Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Vyznejte se v barvách ovoce a zeleniny. Čím která barva prospívá organismu a na co je nejlepší?

Vyznejte se v barvách ovoce a zeleniny. Čím která barva prospívá organismu a na co je nejlepší?

13.9.2022 - redakce Babinet.cz

Konzumaci ovoce a zeleniny ovlivňují stravovací preference. Obecně platí, že dívky a ženy konzumují větší množství ovoce a zeleniny, než chlapci a muži. Rozdíly mezi pohlavími se objevují už ve věku, kdy je ještě nepravděpodobný vliv vědomostí o výživě.

fotografie: Freepik

Na spotřebu ovoce a zeleniny má vliv i věk. U dětí a adolescentů má spotřeba sklon s věkem klesat, u dospělých je vztah mezi věkem a příjmem opačný, spotřeba s věkem stoupá. Čím dříve jsou děti se zeleninou seznámeny, tím pravděpodobněji budou mít vyšší míru spotřeby v předškolním věku. Dospělí, kteří v dětství konzumovali velké množství ovoce a zeleniny, je konzumují ve větším množství i později.

Vědci uvádějí, že 400 gramů ovoce a zeleniny denně zabezpečí přijatelné množství biologicky aktivních látek. Nejlépe je, když jsou přijaty v syrovém stavu.

Jak poznat, čím je nám ta či ona zelenina prospěšná? A jak různé barvy ovoce a zeleniny ovlivňují naše zdraví?

Bílá

angrešt, banán, bílá ředkev, celer, cibule, cukrový meloun, česnek, čínské zelí, fenykl, hruška, jablko, květák, patizon, pórek

Draslík zklidňuje organizmus a udržuje činnosti svalů a srdce. Vláknina podporuje správnou funkci trávení, předchází zácpě a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Žlutooranžová

ananas, broskev, citron, mango, cukrový meloun, dýně, grep, kaki, kukuřice, mandarinka, meruňka, mrkev, nektarinka, papája, paprika, pomeranč

Beta-karoten dodává tělu vitamín A, chrání organizmus před volnými radikály a působením UV záření, posiluje imunitu, zlepšuje zrak, podporuje funkci žaludku a střev.

Červená

brusinka, červená paprika, červená řepa, červený rybíz, červený pomeranč, granátové jablko, jahody, maliny, meloun, rajčata, rakytník, ředkvičky, třešně, višně, šípek

Vitamín C zvyšuje odolnost organizmu vůči onemocněním. Beta-karoten a lykopen udržují díky antioxidačním účinkům tělo déle mladé. Červené plody také přispívají ke zdraví pokožky, kostí, zubů, dásní a chrupavek.

Modrofialová

blumy, borůvky, černý rybíz, fíky, lilek, modré hrozny, ostružiny, švestky

Vitamín C a spousta dalších živin chrání organizmus před civilizačními chorobami (nemoci cév, obezita, cukrovka, nádory, duševní nemoci. Antokyany chrání svými antioxidační účinky tělo před volnými radikály.

Zelená

artyčoky, avokádo, brokolice, cuketa, fazolové lusky, hrášek, chřest, kapusta, kiwi, okurky, hlávkový a ledový salát, špenát, zelí, zelené hrozny

Kyselina listová přispívá ke správnému růstu a vývoji, ke správné tvorbě krvinek a krevních destiček, podporuje duševní zdraví. Beta-karoten jako antioxidant udržuje tělo déle mladé. Některé druhy obsahují vitamín K, který má za úkol přesun vápníku z tepen do kostí.

napsala RŘ

zdroj: https://m.magazinplus.cz/styl/1806-jist-podle-barev-se-vyplati-co-ktera-barva-dokaze-a-jaky-maji-vliv-na-nas-organismus.html

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz