Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  Co to je Svatomartinské víno? Z jakých odrůd se vyrábí a jakou má mít správnou barvu, vůni a chuť

Co to je Svatomartinské víno? Z jakých odrůd se vyrábí a jakou má mít správnou barvu, vůni a chuť

10.11.2021 - redakce Babinet.cz

Svatomartinským vínem se v našich končinách oficiálně od roku 1995, kdy došlo k obnově výroby Svatomartinských vín, mohou stát vína v bílém odstínu vyrobená z odrůd Veltlínské červené ranné, Moravský Muškát a Müller Thurgau. U rosé či klaretů to jsou Modrý Portugal ,Zweigeltrebe či Svatovavřinecké a červených vín to jsou pouze již odrůdy Svatovavřinecké a Modrý Portugal. A proč ?

ilustrační fotografie: Unsplash

Tyto odrůdy patří mezi naše tradiční a rané a tím pádem budou mít vinaři dost času z nich do magického data daná vína vyrobit a odborná porota z nich pak na základě degustací ta správná vína i vybrat a oficiálně je pak pod ochranným emblémem Martina na bílém koni v červeném poli zatřídit. A není to práce ledajaká! Protože hlad po Martinském víně neustále stoupá.

Obliba Svatomartinského je velká. To proto, že bílá vína se díky moderním technologiím již podaří skvěle nachystat v nádherných, jiskrně zelenkavo žlutých tónin barvy s vůní po zahradním či tropickém ovoci a krásnou, skoro letní, maximálně 9 gramů zbytkového cukru obsahující křupavě vyváženou kyselinkou, se stávají ještě připomínkou léta a zároveň jsou výborným parťákem pro start předvánočních večírků.

Růžová svou vůní po jahodách třešních, či smetaně, nebo ovocných žvýkačkách a nádherně vyváženou chutí plných kyselina lehkých zbytkových tříslech, zase člověka mohou obohatit jako skvělé antidepresivum.  

A červené? Ať si kdo chce co chce o Moravských červených vínech říká, ta jsou úplně nejlepší! Dokážou zahřát i zároveň díky své jednoduchosti i perfektně zapadnout do naší gastronomie. Vždytˇ mají nádherné třešňovo malinové tóny vůní, příjemné karmínově červené zabarvení a lehká těla doplněná o decentní vyvážení zbytkového třísla a kyselin a tím pádem jsou úžasně padnoucí ke Svatomartinské huse.  A proč vůbec Svatý Martin a husa? Svatý Martin je jako světec patronem mladých vín a vinařů od pradávna. Sice původně jako potomek římského vojáka a římský voják jako takový, který nesl jméno po bohu války Martovy se díky svému činu, kdy se rozdělil o svůj plášť se žebrákem a který se mu vesnu zjevil jako samotný Ježíš Kristus a pravil - Co nejmenšímu z mých bratří spravíš jako mě samotnému - se z římského vojáka stává křesťan , který se nakonec vzdává válčení a stává se duchovní osobou a dosáhne až na biskupský úřad o který ale vůbec nestojí a tak, když poselstvo přijede ke světci , ať přijme tento úřad, tak ten se schová do hejna hus a to ho prozradí. A ejhle odtud Martinská husa!

Ta za trest prozrazení sv. Martina končí každým rokem na pekáči. A co bílý kůň? Ten je symbolem období, kdy v dávných dobách v tuto dobu ochutnávala vrchnost se svými zaměstnanci z vinic daná vína a zároveň, pokud se práce povedla jim vyplácela mzdu. Za tu se pak koupilo spoustu jídla a pití a každý již chtěl být doma u svých milých, naposledy se před šestitýdenním půstem pořádně najíst a skrz okno pozorovat první sníh. A jeho barvu má právě bílý kůň. V dnešních uspěchaných dnech je také potřeba trošku zbrzdit, užít si advent jako naši předci - rozjímáním s našimi nejbližšími - a pěkně si v poklidu vychutnat týden po týdnu přicházející nejkrásnější svátky roku. A proto Svatomartinská vína mají nejen svá chuťová kouzla, ale velmi důležitý společenský význam, proto se také víno  jako jediný nápoj stalo v historii lidstva obřadním nápojem, pro své kouzlo sbližovat.

napsal Otakar Pokorný, someliér

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz