Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Na jaké preventivní prohlídky nezapomenout v roce 2023?

Na jaké preventivní prohlídky nezapomenout v roce 2023?

31.1.2023 - redakce Babinet.cz

Praktik, zubař nebo screening rakoviny tlustého střeva. Ani v roce 2023 bychom neměli zapomínat na preventivní prohlídky a screeningové programy. Na jaké máme nárok? A jak si zapamatovat všechny jejich termíny?

foto / Freepik

„Pokud by si lidé měli dát do nového roku jedno jediné předsevzetí, mělo by se týkat péče o zdraví – dodržovat zásady zdravého životního stylu, provádět samovyšetření, a především chodit pravidelně na všechny preventivní prohlídky a screeningové programy, na které mají nárok. To je úplný základ zdravého života,“ říká Kateřina Šédová (Vacková), zakladatelka neziskové organizace Loono.

Preventivní prohlídky zanedbává 75 % Čechů. Přitom díky nim mohou lékaři objevit nemoci, kterými člověk trpí, ještě v bezpříznakovém stádiu. To může znamenat nejen dřívější nasazení léčby, ale v konečném důsledku i záchranu života.

Na jaké preventivní prohlídky tedy v roce 2023 nezapomenout?

Ženy by měly každé dva roky absolvovat preventivní prohlídku u svého praktického doktora, jednou ročně u gynekologa a alespoň jednou ročně u zubaře. Jednou ročně mohou navštívit také očního lékaře a dermatologa. Během prohlídky u gynekologa probíhá také screening rakoviny děložního čípku, který se provádí pomocí cytologického stěru..

V rámci prevence rakoviny prsu by měla žena po 45. roce zajít každé dva roky na mamografický screening. Vyšetřit se může nechat ale i dříve. Do 40 let věku se obvykle využívá ultrazvukové vyšetření.

Od 50 let chodí ženy také na screening rakoviny tlustého střeva a konečníku, který se provádí buď jednou ročně (od 55 let dvakrát) pomocí testu okultního, tedy skrytého, krvácení do stolice (TOKS) nebo jednou za deset let pomocí koloskopie. Od 55 let dál mohou být kuřačky, které denně vykouří 20 a více cigaret, vybrány také pro screening rakoviny plic.

Muži by měli také docházet jednou za dva roky ke svému praktickému lékaři a alespoň jednou ročně k zubaři. Jednou ročně mohou absolvovat také preventivní prohlídku u očního lékaře a dermatologa. Po 50. roku věku by měli poprvé navštívit urologa. Stejně jako ženy by pak měli od 50 let chodit na screening rakoviny tlustého střeva a konečníku a od 55 let je může praktický lékař vytipovat pro screening rakoviny plic.

zdroj: loono.cz/rozcestnik-prevence

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz