Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jiřiny na své zahradě zkrátka musíte mít. Barvy a rozmanitost vás dostanou!

Jiřiny na své zahradě zkrátka musíte mít. Barvy a rozmanitost vás dostanou!

28.3.2023 - redakce Babinet.cz

Díky různým tvarům, barvám a výškám kvetení vytvářejí jiřiny skutečnou barevnou explozi. Nejznámější odrůdou je pravděpodobně světle růžová jiřina „Café au Lait“. Pokud však chcete opravdu výrazné barvy, můžete vybírat ze spousty speciálních odrůd, od jasně žlutých až po tmavě fialové. Jiřina, živá královna zahrady!

foto / se svolením iBulb

Jiřina na vaší zahradě

Cibulky jiřin vysazujte na jaře, jakmile pomine riziko mrazů. Čím dříve jiřiny zasadíte, tím dříve je budete moci trhat. Jiřiny na zahradě sázejte na vzdálenost asi 50 cm od sebe. V létě bude vaše trpělivost bohatě odměněna zářivými jiřinami na vaší vlastní zahradě!

Jsou vhodné i pro pěstování v květináčích. Pokud se chcete dočkat květů ještě dříve, pěstujte je v interiéru. Říká se tomu „nucení cibulovin“. Jiřiny v únoru nebo březnu zasaďte do květináče a dejte jim světlé místo ve skleníku. Jakmile pomine riziko mrazů, můžete jiřiny v květináčích přemístit ven nebo je vysadit na zahradě. Jakmile se objeví první poupata, začíná ta nejzábavnější část: sběr! Zkombinujte jiřiny s dalšími květinami nebo listy ze zahrady a vytvořte kytici, která bude učiněnou explozí barev.

foto / se svolením iBulb

Zakládání květinové zahrady pro sběr

Proč si nevytvořit vlastní květinovou zahradu? Všichni chceme mít na své zahradě barevnou květinovou pokrývku! Jen sen? Ale kdepak! Abyste mohli vysadit, opečovávat a nakonec natrhat ty nejkrásnější květiny, potřebujete jen malý pozemek na zahradě nebo na stávajícím záhonu. Pokud nemáte zahradu, zvládnete i s květináči a nádobami mnohem víc, než si možná myslíte.

Jakmile pro květiny vyberete chráněné a slunné místo, je čas vybrat jejich odrůdy. Jiřiny samozřejmě nesmí chybět. Kombinujte je s dalšími květinami, jako jsou pivoňky, sporýš a šater.

foto / se svolením iBulb

Tipy a triky pro vaši květinovou zahradu:

  • Květy řezejte brzy ráno, je to ta nejlepší doba. Ujistěte se, že je váš nůž čistý. Před sestavením kytice nechte květiny několik hodin odpočívat v kbelíku naplněném vodou.
  • Nesbírejte příliš mnoho květů najednou: předem se rozhodněte, kolik jich potřebujete, a řežte pouze tyto květy. Přece byste nechtěli, aby krásné květy přišly nazmar!
  • Doplnění květin: při volbě další zeleně do kytice se porozhlédněte po zahradě. Možná máte na zahradě krásné keře nebo okrasné trávy, ze kterých můžete vybrat další listy a zkombinovat je do kytice.
  • Váza: pokud chcete dosáhnout velkolepého výsledku, zvolte vázu v barvě, která hezky ladí s vybranými květinami.
  • V čisté váze vydrží květiny déle. Vyčištění vázy trochou přírodního octa pomůže odstranit všechny bakterie, které se ve váze časem usídlily.
  • Trhání stimuluje tvorbu nových květů jiřin. Květy tak budete moct sbírat o to déle!

 

zdroj: kvetinovecibulky.info

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz