Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Jak uvařit těstoviny, aby se neslepily? Které těstoviny jsou nejlepší?

Jak uvařit těstoviny, aby se neslepily? Které těstoviny jsou nejlepší?

14.12.2022 - redakce Babinet.cz

Těstoviny patří mezi oblíbené přílohy, na které nedáme dopustit. Ať už se jedná o špagety, pověstná kolínka, vřetena či třeba mušličky. Jejich příprava je velmi jednoduchá, avšak záludná. Nikdo netouží po tom mít na talíři úplně rozvařené nebo slepené patvary, které vypadají odpudivě a lepí se na patro. Jak uvařit těstoviny, aby se neslepily a po kterých druzích těstovin sáhnout při přípravě různých jídel?

Proč zařadit těstoviny do svého jídelníčku?

Těstoviny mají při přípravě jídla spoustu výhod. Jednou z nich je jejich jednoduchá a rychlá příprava. Dále umí zasytit na delší dobu a mohou být prospěšné i při snižování hmotnosti. Záleží na tom, jaký druh těstovin si vyberete a kolik jich vlastně sníte.

Nejčastěji se vyrábějí z pšeničné mouky, ale dnes již nejsou výjimkou ani těstoviny z různých druhů obilovin nebo také bezlepkové těstoviny z přirozeně bezlepkových surovin. Těstoviny také mohou být celozrnné, ty obsahují více vlákniny, vitamínů a minerálů, anebo třeba vaječné, které jsou obohaceny o další proteiny – vaječnou bílkovinu. Ty ovšem nejsou vhodné pro konzumenty s alergií na vejce. 

Druhy těstovin 

Těstoviny se dělí podle svého vzhledu a tvaru na kolínka (chifferi), mušličky, nudle, penne (rourky), špagety, makaróny, fusilli (vřetena), farfalle (mašličky) a mnohé další. Některé jsou i plněné, například cappelletti, ravioli nebo tortellini, a to obvykle sýrovou nebo masovou náplní. 

My vám nabízíme pět druhů nejčastěji používaných, nejlepších a nejoblíbenějších těstovin, a to v 500g balení. Všechno jsou to bezvaječné těstoviny ze semoliny, tedy z tvrdé pšenice Triticum durum, jejichž velkou výhodou je to, že se během přípravy nerozvaří. Jsou to Spaghetti, semolinové Penne, Fusilli, Farfalle, Chifferi, a Fusilli. A každé z těchto těstovin se hodí k přípravě jiného jídla. 

K čemu se jaké těstoviny hodí?

Fusilli 500g Franz Josef Kaiser můžete použít k masu a masovým omáčkám. V Itálii se nejčastěji konzumují s králičím masem. U nás si je ale můžete klidně dát i k zapékané cuketě s rajčaty a sýrem nebo k plátku masa s okurkovou omáčkou. 

Penne 500g Franz Josef Kaiser se skvěle hodí k rajským omáčkám nebo těstovinovým salátům. Chifferi 500g Franz Josef Kaiser zase můžete využít k jehněčímu či hovězímu masu, anebo nasladko jako naše pověstná kolínka s mákem a tvarohem. 

Mašličky Farfalle 500g Franz Josef Kaiser jsou vynikající s kuřecím nebo krůtím masem, se zeleninou nebo se hodí do různých zeleninových salátů a omáček. Oblíbené Spaghetti 500g Franz Josef Kaiser si nedovede snad nikdo představit bez rajského protlaku či kečupu a sýra, ale můžete si je připravit na sto různých způsobů, třeba s olivami, masem, zeleninou nebo různými druhy luxusních sýrů.

Jak uvařit špagety, aby se nerozvařily

Za porci pro jednoho člověka se obvykle považuje 100 gramů těstovin, ale můžete si samozřejmě dopřát i větší množství vašich oblíbených těstovin. Uvaříte je tak, že do vroucí vody v hrnci přidáte lžičku soli a odpovídající množství těstovin. Ty je potřeba vařit po určitou dobu dle návodu tak, aby se nerozvařily nebo nezůstaly tvrdé. Na 100 g těstovin použijte litr vody a kávovou lžičku soli, kterou můžete dle vlastního rozhodnutí i vynechat. 

Občas těstoviny promíchejte, aby se nepřilepily ke dnu a vařte je na ztlumeném vařiči o mírnější intenzitě. Po uplynutí stanovené doby varu, kterou najdete na obalu, těstoviny sceďte a propláchněte studenou vodou. Poté je vraťte do hrnce, kam můžete přilít lžíci vašeho oblíbeného rostlinného oleje, například olivového oleje, a promíchejte. Těstoviny tak budou více vláčné. 

 

zdroj fotografie: GASTON

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz