Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Na co myslet při výběru nového kočičího člena rodiny

Na co myslet při výběru nového kočičího člena rodiny

6.1.2022 - redakce Babinet.cz

S výběrem kočky to není tak složité jako se psem. Avšak i mezi různými plemeny koček můžou být velké rozdíly. Zřejmě největší rozdíl je v délce srsti. O krátkosrsté kotě se musíte starat jinak než o dlouhosrsté, a to ještě existuje bezsrsté plemeno sphynx, které má svá specifika. Stejně jako u psů tedy platí, že jednotlivá kočičí plemena mají své požadavky, které byste si měli před pořízením pečlivě nastudovat.

fotografie: Freepik

1. První podstatné rozhodnutí se týká výběru původu či rasy kočky. Chcete-li kočku, která s vámi bude trávit večery na gauči, pak je jasnou volbou kočka domácí. Jestliže ale toužíte po účasti na výstavách, pak je na místě vyhledání chovatelské stanice.

2. Bydlíte-li v domě se zahradou a chcete, aby vaše kočka pobývala většinu času venku, důkladně popřemýšlejte, jestli si pořídíte kočku s rodokmenem, protože ji může nakrýt cizí kočka a můžete mít nechtěná koťata.

3. Pokud chcete, aby vám kočka věnovala co nejvíce pozornosti, zvolte kočku siamskou nebo orientální. Právě tato plemena jsou nejživější a vyžadují nejvíce lidské pozornosti.

4. Říká se, že kocouři jsou mazlivější a oddanější než kočky, cože je do jisté míry dáno i kastrací, které se časem nevyhnete, pokud neplánujete vrh. S kocourem vám odpadnou starosti se značkováním a u kočky se vyhnete mrouskání či nečekanému narození koťat.

Když si kotě odvážíte do nového domova, mělo by být…

ve věku minimálně 9 týdnů

socializované

aktivní

na pohled čisté

bez výrazného zápachu z tlamičky

odčervené a očkované

*  naučené na kompletní krmivo

Výběr chovatele neberte na lehkou váhu

Kotě si můžete pořídit ze specializované chovatelské stanice, kde dostanete průkaz původu, který dokládá seznam předků zvířete. Díky PP se můžete účastnit výstav a soutěží, a zároveň máte záruku, že z kotěte vyroste standard daného plemene. „Před rezervací kotěte je dobré chovatele navštívit, promluvit si s ním a prohlédnout si prostředí, kde kočky žijí. Správný chovatel by se měl zajímat o to, do jakých rukou půjde jeho zvíře a navíc by vám měl poradit v prvních krocích o péči kotěte,“ dodává MVDr. Dominika Kališová z Royal Canin.

Správné krmení u štěňat i koťat je klíčové pro jejich vývoj

Ať už jste si vybrali štěně nebo kotě, u obou zvířat je toto období, kdy zvíře roste, naprosto stěžejní v jeho vývoji. Proto byste měli klást co největší důraz na kvalitní a kompletní stravu, která dá zvířeti správný základ do života. Jak kočka, tak pes potřebuje nejen v mládí přesně vyváženou hladinu proteinů, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálních látek. „Pokud si kotě nebo štěně vytvoří správné návyky a budete jej krmit kompletní stravou, můžete mu prodloužit život i o několik let. Zapomeňte na často vídaný jev, kdy majitelé psům i kočkám dávají zbytky svých jídel s myšlením, že jim dávají něco speciálního. V naprosté většině případů jim škodí. Pokud si nevíte rády s krmením, obraťte se na veterináře, který vám poradí, co přesně vaše plemeno potřebuje pro zdravý růst a vývoj,“ radí Dominika Kališová.

Nevíte jaké plemeno? Navštivte útulek

Pokud nemáte vybrané plemeno, nebo nemáte tip na dobrého chovatele, od kterého byste si chtěli konkrétní plemeno pořídit, nebojte se navštívit zvířecí útulky. Pracovníci útulků vám ochotně poradí, který pes nebo kočka by se k vám mohli na základě povahových vlastností hodit. A dobrý pocit z toho, že poskytnete živé duši nový domov, je k nezaplacení. „Nemusíte se bát, že psi nebo kočky z útulku vám přinesou domů nějakou nemoc. Všichni psi v útulcích jsou vyšetřeni veterinárním lékařem a očkováni proti psince, hepatitidě, parvoviróze a vzteklině. Samozřejmostí je odčervení a odblešení. Za to, že dáte zvířeti nový domov, jste jako majitel osvobozen na dva roky od poplatků za psa,“ říká Kališová a doplňuje: „podobně je to u koček. Ty jsou rovněž očkovány proti kočičím nemocem a vzteklině, stejně jako psi jsou odčerveny. Nový majitel zvířete, ať už si pořizuje kočku nebo psa, uhradí pouze kompletní očkování, odčervení a veterinární prohlídku.“

 

zdroj: https://www.royalcanin.com/cz/cats/thinking-of-getting-a-cat

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz