Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Barvou roku 2023 je růžovo-karmínová Viva Magenta. Jak se vám líbí?

Barvou roku 2023 je růžovo-karmínová Viva Magenta. Jak se vám líbí?

15.12.2022 - redakce Babinet.cz

Je to sotva pár dní, co společnost Pantone ohlásila barvu roku 2023. Je jím energický a dynamický červený odstín s lehkým nádechem fuchsiové – Viva Magenta. Jaký je jeho hlavní význam a co symbolizuje? 

foto / Freepik

Viva Magenta 18-1750: Barva roku 2023

Stejně jako každý rok touto dobou, tak i letos světová autorita v oboru barev, firma Pantone, představila barvu roku pro nadcházejících dvanáct měsíců. Jelikož se tato společnost neřídí primárně módními trendy, ale naopak spíš reaguje na aktuální situaci a atmosféru ve společnosti, ne vždy je barva roku dle nejnovějšího módního kurzu. Letos se jí to ovšem povedlo na výbornou. Právě růžovo-karmínová barva Viva Magenta se bude v příštím roce nosit opravdu hojně. 

Význam barvy roku 2023 

Zatímco barvou roku 2022 byl fialový odstín Very Peri, v příštím roce se můžeme těšit na lehce dynamičtější a energičtější odstín, se kterým nuda opravdu nebude. 

Viva Magenta je odstín zakořeněný v přírodě, který má červený základ a vyjadřuje především sílu. Je to odvážný, nebojácný a pulzující odstín podporující radostnou a optimistickou náladu a pomáhá psát nové příběhy. Právě to totiž aktuálně společnost potřebuje. Sílu, energii a odvahu. Není proto divu, že se společnost Pantone rozhodla právě pro tuto barvu, která si libuje v čisté radosti, povzbuzující k experimentování a je synonymem pro touhu poprat se se životem. Je to barva s rebelským duchem, plná naděje. 

Viva Magenta z módního hlediska

Z módního hlediska není barva Viva Magenta zase takovým překvapením. Karmínově-růžová barva se nosila již v předchozích letech a stále má na módní scéně své čestné místo. I když je pravdou, že se na ní poslední dobou lehce zapomínalo, a naopak se dávalo přednost spíše neutrálním odstínům a barvám, jako je například černá, hnědá, šedá a béžová. Je tedy možné, že právě barva Viva Magenta vnese do našich šatníků opět trochu pestrosti. Stejně tak tomu bylo i tento rok v případě fialového odstínu Very Peri. Ten jsme mohli na českých i zahraničních celebritách vídat skutečně často. Věříme, že stejný úspěch bude sklízet i smyslná a temperamentní Viva Magenta. 

napsala Dana Klementová

Zdroj: https://www.pantone.com/color-of-the-year-2023 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz