Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Zapojte děti do prací na zahradě. Jarní sázení cibulek je bude bavit

Zapojte děti do prací na zahradě. Jarní sázení cibulek je bude bavit

1.3.2023 - redakce Babinet.cz

Sázení cibulek a hlíz je pro děti (nebo vnoučata) zábavná venkovní činnost. Společná aktivita na čerstvém vzduchu všem zlepší náladu. Na podzim byly do země zasazeny jarní květiny, ale na jaře jsou na řadě letní cibuloviny a hlízy. Můžete z toho udělat jednu velkou zábavu a zapojit do celého procesu i děti.

ilustrační foto: se svolením iBulb

Nákup

Aktivita začíná výběrem květinových cibulek a hlíz. Letní cibuloviny a hlízy jsou k dostání v mnoha odrůdách, tvarech a barvách a každý má své osobní preference. Někteří milují svěží květy jiřin, jiní si zase oblíbí podlouhlé stonky mečíků. Cibulky a hlízy můžete vybrat společně, ale můžete také nechat děti, aby si vybraly ty „své“. Představte si, jaká bude zábava sledovat, jak dopadnou na zahradě!

Příprava

Jakmile skončí poslední mrazy, můžete cibule a hlízy zasadit do země. Máte na to čas až do konce května. Vyberte si pěkný den a nikam nespěchejte. Připravte také nějaké malé občerstvení, abyste vytvořili opravdu slavnostní atmosféru. Rozmyslete si, kam chcete cibule a hlízy zasadit; dobře se jim bude dařit jak ve volné půdě, tak v květináčích s otvory na dně (pro odvod přebytečné vody). Můžete se rozhodnout pro jeden kout v zahradě nebo je rozmístit po celé zahradě, kde chcete mít (zvlášť) barevno. Nebo můžete dětem vyhradit jejich vlastní místo na zahradě. Nezapomeňte, že většina letních cibulovin a hlíz potřebuje ke svému růstu slunné místo; více informací najdete na obalu.

Kvetoucí cibuloviny: výsadba a následná péče

Jakmile je vše připraveno, je už následná výsadba hračkou:

  •     Malou lopatkou udělejte do země díry; na obalu se dozvíte, jak daleko od sebe a jak hluboko by měly být;
  •     Cibule a hlízy do půdy opatrně vložte rostoucí špičkou nahoru a díry zasypte zeminou;
  •     Pokud nečekáte déšť, dojděte pro konev nebo zahradní hadici a cibulky zalijte.

Zalévání je zábavná činnost na závěr, která je u dětí vždy oblíbená. Cibule a hlízy potřebují vodu k vytvoření kořenů. Pokud je suché jaro, zalijte cibulky ještě několikrát. Pak už je to jen otázka trpělivosti. Pokud budete cibulky a hlízy sázet společně, děti budou chtít vývoj cibulovin pozorně sledovat a z jejich růstu a kvetení budou stejně nadšené jako vy.

Věděli jste, že...

  •     Letní cibuloviny a hlízy jsou k dostání ve všech barvách?
  •     Některé jiřiny mohou dorůst výšky více než 1,5 metru?
  •     Květy mnoha letních cibulovin a hlíz jsou díky svému pylu a nektaru skutečnou pochoutkou pro včely a další užitečný hmyz?

zdroj: kvetinovecibulky.info

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz