Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Amarylky: když chcete třpytivý vánoční vzhled

Amarylky: když chcete třpytivý vánoční vzhled

3.12.2021 - redakce Babinet.cz

Také milujete, když v prosinci můžete ozdobit svůj domov na Vánoce? Proč to tentokrát nezkusit s amarylkami? Možná byste to nečekali, ale jejich objemné cibule a elegantní květy pomohou vytvořit tu správnou vánoční atmosféru. Můžete si z toho dokonce udělat svůj osobní kutilský projekt.

fotografie: se svolením ibulb

Dokonalé a třpytivé

Amarylky možná znáte i pod jejich dalším názvem: Hvězdník. Ve starořečtině slovo „amaryllis“ znělo jako amarusso, což znamená „Třpytím se“. Proces transformace této rostliny z cibulky do květu je fascinující podívaná. Jako zázrakem se na obrovském, rovném stonku objeví zářivé květy. Z jejich majestátních cibulek vyrůstají stejně majestátní květy. A navíc jsou k dostání ve více než 70 odrůdách.

To zvládnete sami

Pořiďte si amarylky a dejte své fantazii zelenou. Užijete si spoustu zábavy a navíc budete mít dobrý pocit z vlastnoruční práce. Co budete potřebovat? Cibulku amarylky, staré noviny, skleněnou vázu o velikosti odpovídající cibulce, lak na vlasy a třpytky. Noviny použijte jako podložku. Přestříkejte cibulku amarylky lakem na vlasy. Ještě než lak zaschne, cibulku posypte třpytkami. Zbytek třpytek oklepejte na novinový papír. Vložte třpytivou cibulku do vázy a je to!

fotografie: se svolením ibulb

Velká a odvážná

Pokud máte rádi velké, odvážné a přirozené květiny, je pro vás ohromná cibulka amarylky s velkým stonkem a obrovskými květy jako stvořená. Podtrhněte její kuráž dřevěným květináčem s rustikálním vzhledem bez povrchové úpravy, s viditelnými letokruhy. Nakonec přidejte zlatavou jemnou vánoční girlandu s hvězdami, která celé dílo přivede k dokonalosti. Nebylo by úžasné sledovat, jak amarylka během svátků pomalu, ale jistě rozkvétá?

Elegantní krása

Mezi současné trendy jednoznačně patří elegantní krása. A která květina by tomu odpovídala více než amarylka? Její okouzlující vzhled a krása dodá vašemu domovu nefalšovaný dojem zářivé elegance. Kombinujte amarylky v červených a růžových odstínech. Když je dáte k sobě, jejich impozantní květy vás svým třpytivým vzhledem doslova pohltí. Doplňte zlatými vánočními ozdobami a upravené amarylky umístěte doprostřed stolu s ladicím ubrusem. Pak už se jen můžete pohodlně usadit a užívat si tu krásnou podívanou.

fotografie: se svolením ibulb

Tipy na péči

  • Než začne cibulka amarylky růst, musíte ji nejprve probudit. To není těžké. Stačí ji na hodinu vložit do nádoby s vlažnou vodou. Díky vodě začnou vyrůstat kořeny.
  • Poté cibulku amarylky můžete zasadit do květináče naplněného zahradnickým kompostem, prostě ji vložit do mělké misky nebo do nádoby nad vodu.
  • Amarylkám svědčí teplé prostředí, ideální je pokojová teplota mezi 20 a 24 stupni.
  • Nezapomeňte také na dostatek světla. Kdyby jej měla moc málo, stonek by vyrostl příliš vysoko a potřeboval by podpěru.

 

zdroj: kvetinovecibulky.info

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz