Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Tušíte, jaký je ideální počet sexuálních partnerů? Možná vás překvapíme

Tušíte, jaký je ideální počet sexuálních partnerů? Možná vás překvapíme

6.3.2023 - redakce Babinet.cz

Možná už jste ji slyšeli anebo vás to teprve čeká, ale dřív nebo později asi uslyšíte otázku: "Kolik jste měli sexuálních partnerů? Kolik jich bylo přede mnou?" Správná odpověď se na to nehledá snadno a možná ani neexistuje. Ženy si obecně většinou ubírají a muži mají tendenci machrovat a nějaké to číslo přihodit. Ale je to natolik intimní otázka, že většině dotázaných se na ni nechce odpovídat. Ještě tak možná anonymně někde v internetové diskuzi, ale veřejně se do toho nikomu příliš nechce. Mnoho lidí ani počty sexuálních partnerů svých protějšků netouží znát. Pro část z nich to není důležité, pro další je to ochrana před případnými emocemi, které v nich odpověď může vyvolat.

foto / Freepik

Zahraniční výzkumy ukazují, že dnešní mladí lidé začínají se sexem v průměru později než jejich rodiče. Tento trend se dává mimo jiné do souvislosti s rozšířením chytrých telefonů, které přesouvají komunikaci i vztahy online.

Velký britský internetový prodejce kosmetiky Superdrug nechal provést rozsáhlou studii na 2000 účastnících ze Spojených států a Evropy. Výsledky překvapily. Otázky se netýkaly pouze počtu sexuálních partnerů, ale například kdy je nejlepší čas partnerovi prozradit svou sexuální minulost, jaký počet partnerů vnímají lidé jako ideální, kdo se s největší pravděpodobností rozejde na základě sexuální historie a jak do toho všeho zapadají pohlavní nemoci?

Většina obou pohlaví asi dost překvapivě uvedla, že vždy říkají pravdu. Jen 18% mužů uvedlo, že tvrdí více partnerů, než měli, zatímco pouze 8% žen učinilo totéž. Na druhou stranu 18% žen uvedlo, že prozradily nižší počet partnerů ve srovnání s pouze 13% mužů. Ovšem nejpodstatnější částí studie byl ideální počet sexuálních partnerů. Je zajímavé, že muži a ženy se na čísle shodli – 7,5 u žen a 7,6 u mužů. Na druhé straně za promiskuitní považují ženy muže s 15,2 partnerkami a muži ženu s 14 partnery. Na druhém konci spektra muži věří, že 2,3 partnera je příliš konzervativní, zatímco ženy si myslí, že 1,9 je už příliš málo.

A jak jsme na tom u nás? Zkušenost s prvním pohlavním stykem Češi zažijí většinou kolem plnoletosti. "Věk prvního sexu v Česku se už několik dekád pohybuje kolem 18 roku. O trochu dříve to bývá u žen, o trochu později u mužů. Pouze tři procenta z nich měla sex před patnáctinami." říká psychoterapeutka specializující se na seznamování a vztahy Markéta Šetinová. Z odborného hlediska je podle sexuologa Jaroslava Zvěřiny určitě vhodné, aby se mladí lidé na počátku svých sexuálních partnerských aktivit nespokojovali s jediným partnerem a jedinou partnerkou, protože je důležité, aby měli mladí lidé různá srovnání. Zároveň ale dodává, že ani velký počet sexuálních partnerů nemusí zákonitě znamenat velkou zkušenost, zvlášť pokud vztahy promiskuitních lidí bývají náhodné, chvilkové a povrchní.

Výzkum společnosti Behavio se zabýval počtem sexuálních partnerů, které si tuzemští milovníci během života dopřejí. Podle respondentů mají muži průměrně za život 11 sexuálních partnerek či partnerů a ženy devět. Aktuální výsledky ukazují, že nejčastěji lidé spali se dvěma až pěti partnery, konkrétně 35 procent. Druhé nejčastější "skóre" je šest až deset partnerů. Necelá desetina je pohlavně věrná jednomu člověku.

Dobrou zprávou na závěr je, že Češi jsou se stavem svého intimního života spíše spokojení. Muži i ženy přitom mají velmi podobné hodnocení. "Nicméně lidé nad 55 let častěji uvádí, že nejsou spokojeni vůbec, což možná souvisí s celkově nižší frekvencí," uzavírá Šetinová.

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://www.novinky.cz/clanek/zena-vztahy-a-sex-zajima-vas-jaky-je-idealni-pocet-sexualnich-partneru-mozna-budete-prekvapeni-40364264

https://zena.aktualne.cz/vztahy/novy-vyzkum-o-intimnim-zivote-cechu/r~656baf68b75c11eda9eeac1f6b220ee8/

https://www.denik.cz/pro-zeny/kolik-chlapu-za-zivot-je-normalka-uz-jsou-znamy-vysledky-21000201.html

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz