Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Hygge styl! Co to skutečně je a jak se v něm bydlí?

Hygge styl! Co to skutečně je a jak se v něm bydlí?

4.1.2023 - redakce Babinet.cz

Dánské slovo s kořeny v norštině by se dalo přeložit jako schopnost „vypnout“, nebo také chvíle pro sebe. Přesně to je hygge styl, klíč ke štěstí, zpomalení, pohodlí, teplu, žádnému stresu, útulnu, příjemnu a schopnosti vychutnat si i tu nejvšednější chvilku, nebo si užít kouzlo té nejobyčejnější maličkosti. Může se jednat o hřejivý plamínek vonné svíčky, čas strávený s milovanou osobou, nebo četbu své oblíbené knížky. Hygge je všude kolem nás. V tomto stylu můžete nejen bydlet, ale také harmonicky jako hygge žít.

 

foto / Unsplash, Pexels

Odkud se vzal? 

Hygge je v podstatě filosofie a Dánové říkají, že se nedá koupit. Důležité je, že jste obklopeni lidmi a věcmi, které máte rádi a děláte vše proto, aby vám doma bylo příjemně. Na všem je potřeba hledat to lepší, po ručičkách hodinek se dívat co nejméně, obklopovat se příjemnými a přitom minimalistickými věcmi. I ve všedním dni si maličkostmi oslavovat šťastné bytí, prožívat malé i velké radosti, minimalizovat starosti a špatnou náladu či nechuť si nepustit přes práh. A tohle vše se promítá v hygge stylu. Hygge jako součást dánské kultury je fenomén, který se datuje do konce 20. století. Nyní se umění hygge vyučuje například v Londýně na Morley College.

Hygge styl? Magický kruh bezpečí.

Hygge styl není ani zdaleka o hmotných věcech. Jde o harmonii a spojení s přírodou. Příroda je útěchou i v náročných životních situacích. Ne nadarmo hygge při pobytu venku tiší úzkosti. Nenechte se odradit špatným počasím, protože stačí správné oblečení. Po pořádném provětrání, procházce, chutná jídlo o to víc a teplý nápoj příjemně zahřeje. Díky aktivnímu pobytu v přírodě a užívání si venku v každém ročním období, je pak možné si vychutnat i velké porce jídla a chvilky lenošení bez negativního vlivu na zdraví. Hygge říká, že procházka, běh, jízda na kole či veslování, je lepší než cvičení v posilovně. Ale nejde jen o procházky a dobré jídlo a pití, to by bylo vskutku málo. V Dánsku se společenský život odehrává mimo práci a málokdy se stane, že by se kolegové scházeli i mimo pracovní dobu. Pro Seveřany je totiž nejdůležitější rodina. Dánové si střeží svoje soukromí. Osobní problémy nechávají doma a v práci se věnují jen tomu, čemu mají. Dokáží obojí velmi jasně oddělit. Díky tomu je u nich velmi populární i práce z domova. Firmy svým lidem důvěřují a zároveň vědí, že kvalitní práci lze odvádět pouze, pokud se cítíte dobře. Ve svém volnu je pak základ aktivně žít. Nezavírat se doma, setkávat se s přáteli a mluvit, komunikovat z očí do očí a ne přes sociální sítě, nebo po telefonu. Hygge styl je o sdílení, o sblížení a o společných příjemných chvilkách. Pravidlem je, že se během setkání neprobírá například politika nebo události ve světě, jelikož by zde mohl vzniknout názorový konflikt. Hádky a bouřlivé diskuse do hygge kultury nepatří. Totéž platí i o rodině. Zpomalte, uklidněte mysl a buďte s rodinou. Dodržujte např. pravidlo o nepoužívání telefonu, když spolu večeříte. Vnímejte své blízké a televizi vůbec nezapínejte. Povídejte si a užívejte si čas, který momentálně nepádí, ale pozvolna odtikává. I vůně dokáží ovlivnit náladu a zklidnit emoce. Pokud například trpíte špatným spánkem, sáhněte po vůni z levandule. Použijte difuzér a navoďte si příjemnou atmosféru i několik hodin před spánkem. Jeho kvalita se výrazně zlepší.

Jak bydlet v hygge stylu?

Nezbytnou součástí tohoto životního stylu je minimalistické a útulné prostředí. Většina dánských domů a bytů je zařízena velmi jednoduše a zároveň útulně. Je třeba udržovat čisté linie a zbavit se všech zbytečných věcí, které mají rušivý vliv. Jen těžko byste v dánských domácnostech hledali záclony, protože ty prostě v oknech nikdo nemá. Výrazné barvy či umělé dekorace musí pryč. Základní kousky nábytku doplňují dekorativní prvky v zemitých tónech. Chlupaté koberce, svíčky, lucerny, dřevěné rámy s fotkami či obrazy, vlněné přikrývky, polštářky, masivní kovové svícny, dřevo ve všech svých podobách. Nesmí chybět jemné osvětlení. Mezi materiály, které hygge styl využívá, spadá:

 • dřevo
 • keramika
 • vlna
 • len
 • kůže

Důležité jsou u hygge stylu barvy. Využívají se hlavně neutrální a světlé barvy, které jsou vidět běžně v přírodě.

 • béžová
 • krémová
 • bílá
 • hnědá
 • šedá

Jak se oblékat ve stylu hygge?

Hygge styl fandí přírodním materiálům, které řadí před syntetiku a další umělotiny. Přírodní materiály jsou příjemné a oblečení z nich vyrobené je pohodlné. Vsaďte na tmavší odstíny. Nemusíte se spoléhat pouze na černou nebo šedou, velmi pěkně vypadá například i tmavší zelená nebo hnědá. I přesto, že styl hygge omezuje barvy na jednoduché tóny, není třeba zůstat pouze u tmavších odstínů. Dá se popustit uzda své fantazii a přidat do outfitu trochu červené, oranžové nebo žluté. Skandinávky si nepotrpí na okázalost. Kombinují ryze ženské a mužské prvky šatníku. Do kanceláře si klidně oblečou vznešeně vypadající maxi šaty, které „shodí“ teniskami. Pohodlné a nadčasové kombinace, jsou jejich krédem, ale i to, že rozdílné teploty během ročních období umožňují projevit kreativitu ve vrstvení. Kouzlo Dánek spočívá v tom, s jakou lehkostí dokáží kombinovat styly a cítit se přitom za všech okolností pohodlně. High-end s high-street a k tomu něco vintage, nebo romantické šaty šmrncnuté sportovním "twistem" v podobě oblíbeného dánského Wood Wood. Pro někoho módní faux-pas, ale tenisky s květovanými šaty a huňatým svetrem jsou běžnou dánskou uniformou pro všední dny. Důležité ale je, aby bylo vše vyrobeno z kvalitních materiálů a plnilo to svou funkci. Hygge styl sází na jednoduchost, přeplácané a přehnané věci u něho nemají šanci. Místo výrazných a masivních šperků je tedy lepší dát přednost jednoduchým a decentním kouskům, které ozvláštní outfit, ale zároveň nebudou působit jako pěst na oko.

Pokud je vám tento styl sympatický, řiďte se heslem, že v jednoduchosti je krása. Vsaďte na přírodní materiály i odstíny barev, ale hlavně si dělejte hezké chvilky jen sami pro sebe.

napsala Gabriela Horáčková a Bára Klímová

zdroje:

https://vasekupony.cz/blog/co-je-hygge-styl-bydleni-12-praktickych-rad-pro-stastnejsi-zivot

https://www.fashionmagazin.cz/hygge-styl-v-damskem-satniku/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hygge

https://www.zeny.cz/krasa-a-moda/tajemstvi-skandinavskeho-stylu-co-cini-z-danek-nejlepe-oblecene-zeny-sveta-2924.html

https://www.svicky.cz/clanky/hygge-styl-bydleni-zutulni-vas-domov.-jake-materialy-a-dekorace-vybrat

https://www.nivea.cz/tipy-rady/zivotni-styl/hygge-v-satniku

https://psychologie.cz/v-zemi-hygge/

https://www.zeny.cz/krasa-a-moda/moda/chcete-si-vytribit-styl-ne-reste-modu-jako-skandinavky-5588.html

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz