Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  S obezitou je spojeno mnoho zdravotních problémů, včetně komplikací v těhotenství

S obezitou je spojeno mnoho zdravotních problémů, včetně komplikací v těhotenství

2.3.2023 - redakce Babinet.cz

Obezita patří mezi největší problém vyspělých států. Sedavé zaměstnání a konzumace energeticky bohatých potravin si vybírají svoji daň na zdraví populace. Při obezitě dochází ke zvýšení objemu a zmnožení tukové tkáně v organismu. U mužů by měl být její podíl do 25 % z celkové tělesné hmotnosti, u žen do 30 %. Přesáhne-li jedinec tyto hodnoty, trpí již obezitou.

foto / Freepik

Postupy léčby se liší podle stupně nadváhy. Měří se podle indexu BMI, pro zjednodušení si stačí přeměřit svůj pas. Ženy s obvodem pasu 80-87cm a muži s obvodem 94-101cm bez zdravotních komplikací by měli dbát především na prevenci, změnu životosprávy, svou výživu a fyzickou aktivitu. Pokud patříte do skupiny osob s vyšším obvodem pasu, ale nemáte žádné zdravotní komplikace, lékaři doporučují postupnou redukci hmotnosti dietou, kroky stejné jako u předešlé skupiny a navíc farmakoterapii. Pokud se vyskytnou zdravotní komplikace, nastupuje již bariatrická chirurgie.

Obezitu způsobuje mnoho faktorů:

  • dědičnost
  • špatné stravovací návyky
  • nedostatek pohybu
  • některé léky
  • poruchy metabolismu způsobené špatnou produkcí hormonů

Je zajímavé, že jiné faktory než stravování a pohyb jsou většinou velmi přeceňovány. Přitom lékaři uvádějí, že jen necelé 1 % lidí má svoji obezitu způsobenou poruchou sekrece hormonů.

Hlavními opatřeními při boji s nadváhou proto zůstávají změna stravování (konzumace pestrých pokrmů rozdělených do několika malých dávek během dne, potrava bohatá na vlákninu a vitaminy) a fyzická aktivita. Pohyb totiž nejen přímo zvyšuje odbourávání tuků, ale také působí příznivě na psychickou pohodu člověka, snižuje chuť k jídlu a celkově zvyšuje vnímání vlastního těla. Je třeba si uvědomit, že obezita nezpůsobuje člověku jen psychické problémy ve smyslu sníženého sebehodnocení. Známé je vyšší riziko srdečně cévních chorob, málo se však mluví o vyšším riziku vzniku žlučových kamenů, cukrovky nebo nádorů dělohy, prsu, prostaty a nádorů tlustého střeva. Mladé ženy by si navíc měly uvědomit, že jejich obezita v těhotenství může přinášet podstatně vyšší riziko komplikací během tohoto stavu. V případě obezity (BMI nad 30) se navíc zvyšuje riziko těhotenské cukrovky, preeklampsie a dalších potíží. Řešením je zdravá vyvážená strava, zvýšená fyzická aktivita a také pravidelný přísun nejen myo-inostiol a kyseliny listové, ale také D-chiro-inositolu. Ten je v kombinaci se zmiňovanými dvěma předchozími látkami pomáhá například u žen s diagnostikovaným syndromem polycystických ovárií (PCOS) normalizovat hormonální a metabolický profil. Pokud patříte do skupiny trpících nadváhou nebo obezitou, zkuste dodržovat několik základních pravidel zdravého životního stylu:

Jezte pomalu

– na každé jídlo si udělejte dostatek času a každé sousto pečlivě rozžvýkejte. Mozku totiž trvá přibližně 20 minut, než dostane signál, že je žaludek plný. Když budete jíst rychle, za oněch 20 minut spořádáte pořádný kus porce navíc.

Jezte menší porce

– menší porce, tělo tak bude mít stále nastartovaný metabolismus a nebude si nic zbytečně ukládat „na horší časy“.

Hodně pijte

– nejlépe stolní neperlivé vody, ovocné čaje, ředěné zeleninové či ovocné šťávy – alespoň 2,5 l denně.

Vyhněte se tekutým kaloriím

– sladké limonády, kolové nápoje, ale ani alkohol opravdu nejsou tím pravým doplněním pitného režimu.

Snídejte

– může to vypadat banálně, ale na snídani zapomíná stále mnoho lidí. Přitom lidé, kteří ráno na jídlo nezapomínají, k obědu snědí menší porci v porovnání s těmi, kdo se snídani vyhýbají.

Vyhněte se lákadlům

– supermarketovým akcím typu „dvě čokolády za cenu jedné“ se opravdu obloukem vyhýbejte. Přesvědčení, že si tabulky doma schováte a budete je jíst opravdu po malých kouscích, vám vydrží jen do doby, než tabulku rozbalíte.

napsala Renáta Řeháková

 

Zdroje:

Amador N, Juárez JM, Guízar JM, Linares B.: Quality of life in obese pregnant women: a longitudinal study. Am J Obstet Gynecol 2008

Milerová A. : Diagnóza 2006

Zadák Z.: Obezita. In: 2010

Bureš J., Horáček J. (Eds.). Vnitřní lékařství. 1. vyd. Praha: Galén, 2003.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>