Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Valentýn v Česku slaví pětina lidí: Při oslavách ale nezapomínejte i sami na sebe

Valentýn v Česku slaví pětina lidí: Při oslavách ale nezapomínejte i sami na sebe

12.2.2023 - redakce Babinet.cz

Únor obvykle bývá zimním měsícem, který je sice kratší než ty ostatní, ale za to je plný velmi chladných dnů bez paprsku slunce. V jeho polovině, tedy 14. února, však přichází svátek zamilovaných. Den svatého Valentýna dokáže alespoň na chvíli trochu zahřát u srdce. Víte odkud k nám tento svátek zamilovaných přišel a jaký má původ? Nepochází sice z našich končin, u lidí si ale přesto místo našel, i když je často (trochu nespravedlivě) vnímán pouze jako komerční záležitost.

zdroj: Heureka

S Valentýnem do historie

Když se podíváme do historie, zjistíme, že má svátek svatého Valentýna původ už ve 3. století ve Starověkém Římě. Je opředen spoustou legend. Původně mělo jít o oslavy pohanského svátku Lupercalia, kdy se obětovala zvířata, nejčastěji kozy a psi. To mělo přinést hojnou úrodu. Kůží z těchto zvířat se šlehala půda, aby byla úrodná. A i ženy, aby byly plodné. Také se do speciální schránky dávaly lístečky se jmény dívek, které si pak losovali místní svobodní muži. V následujícím roce pak měla vylosovaná dvojice tvořit pár. A některé z nich v sobě opravdu našli zalíbení. Nynější podobu oslav svátku svatého Valentýna mu ale vtiskly až novodobější dějiny, kdy králové povolávali básníky, nechávali je skládat zamilované verše a mezi lidmi se šířila milostná psaní a přáníčka.

Fanoušci Valentýna existují

V současnosti je svátek svatého Valentýna v České republice vnímán spíše jako komerční záležitost, která k nám doputovala ze západu. Existují mezi námi ale i tací, kteří na něho nedají dopustit a na každoroční oslavu zamilovanosti se těší. V našich končinách ho pravidelně slaví téměř 20 % lidí. 47 % z nich bude tento den trávit se svojí drahou polovičkou, kterou také obdaruje. Vychází to z průzkumu nákupního rádce Heureka.cz, podle něhož si ženy nejčastěji přejí květiny, večeři nebo parfém. A muži navíc něco sladkého, láhev vína nebo večer v ložnici. Pokud tápete, co pro svého milovaného nebo milovanou vybrat nechte si poradit praktickým valentýnským dárkovačem, který naleznete na Heurece. Dýchne na vás nejen inspirace, ale také užitečné recenze, které se můžou hodit pro zvolení toho nejlepšího dárku. Ten si navíc můžete vyhledat za nejlepší dostupné ceny.

Láska k bližnímu svému i k sobě

Podle průzkumu jde ale vidět, že se na Valentýna nemusí těšit pouze lidé, kteří žijí v páru. Pěkný večer si užijí i ti, kteří mají nějakého domácího mazlíčka. Se svojí kočkou totiž plánuje sv. Valentýna slavit 5 % dotazovaných a se svým psem dokonce 8 %. A ani sebeláska letos nepřijde zkrátka. Ta je totiž důležitá úplně stejně, ne-li více než láska k druhému člověku. Proto se nebojte na den svatého Valentýna myslet i na sebe. Obdarujte se dárečkem, dopřejte si nějaký pěkný zážitek. Nebojte se zkrátka tak trochu rozmazlovat. Ostatně nebudete v tom sami. Přesně toto má totiž v plánu 11 % dotazovaných.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz