Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Luxujete v noci lednici? Co způsobuje a jaká rizika má syndrom nočního přejídání

Luxujete v noci lednici? Co způsobuje a jaká rizika má syndrom nočního přejídání

16.9.2022 - redakce Babinet.cz

Nejíte přes den? Pokud celý den nic nejíte a jídlo si dopřejete až večer, vaše tělo je vystresované. Přepne metabolický režim na šetřící a dojde k tomu, že i po malém jídle přiberete daleko více, než byste přibrala při pravidelné stravě.

fotografie: Freepik

Naše tělo i psychika jsou nasměrované tak, že i mírný hlad okamžitě směruje naši pozornost k jídlu. Přichází na řadu nezvladatelná chuť a vy pak sníte najednou ohromné množství mnohdy nezdravého jídla. Pokud se večer přejíte, nemáte druhý den hlad ani ráno ani dopoledne, a přejíte se zase večer. To bude nutně na vaší postavě vidět.

Častým důvodem nočního přejídání je stres, úzkost nebo napětí. Jídlo totiž uklidňuje. Zajídáte nedorozumění s manželem, dětmi, kamarádkou.

Noční vyjídání ledničky usnadňuje nejen rozvoj obezity, ale i cukrovky. Kilogramy váhy navíc však přinášejí i značné psychické problémy. Konzumací stravy místo spánku lze například dospět až ke vzniku depresí.

Pokud trpíte nočními nálety na ledničku, můžete trpět onemocněním žaludku a dvanáctníku. Porucha stěny dvanáctníku nebo žaludku může vyvolat až takzvaný vlčí hlad. To je stav, kdy o hladu cítíte tupou nebo ostrou bolest v oblasti žaludku a úleva přejde, jen když bolest zajíte. V takovém případě se poraďte s lékařem.

A jak proti nočnímu přejídání?

  • Nazapomínejte snídat! Jezte pravidelně a vyváženě! Vypracujte si pravidelný stravovací plán během dne. To může být náročné, ale denní režim s pravidelným jídlem může pomoci snížit potřebu nočního stravování.
  • Vyhněte se každodennímu stresu. Někteří lidé jedí kvůli rozjitřeným emocím.
  • Přes den jezte bez vyrušování, které může způsobovat sledování televize nebo mobilního zařízení.
  • Jezte pomaleji a jídlo vychutnávejte, dosáhnete tak větší spokojenosti.
  • Nezapomeňte na relaxaci a odpočinek.
  • Zaměřte se na zlepšení hygieny spánku a rozvoj uklidňující rutiny před spaním.

 

napsala Renáta Řeháková

zdroj:

https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-konec-vyjidani-lednice-o-pulnoci-syndrom-nocniho-prejidani-lze-lecit-130748

http://www.cspsychiatr.cz/dwnld/CSP_2007_6_291_296.pdf

stobklub.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz