Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Materiály nejvhodnější pro podzim a zimu: V kašmírovém svetru a meri ponožkách vám zima opravdu nebude

Materiály nejvhodnější pro podzim a zimu: V kašmírovém svetru a meri ponožkách vám zima opravdu nebude

26.9.2022 - redakce Babinet.cz

Podzimní počasí již o sobě dalo naplno vědět, a tak je potřeba s postupně klesajícími teplotami začít zvyšovat počet vrstev oblečení. A aby vám v daném oblečení nebyla zima nebo jste se nepříjemně nepotili, je důležité myslet především na volbu vhodného materiálu. 

fotografie: Freepik

Chcete, aby vás oblečení příjemně zahřálo, ale přitom bylo dostatečně prodyšné? Doporučujeme vám investovat do přírodních materiálů. Je sice velmi lákavé pořídit si kabát či svetr za poloviční cenu z polyesteru, který je na omak vlastně poměrně příjemný a hřejivý, ovšem ve chvíli, kdy s ním vyrazíte ven a vzápětí se ocitnete v přetopené tramvaji, tak si uvědomíte, jakou chybu jste udělali. Jaké konkrétní materiály jsou tedy pro podzimní a zimní měsíce nejvhodnější? 

  • Vlna
  • Merino vlna
  • Alpaka
  • Kašmír

Vlna 

Vlna dokáže odvádět vlhko od těla do okolního prostředí. A právě když vlna absorbuje vlhkost, tak zároveň vytváří teplo, a vy díky tomu můžete i v nepříznivém podzimním či zimním počasí cítit příjemné suché teplo. Když naopak okolní teplota začne stoupat, vlna přestane teplo vytvářet. Největší výhodou vlny, pro kterou se využívá po celý rok, tedy je, že během zimy vás nádherně zahřeje, a v létě naopak díky odpařování zajistí příjemně chladivý pocit

Merino vlna

Merino vlna se získává z vlny ovcí plemene Merino. Je o poznání jemnější než ostatní vlny a vyniká vysokou hřejivostí. Merino vlna je schopna absorbovat až 30 % vlhkosti, což je mnohonásobně více než například polyester. Díky této vlastnosti se merino vlna skvěle hodí k výrobě ponožek, jelikož vás bude perfektně zahřívat i přes vysokou vlhkost a postupně také odvádět pot. Za zmínku stojí i fakt, že tato vlákna mají antibakteriální schopnosti.

Alpaka

Alpaka se získává ze srsti lamy, jež má na rozdíl od klasické vlny ještě lepší izolační vlastnosti, nenasává vodu a je vysoce hypoalergenní. Často se používá jako příměs do vlny ovčí a obzvláště ji ocení alergici. 

Kašmír

Kašmírová vlna je výjimečný materiál, jenž je často označován jako nejluxusnější a nejdražší přírodní materiál vůbec

Kašmírová vlna se získává ve velmi vysokých nadmořských výškách v himalájských oblastech, kde se vyčesává kašmírským kozám z oblasti slabin. Oblečení z kašmírové vlny má jedinečné vlastnosti. Hedvábná jemnost kašmírových svetrů se nedá srovnávat s žádnými jinými. SKvělá je také vysoká hřejivost, kdy jsou kašmírové svetry zhruba šestinásobně hřejivější, než jsou například běžné svetry z ovčí vlny. V kašmírovém svetru vám proto zima rozhodně nikdy nebude, i když si za něj budete muset maličko připlatit. To se ovšem skutečně vyplatí. 

napsala Dana Klementová

Zdroj: https://www.rochowanska.cz/vlna-a-kasmir-zivocisna-vlakna-ze-zvirecich-chlupu/ 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

christiana66
27.9.2022 22:03

Svetry moc nemusím, ale moc ráda nosím kašmírové roláky, každý rok si koupím jeden v jiné barvě:) Jsou opravdu celkem drahé, takže každý rok si dopřeju jeden:)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz