Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Udržitelná móda: Vše, co byste o ní měli vědět

Udržitelná móda: Vše, co byste o ní měli vědět

15.11.2021 - redakce Babinet.cz

Víte, co přesně znamená pojem udržitelná móda neboli slow-fashion, který je možný v poslední době slyšet čím dál častěji? Jak taková udržitelná móda vypadá a kde si ji můžete pořídit? To vše si můžete přečíst v nadcházejícím článku. 

fotografie: Pexels

Stop plýtvání

Všechny dámy, občas samozřejmě i pánové, to znají velice dobře. Stojíme před skříní přeplněnou k prasknutí, všude na vás vykukují kupy oblečení, ale my i tak máme pocit, že absolutně nemáte, co si vzít na sebe. Takže vyrazíme na rychlé nákupy, a prostě si jen tak bez velkého rozmýšlení pořídíme něco, co stojí pouze pár korun. Jenže dané oblečení si na sebe oblečeme pouze párkrát a poté opět skončí v ohromné skříni kdesi vespod, kde si na něj už nikdy nezapomeneme. A takhle se to vlastně opakuje pořád dokola. Opakovaně kupujeme nové a nové věci, o kterých stejně za rok nevíme, že jsme si je kdysi pořídili. Ročně pak tedy vyhazujeme velké množství oblečení, které nemáme šanci unosit. Toto vyhozené oblečení většinou končí ve spalovnách a na ohromných skládkách, které se tak nezadržitelnou rychlostí musí rozšiřovat, aby byl veškerý odpad kam dávat.

Za jednu z příčin tohoto nekonečného kolotoče můžeme například považovat levné módní kousky rozsáhlých obchodních řetězců. Za levným zbožím je skryta otrocká práce v nelidských podmínkách, kdy ženy a velice často i děti tráví až devatenáct hodin denně v ohromných fabrikách na výrobu oblečení a jejich finanční ohodnocení jejich namáhavé práci absolutně neodpovídá. Takto vyrobené levné oblečení je zároveň i velmi nekvalitní, a nevydrží proto tak dlouho, jak by mělo. Takže z pěkného svetru za pár stovek můžeme mít sice zpočátku radost, po pár vyprání nás tato radost ale zřejmě opustí. 

Za nadějné východisko z této nelehké situace je čím dál více považována udržitelná móda, second handy nebo například i vlastní výroba oblečení

Udržitelná móda

Pojem udržitelná móda je poslední dobou skloňován čím dál častěji. Tomuto pojmu se dost často přezdívá také “slow fashion”, tedy absolutní opak takzvané “fast fashion” – nekvalitní a levné oděvy vyrobeny za nelidských podmínek.

Oproti tomu udržitelná móda přináší nejrůznější kousky oblečení a doplňků, k jejichž výrobě byly použity kvalitní, ekologické a rozložitelné materiály a u jejichž výroby nikterak netrpěli lidé ani příroda.

Takto kvalitní a ekologické kousky oblečení vám mohou posloužit až několik let, díky čemuž nemusíte zbytečně plýtvat, a tím vypouštět do světa až příliš mnoho zbytečného odpadu. 

To, co vás při nákupu udržitelné módy zřejmě překvapí, je značně vyšší cena produktů. V tu chvíli je ovšem třeba si uvědomit fakt, že pokud si pořídíte jeden kvalitní módní kousek, jehož výroba nemá na planetu ani lidskou práci špatný dopad, je vyšší cena pochopitelná. 

Kde si pořídit udržitelné kousky?

A kde se dá taková udržitelná móda v České republice zakoupit?

V současnosti již existuje mnoho kamenných a internetových obchodů, v jejichž nabídce nalezneme právě udržitelnou módu, ekologické oblečení, ekologickou obuv, veganskou obuv a zkrátka vše, co se s tímto tématem úzce pojí. 

Jednou ze skvělých variant, jak zbytečně nekupovat stále nové a nové zboží, jsou například i sekáče. Pokud tedy máte nějaký ten second-hand ve svém okolí i vy, rozhodně se tam zkuste zajít podívat dříve, než vyrazíte do obchodních center. 

Pokud jste ovšem šikovnou švadlenkou, můžete si bez obav zkusit nějaký zajímavý módní kousek ušít i vy sama doma

Udržitelná móda jako cesta k lepší budoucnosti

Způsobů, jak lze chránit naši planetu před zbytečným odpadem a zároveň také nepodporovat nelidské zacházení s pracovníky, je opravdu mnoho. Žít udržitelně rozhodně neznamená, že už si nikdy nekoupíte tričko ve výprodeji. Pouze se zkuste pokaždé, když si kupujete něco nového, zamyslet nad tím, co přesně to vlastně kupujete a zda tento daný kousek opravdu potřebujete.

napsala Dana Klementová

zdroj: redakce, https://www.fashionmagazin.cz/udrzitelna-moda/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Franceska
21.11.2021 18:43

Tip na obchod s udržitelnou módou Happy Nature, kde výrobky splňují např. GOTS cerfitikaci. Navíc vysadí za každý zakoupený produkt 10 stromů :) www.happynature.cz

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz