Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Odvykání kouření a přibírání na váze? Nemusí, když budete dodržovat několik zásad

Odvykání kouření a přibírání na váze? Nemusí, když budete dodržovat několik zásad

25.1.2022 - redakce Babinet.cz

Lidé, především ženy, chystající se přestat kouřit, mají často strach z toho, že přiberou na váze. Jejich obava je odůvodněná. Přestože kuřáci v průměru váží o trochu více než ostatní, po zanechání kouření jejich hmotnost vzroste o další tři až čtyři kilogramy během prvního roku.

fotografie: Pexels

Samotné odvykání kouření je psychicky náročné, přesto je třeba od začátku počítat s možností zvýšení váhy, obrnit se trpělivostí a přistupovat aktivně k její redukci. Po prvním roce máte totiž vyhráno, déle hmotnost i bez cigaret už nevzrůstá.

Důvod zvyšování hmotnosti exkuřáků je dvojí.

Jednak nahrazování cigaret drobným jídlem jako jsou bonbóny, tyčinky, oříšky, sušenky, jednak je to vliv nikotinu na metabolismus a zažívací ústrojí. Nikotin totiž zpomaluje vyprazdňování žaludku, takže kuřák má déle pocit nasycenosti, ale na střevo působí opačně, urychluje jejich vyprazdňování.

Co lze ale opravdu udělat pro snížení rizika růstu váhy?

V době odvykání kouření je dobré mít po ruce náhrady za cigarety ve formě zeleniny, sušeného ovoce a neslazených nápojů. U hlavních jídel se snažte pravidelně snižovat jejich kalorickou hodnotu. Vhodným prostředkem je samozřejmě pohyb a zvýšená tělesná aktivita. Při intenzivním pohybu se totiž nejen spaluje energie, ale také se uvolní psychické napětí a vzbudí pocit pohody.

Podle odborníků je u nás dostupná také náhradní léčba nikotinem. A to ve formě žvýkaček, inhalátorů, tablet nebo náplastí. U prvních tří je účinek téměř okamžitý, například u žvýkání nikotinových žvýkaček se nikotin dostane do mozku během několika vteřin. U náplastí je nástup účinku pomalejší, o to déle ale vydrží.

Rozhodnete-li se přestat kouřit, mírně upravte jídelníček a přidejte k tomu trochu pohybu. Uděláte pro své zdraví to nejlepší. Vaše úsilí odnaučit se kouřit a nepřibrat se vám během krátké doby mnohonásobně vrátí. Částkou ušetřenou za cigarety, za sladkosti a množství jídla, které jinak konzumujete, ale hlavně ve vašem budoucím zdraví.

napsala RŘ

zdroj: https://www.adiquit.cz/pribirani-na-vaze-behem-odvykani-koureni-mytus-nebo-pravda/

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz