Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Vánoční stromeček a malé dítě. Rady maminek, jak na bezpečí obou

Vánoční stromeček a malé dítě. Rady maminek, jak na bezpečí obou

21.12.2022 - redakce Babinet.cz

Vánoce. svátky míru, klidu a pohody. Sedíte s rodinou v uklizeném bytě, stromeček září, voní jablka a skořice, sledujete pohádky, ochutnáváte poctivě cukroví, popíjíte vaječňák a čekáte ne Ježíška. Tak si to představujete vy. Ovšem vaše chodící, nebo právě se stavící, či v broučku jezdící batole je zcela jiného názoru. Vánoční stromek považuje výhradně za svou novou hračku, motá se okolo něj jako malý, růžový slon v porcelánu a křehké baňky jako by přímo čekaly na ty neohrabané batolecí ručičky. Jak tedy prožít Vánoce s batoletem tak, aby vše probíhalo hladce a všichni zůstali celí?

fotografie: Freepik

Když se porozhlédnete po svém okolí, nebo zabrousíte na internetové rodičovské diskuze, možná vás překvapí, kolik rodin vánoční stromek prostě vzdá. Za tu zkázu jim to nestojí. Už ho vidí na zemi, v horším případě na dítěti, střepy baněk všude po pokoji, dítě spolyká ostré jehličky, nebo rovnou háčky a vánoční pohoda se stává písní budoucnosti.

Tedy ano, pokud máte malé a divoké dítě, opravdu je tady možnost stromek bojkotovat, než dítko povyroste. Ale jsou to i vaše Vánoce. Nebo ne? Vzdáte se stromku? Dárky si rozbalíte pod fíkusem a budete si nejvíc vážit toho, že jste prostě všichni ve zdraví spolu (což rozhodně není málo)?

Pokud se vám do tohoto řešení nechce (a my se ani trochu nedivíme), pročtěte si osobité tipy.

Chytrá řešení existují

Ptali jsme se za vás na problematiku se stromkem ostřílených maminek, které velmi dobře vědí, o čem mluví. A jejich řešení jsou hřejivým pohlazením pro rodičovské duše, které si na stromek nenechají sáhnout. Dítě nedítě.

  • Seznamte je

Pokud trváte na tom, že se stromeček striktně nazdobí přes noc a dítko vám pak na Štědrý den ráno daruje ten nejrozzářenější úsměv i pohledy, může být. Maminky však v tomto případě radí na chvíli ustavit nenazdobený stromek ještě před dítětem. Nechat ho, aby se seznámilo s tím, že v obýváku je nějaká novinka. Prohlídnout, očichat, to všechno se smí. A pak už se jen pokusit vysvětlit, že na stromeček nesaháme.

  • Bez kolekce

Mnoho maminek se shoduje na tom, že když stromeček není ozdoben kolekcí, je pro mrňouse mnohem méně zajímavý. Batole tam totiž nevidí žádné “koko“, které by mohlo nepozorovaně ukořistit. Pak dá stromku ignorací najevo, co si o něm asi tak zhruba myslí.

  • Nechat lehce popíchat

Ať už nazdobený, nebo zatím nenazdobený stromek, postup je stejný. Nebraňte, nezakazujte. Nechte dítko, aby si rychle přišlo na to, že jehličky nepříjemně píchají. Samozřejmě si příště všechno nerozmyslí důkladně, ale bude přece jen vědět své. Pak vše snadněji uhlídáte.

  • Stromek do ohrádky

A poslední možností je trochu netypické, avšak pořádně funkční řešení. Dětská ohrádka. Pro jedny rodiče středověká hladomorna, do které by nikdy své nebohé dítě neumístili. Pro druhé efektivní metoda, jak batolátku ukázat, že i ono může mít svůj prostor, ve kterém mu nechybí ani deky, ani hračky, ani pohodlí, ani piškoty. Vše na jednom místě, kde může na chvíli odpočívat. Patříte-li k rodičům, kteří ohrádku nezavrhují, mají ji doma, ale jejich dítě hlasitým křikem dává nesouhlasně najevo, že v ní být nechce, teď ji můžete využít. Ohrádku vykliďte, stromeček nazdobte a ohrádkou jej obestavte.

Napsala Bára Klímová

 

zdroje:

redakce

https://www.rodice.com/je-to-neco-kouzelneho/

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>