Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Hory na podzim a v zimě, co si vzít a jak se připravit?

Hory na podzim a v zimě, co si vzít a jak se připravit?

6.12.2022 - redakce Babinet.cz

Během podzimní a zimní sezóny musí být naše vybavení a oblečení vyzkoušené a spolehlivé. Zatímco výlety za pěkného letního počasí nám umožňují uvolnit naše nároky, výpravy do hor, a to i těch nižších, během podzimu a zimy vyžadují důkladnou přípravu.

Vybrané oblečení a vybavení je nutné přizpůsobit podmínkám na trase a musíme se také chránit před povětrnostními vlivy. Na podzim a v zimě jsme totiž vystaveni mnoha nepříznivým scénářům. Srážky, nízké teploty a rychlejší stmívání mohou způsobit nejen nepříjemné pocity, ale také ohrozit naše zdraví a život.

Co bychom si měli vzít s sebou?

Naprosto nejdůležitější je správně zvolené oblečení. Nezapomeňte, že nejlepší volbou při horských aktivitách je obléknout se jako tzv. "cibule". Spodní prádlo bude mít zásadní význam pro naše pohodlí. Musí zajistit dostatečnou izolaci od chladu a zároveň umožnit účinný odvod potu, který se na pokožce vytvoří během námahy. Další vrstvou je mikina. Na podzim a v zimě bude ideální klasický fleecová mikina dámská, která kombinuje vynikající tepelnou izolaci s rychleschnoucími vlastnostmi.

Svrchní oblečení hraje při horských aktivitách mimořádně důležitou roli. Nejčastější volbou je péřová bunda dámská, která je ultralehká, dobře izoluje od chladu a ve stlačeném stavu nezabere v batohu příliš mnoho místa. Ani během podzimních a zimních aktivit se nesmíme vzdát membránové vrstvy. To je jediná vrstva, která nás ochrání před nebezpečným promočením, které může při vystavení větru vést k náhlému prochladnutí!

Co si zabalit do batohu?

Turistický batoh na podzim a v zimě by měl být vybaven dalšími pomůckami. Vyplatí se investovat do vhodné čelovky, která nám bude svítit na cestu při zdolávání kilometrů horských stezek. Vyplatí se také pořídit si powerbanku pro nabíjení elektronických zařízení. Ty jsou náchylné k rychlejšímu vybíjení během mrazivého počasí. Dobrým nápadem jsou také ohřívače rukou a nohou.

Kdo hledá opravdovou výzvu, bude potřebovat lavinový set. To vám umožní provést účinnou záchrannou akci v případě pádu laviny. Při průzkumu vyšších partií hor bude také zapotřebí cepín a mačky, které umožní efektivní pohyb v obtížném terénu. Stále oblíbenější jsou také lavinové batohy se speciálními airbagy, které vás v případě pádu laviny udrží na hladině.

Nákup potřebného vybavení a oblečení může být obtížný, zejména pro začátečníky. Množství dostupných možností nás může jednoduše zahltit. Proto se vyplatí vybrat si outdoorový obchod, jehož kvalifikovaný personál rozptýlí naše pochybnosti a umožní nám doplnit potřebné vybavení. Kamenné prodejny i internetové obchody s obrovským výběrem kvalitního oblečení a doplňků budou perfektní.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz