Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Když otec v dětství chybí nebo nefunguje, má žena v dospělosti šanci na normální vztah?

Když otec v dětství chybí nebo nefunguje, má žena v dospělosti šanci na normální vztah?

19.3.2023 - redakce Babinet.cz

Na našem partnerském životě se podvědomě promítá určité modelové chování našich rodičů, jejich vzájemných vztahů i to, jakým způsobem přistupovali k nám. Bohužel ne všechny děti měly to štěstí, aby vyrůstaly v kompletní rodině. Jakým způsobem tedy ovlivní partnerský život fakt, že žena vyrůstala v rodině bez otce anebo jí nevěnoval dostatečnou pozornost, aby jí mohl být vzorem do budoucna? I když dívka vyrůstá pouze s matkou, neznamená to zákonitě, že jí chybí láska, nebo má v dětství vždy nutně pocit, že jí něco schází. Ale v dospělosti, když tedy pomineme určité modelové chování, které nemůže mít okoukané ze vztahu matky a otce, jí může chybět pocit zázemí v podobě táty, kterému když zavolá, že se jí v partnerství nedaří, vnese do jejího života ten potřebný mužský náhled na věc a radu, jak situaci řešit.

foto / Freepik

Asi většina malých slečen má ráda pohádky o princeznách, které se vdaly za spanilé a dokonalé prince. V dospělosti pak ženy, které neovlivnil v dětství otec, mohou ovšem toužit takovou pohádku zažít i v dospělosti, kdy bohužel kvůli nedostatku mužského vzoru snadno sklouznou do iluze prince na bílém koni a provdají se za prvního muže, kterého potkají. Nebo naopak stráví celý život tím, že na toho pravého čekají. Komplex chybějícího otce v nich vytváří příliš velká očekávání a ženy si slibují od vztahu více, než jim je muž schopen dát. Jestliže pak jejich partnerství nevyjde, taková žena pociťuje zklamání a křivdu. Proto je nutné si uvědomit, že přehnané požadavky na dokonalost partnera jsou často důvodem pro rozpad vztahu. Ostatně, stejně jako muži, ani ženy nejsou dokonalé.

 

Jak tedy ovlivní chybějící otec dospělý život a vztahy dcery? To nám částečně objasní socioložka, psychoterapeutka a zakladatelka Institutu Moderní láska Markéta Šetinová. „Určitě to vztah ovlivní, ale je těžké odhadnout, jakým způsobem. Může se třeba stát, že když otec není přítomný, tak žena převezme roli matčina partnera a stane se více nezávislou. To může být jeden způsob, který se mi občas objevuje v mojí praxi. Další způsob může být, že ta žena tíhne k mužům, kteří ukazují podobné chování jako ten otec – například emocionální nedostupnost, či zaměření na kariéru. Dotyčná to může mít nastavené tak, že jí potom partnerova nepřítomnost tolik nevadí, jelikož na to je zvyklá. Anebo to může fungovat i úplně opačným způsobem. Tedy pokud měla žena dominantního otce, tak si hledá trochu submisivního muže,“ objasňuje Šetinová. Upozorňuje ovšem na to, že vliv není jasný a není jeden. „Ten vliv tam bezpochyby je, ale odhadnout, jakým způsobem chybějící otec, nebo nějaký špatně fungující otec, bude mít dopad na vztahy ženy, je náročné. Myslím, že je to i o tom, jak v dospělosti dotyčná vnímá otcovu roli a jeho rodičovství,“ říká. V každém případě to nutně neznamená, že když jste měla v dětství špatný vztah s otcem, tak se to promítne i do vašich partnerských vztahů.

 

Jaké ženy se stávají z dívek bez otcovské role v jejich životě?  Každá dívka samozřejmě reaguje na absenci otce anebo jeho určitou chladnost jinak. Některé z nich se tomuto postoji vnitřně vzepřou a samy podvědomě převezmou mužskou roli. Tyto ženy pak před veřejností skrývají svou citlivost a zranitelnost tím, že do jisté míry přebírají chování mužů, někdy mohou dokonce používat otcovy grimasy. Není ani výjimečné dominantní chování a potřeba mít věci neustále pod kontrolou, čímž se žena snaží předejít zklamání a nejistotě, a to hlavně ve vztazích s muži. Nastat ale může i zcela opačná situace, kdy reakcí na negativní zkušenost z dětství může být strach a nepřizpůsobivost. Tento postoj se dokonce může promítnout i na samotném držení těla. Takovéto ženy nebývají spokojeny se svými výsledky, nedokáží se docenit, přestože se snaží o maximální výkon. Typickým jevem u tohoto typu žen je to, že si nevěří, necítí se být krásné a hodné lásky. Mají pocit, že si partnerovu přízeň musí zasloužit. Z obrovské touhy po lásce a ocenění jsou schopné dělat věci, které jsou pro jiné už za čarou. Vzhledem k chybějící sebejistotě bývají závislé na tom, jak je hodnotí jejich okolí. Tyto ženy potřebují, aby je někdo neustále chválil, protože toho samy nejsou schopné. Jakoukoli kritiku naopak snášejí velmi špatně.

 

Množství důsledků, které s sebou nese fakt, že dcera vyrůstá bez otce, má mnoho proměnných. Mezi nejdůležitější patří věk, v němž otec od rodiny odešel, vztah, jaký spolu s dcerou měli (předtím i poté, bylo-li to možné), přítomnost náhradní otcovské postavy, která může část dětských potřeb uspokojit, ať už jde o prarodiče, či nového partnera matky. Za zmínku rozhodně stojí i to, jakým způsobem otec dceru opustil a jaké emoce to v ní, zpočátku spíš podvědomě, vyvolává. Je poměrně běžné, že si děti z rozvedených rodin v sobě nesou skrytý pocit, že je rodič opustil, že o ně nestojí, ačkoliv důvodem rozchodu bývají neshody mezi rodiči.

 

Život samotný a naše vztahy je hodně komplexní. Očekávání od partnerů nejsou vždy primárně přijímány pouze z rodiny, ale i z dalších zdrojů. Mohou to být další rodinní příslušníci, přátelé, filmy, knihy. Důležitou roli hraje také přístup matky, jak ona o otci s dcerou mluvila, jak ona sama vnímá muže, zda domů přivedla nového partnera, který převzal roli druhého rodiče atd.

Ve finále to, jak nefunkční vztah s otcem ženu ovlivní a jak ho sama vnímá, je zcela na ní. Možná že jiné vztahové vlivy budou skutečně silnější. Ano, může ji to negativně poznamenat, ale naopak se může stát, že se z toho poučí a bude výrazně usilovat o funkční vztah, protože se bude snažit vyvarovat chyb, které viděla ve svém dětství a dospívání.

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://zdravi.euro.cz/clanky/syndrom-opustene-dcery/

https://www.lifee.cz/psychologie/vyrustala-jste-bez-otce-prectete-si-na-co-byste-si-mela-v-partnerstvi-dat-pozor_98240.html

https://www.marianne.cz/zivotni-styl/zeny-v-jejichz-zivotech-nefiguroval-otec-dle-predstav-maji-sanci-na-normalni-vztah

https://wave.rozhlas.cz/diagnoza-f-dceram-bez-otce-chybi-pocit-vlastni-sebehodnoty-5203449

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>