech. Spousta žen se s nimi setká v těhotenství nebo díky hormonální léčbě. Obézní lidé nebo lidé s vysokým krevním tlakem mají patřičné sklony, stejně jako ti z nás, kteří kouří, špatně se stravují, mají nevhodný životní styl, málo pohybu, častou zácpu, či holdují alkoholu. V neposlední řadě je příčinou dědičnost. Odborníci na tuto problematiku radí, že pokud se ve Vaší rodině vyskytnou, mějte se na pozoru a při prvních příznacích neváhejte a vyhledejte lékaře, byť by se jednalo o planý poplach.

Zároveň však existují „ověřené metody“, které již vzniklé varixy výrazně zhorší, proto se jim raději vyhněte, pokud máte křečové žíly diagnostikované. Patří sem jednoznačně nošení vysokých podpatků, upnuté oblečení kolem lýtek a stehen nebo úporné škrábání pokožky na křečových žilách.

Jak to poznám?

Na začátku onemocnění nejsou varixy téměř nepatrné, objevují se totiž jen velmi drobné popraskané žilky. Postupně se objevuje mravenčení, otoky a pocit „těžkých nohou“. Pouze důkladné vyšetření ultrazvukem v ordinaci cévního lékaře odhalí nefunkční žíly, nikdy není možné je správně a přesně diagnostikovat bez ultrazvuku.

Mám možnosti řešení?

Ano! Diagnostikované varixy mají 2 nejčastější způsoby řešení. Při chirurgickém zákroku, tzv. strippingu, se postižená žíla natáhne na drát a z těla v podstatě „vytrhne“. Tento zákrok vyžaduje celkovou anestezii, ovšem vzhledem k bolestivosti a nepříjemnosti zákroku jej mnoho pacientů odmítá.

Oblíbenější a modernější metodou je hlavní žílu – velkou safénu, která sbírá krev z povrchového žilního systému spálit laserem. Žíla se v těle změní ve vazivo a zůstane neprůchodná. Vysoká teplota uzavře poškozenou cévu bez poškození okolní tkáně. Pooperační bolesti a modřiny jsou minimální, pacienti mnohdy již v den výkonu odchází domů. Proto je laserová operace oblíbenějším řešením, byť je finančně náročnější, pacienti však ocení, že se mohou téměř okamžitě vrátit do práce a nemusí na nemocenskou.

Jak probíhá operace laserem?

Nezbytně nutné je předoperační ultrazvukové vyšetření, to ukáže, jestli má saféna porušené chlopně. Je-li tomu tak, je dobré přistoupit k operaci co nejdříve, aby se situace zbytečně nezhoršovala. Při operaci se laserové vlákno zavádí do postižené žíly z malého řezu v třísle, současně se v třísle přiruší všechny odstupující vedlejší žilky, které by mohly být příčinou recidivy. Operace trvá většinou 60 – 90 minut. Již na konci operace se končetina zabandážuje do elastického obinadla. Od 2. dne je pak nutné nosit elastickou punčochu, aby se netvořily velké modřiny a končetina po operaci neotekla. Bandáž se nosí 7 – 10 dnů, dle rozsahu operace. V každém případě je však již druhý den po zákroku můžete jít do práce. Po správně provedeném laserovém zákroku je riziko recidivy minimální.

Co o křečových žilách možná nevíte

Vždy při jakémkoli onemocnění žil je vhodné diagnostikovat problém na ultrazvuku – jedině tak zná lékař skutečné umístění žil a jejich přesný stav.

Ultrazvuk je doporučované absolvovat i pokud jdete pouze na sklerotizace (odstranění drobných žilek), protože i v tomto případě je nutné znát stav žil dolních končetin

10% postižených vznikají komplikace

U 2-4% postižených vzniká bércový vřed

Ženy trpí křečovými žilami 2x častěji než muži

V těhotenství existují zvláštní preventivní pokyny vzniku onemocnění (například „těhobik“)

Jak v rámci prevence upravit jídelníček?

Podstatné je doplnění takových potravin v jídelníčku, které jsou bohaté na vlákninu, vitamíny, bioflavonoidy, rutin a antioxidanty,

  • V prevenci boduje pohanka! Zařaďte ji do svého jídelníčku.
  • Nezapomeňte ani na luštěniny, citrusové ovoce, červenou řepu, celozrnné pečivo a rýži, prospíváte tak svým žilám!
  • Vyřaďte sůl a zapomeňte na časté pojídání sušenek či dortů.
  • Důležité je dodržování pitného režimu

Rizikovým faktorem je (bohužel) těhotenství

Laserová operace je jednoznačně oblíbenější (méně modřin, rychlejší návrat do běžného života, minimální bolest, zákrok se provádí pouze v místním znecitlivění a zůstane po něm jen velmi drobná jizvička).

I když jsou křečové žíly odstraněny, je třeba dodržovat prevenci!

 

zdroje:

VFN Praha

https://zeny.iprima.cz/zdravi/11-potravin-ktere-byste-meli-jist-pokud-vas-trapi-krecove-zily

https://www.rehabilitace.info/zdravotni/strava-pro-dobry-zilni-system-a-krecove-zily/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz