Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  HIV může potkat každého z nás. Gilead Sciences pokračuje v kampani za zvýšení počtu testovaných na HIV

HIV může potkat každého z nás. Gilead Sciences pokračuje v kampani za zvýšení počtu testovaných na HIV

29.11.2021 - redakce Babinet.cz

Před třiatřiceti lety si lidé poprvé připnuli na klopu stočenou červenou stužku. Na znamení sounáležitosti v rámci boje proti AIDS. Za tu dobu si virus HIV vyžádal miliony lidských životů. Nadějnou zprávou však je, že čísla již v posledních letech přestala astronomicky narůstat. Může za to z části osvěta, uvědomělé chování lidí a také pokročilá medikace. Díky té dnes již HIV pozitivní člověk může žít život nejen stejně dlouhý, ale i  stejně hodnotný jako kdokoliv jiný. Základem však zůstává včasná diagnóza.

Farmaceutická společnost Gilead Sciences s. r. o. ve spolupráci s Českou společností AIDS pomoc pokračuje v  osvětové kampani, jejímž cílem je vybídnout lidi k tomu, aby se nechali testovat na přítomnost viru HIV v těle. Podle odborníků totiž v České republice neví o nákaze HIV až tisíc lidí. Pro úspěšnou léčbu je zásadní podchytit infekci v raném stádiu.

„My, HIV specialisté jsme na základě našich zkušeností a  pomocí účinné léčby schopni zajistit dobrou prognózu většině našich pacientů. I v roce 2021 ale platí, že je lepší infekci HIV předcházet. Pokud máte jakoukoliv, byť jen minimální pochybnost, nechte si provést cílený test. Každý nechráněný sex mohl být cestou k infekci a každý nakažený člověk může přenést HIV na další osobu. Nebuďte jím právě VY! Testujte se včas,“ říká MUDr. David Jilich z fakultní nemocnice Bulovka.

Cílem kampaně je upoutat pozornost lidí k problematice, informovat je o možnostech testování a především v konečném důsledku snížit počet osob infikovaných virem HIV, které o  své nákaze neví, ale běžně fungují, navazují vztahy a  mohou potenciálně šířit infekci dál. Středobodem kampaně jsou 2 informační weby (www.hiv-prevence.cz a  www.testujesvcas.cz), kde se zájemci dozví jak informace o testování, tak detaily o  příznacích, léčbě a  další zajímavosti. Osvětová kampaň je realizovaná v rádiu, na internetu, sociálních sítích a v MHD.

HIV je virus, který může způsobovat onemocnění známé jako AIDS. Přenáší se krví, nechráněným pohlavním stykem a z matky na dítě během porodu. Virus v organismu napadá primárně imunitní buňky. Posléze dochází k  tomu, že organizmus není schopen bránit se jakékoliv infekci a imunitní systém člověka nakonec zcela selže. V  roce 2020 bylo v České republice na základě 1,45 mil.* provedených vyšetření nově diagnostikováno 251* případů infekce HIV. Onemocnění AIDS bylo nově diagnostikováno u 44* HIV pozitivních osob. Hlavním zdrojem infekce HIV v ČR je stále sexuální přenos, zejména mezi muži majícími sex s muži (zdroj: SZÚ). A  ve světle těchto informací jistě každý z nás bude chtít vědět, jak na tom je osobně. A cesta k tomu začíná na testujsevcas.cz.

Reference: *http://www.szu.cz/tema/prevence/vyrocni-zprava-o-vyskytu-a-sireni-hiv-aids-vcr-v-roce-2020?highlightWords=Hiv+nakazeni+202

Gilead Sciences s. r. o., Pujmanové 1753/10a, 140 00 Praha 4, IČO: 242 68 551 CS-UNB-0098

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz