Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Často nás více unaví, když jsme něco neudělali, než když jsme něco udělali. Jak překonat lenost

Často nás více unaví, když jsme něco neudělali, než když jsme něco udělali. Jak překonat lenost

18.3.2023 - redakce Babinet.cz

Snad každý někdy zažívá pocit lenosti a prokrastinace. Je to důsledkem nedostatečné energie anebo nechuť k tomu, co právě děláte nebo teprve musíte udělat. Pokles vašeho elánu se může projevit jak v pracovním či osobním životě. Pokud myslíte negativně, budete tak působit i na své okolí. Zkoncujte s leností nadobro.

foto / Pixabay

Vypátrejte příčinu

Lenost je vždy důsledek, ale nikoliv samotný problém. Musíte se soustředit a najít konkrétní příčinu. Při jaké příležitosti lenost přichází? Může to být nechuť dělat nějakou konkrétní činnost a nebo celková absence motivace a chuti do života. Jakmile se vyřeší příčina, lenost vždycky zmizí. Nikdy se nenuťte do něčeho, co vás nebaví a ubírá velké množství energie. Šéf vás v práci naprosto vyčerpává? Změňte ji! Nemáte celkovou vizi života? Stanovte si prozatím menší cíle. Uvidíte, že po dosažení budete vždy plní eufórie.

Pořádek ve svém okolí

Je dokázáno, že každému se špatně pracuje v nepořádku. I když si myslíte, že nepořádek vám nevadí, mýlíte se. Tělo vnímá negativní vlivy okolí jako narušitele. Ukliďte si své pracovní místo, celý byt a nejlíp i svůj denní rozvrh. Díky pravidelnému, ale krátkému úklidu se už nikdy nebudete vymlouvat na nedostatek času kvůli domácnosti.

Přátelé do každé situace

Přátelství je důležité. Pokud se budete cítit samotní, budete mít mnohem větší nechuť do života a pocit lenosti. Přátelé by měli být vaše opora a životabudič. Zkrátka v jejich přítomnosti budete chtít vypadat aktivněji. Nikdo se nechce chlubit tím, že celé dny nebyl schopný udělat ani kousek práce. Zkuste si s nimi na toto téma popovídat. Možná vás překvapí, že mnoho z nich má podobný problém. Můžete se vzájemně podporovat.

Zpomalte

Dnešní doba je ve všech směrech uspěchaná. Na každého se kladou větší a větší nároky, ať v práci nebo doma. Prvním a důležitým krokem je zpomalit. Když máte pauzu na oběd, věnujte se skutečně jen obědu. Vychutnejte si jídlo a váš čas klidu. Práci si rozdělte do menších časových bloků, ať nemáte pocit na roztrhnutí. Nemá cenu přemýšlet nad minulostí či budoucností. Minulost už nelze změnit a budoucnost změníte pouze přítomností. Proto žijte a vychutnávejte si každého okamžiku.

Umět se ocenit je důležité

Každý musí najít sílu v sám sobě. Vy jste svým vlastním průvodcem života. Zkuste se sami namotivovat, pochvalte se. Říkejte si povzbudivé věty a po každém kousku dobře odvedené práce si dopřejte pauzu. Pokud stále ani to nepomáhá, zkuste si představit pocit naplnění, který nastane po splnění úkolu. Vždy ze sebe budete mít dobrý pocit. Jako sladkou tečku na závěr po splnění si dopřejte odměnu.

Napsala Michaela Procházková

zdroj:

https://www.celostnimedicina.cz/jak-prekonat-lenost-a-prinutit-se-delat-i-to-co-se-nam-nechce.htm

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz