Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Barevný koberec na zahradě, který vás uchvátí svojí krásou. Objevte kouzlo ladoniček

Barevný koberec na zahradě, který vás uchvátí svojí krásou. Objevte kouzlo ladoniček

28.10.2021 - redakce Babinet.cz

Ve srovnání s tulipány a narcisy je ladonička poměrně neznámou cibulovinou. A co neznáme, nemůžeme milovat: takže je na čase ukázat tuto drobnou, ale působivou květinu světu.

fotografie: se svolením iBulb

Přírodní koberec

Ladonička roste divoce v tureckých horách, kde tyto barevné květiny vytvářejí nádherné koberce ve sněhu. Na to poukazuje i její botanický název Chionodoxa: řecké slovo „chiōn“ znamená sníh a „doxa“ (δόξα) znamená sláva. Tato silná, ale prozatím poměrně neznámá cibulovina si zasluhuje pozornost, protože se jedná o působivou a vděčnou květinu.

Nezastavitelná

Ladonička začíná kvést od února, ať jsou teploty jakékoli, a to i navzdory sněhu. Její růst a květy nezastaví ani chlad. Její drobné ale krásné květy mají šest okvětních plátků spojených k sobě. Obvykle jsou modré, ale mohou být i růžové nebo bílé. Rostou ve velkých houfech a na zahradě vytvářejí barevné koberce.

Od jedné k...

Ladonička je schopná naturalizace, není to skvělé? K naturalizaci nedochází prostřednictvím cibulek, ale pomocí semínek z odkvetlých květů. Semena mají k sobě připojené masíčko (přívěšek k semenu). Mravenci tyto přívěšky milují a vezmou je s sebou na místo, kde si tuto sladkou pochoutku vychutnávají. Semínka samotná jsou hořká, takže ta nechají být. A z těchto semínek další rok vyrostou nové ladoničky.

fotografie: se svolením iBulb

Kombinace

Modré ladoničky vytvářejí krásný kontrast se žlutými a bílými narcisy a malými ranými červenými tulipány. Bílé a růžové ladoničky hezky ladí se žlutými narcisy a řebčíky kostkovanými. Ideální umístění je vedle opadavých rostlin nebo keřů. A věděli jste, že je můžete zasázet do trávy, stejně jako krokusy nebo sněženky?

Co byste měli o ladoničce vědět:

  • Pokud chcete mít na zahradě barevný koberec, budete muset sáhnout po větším množství. Na jeden metr čtvereční zasaďte alespoň padesát cibulek.
  • Ladonička poroste téměř kdekoli a nevyžaduje příliš mnoho: dobré odvodnění, otevřenou polohu na slunci nebo v polostínu a trochu mrazu.
  • Cibulky potřebují chlad zimy, aby na jaře mohly vykvést, ale jsou dostatečně silné na to, aby bez problémů zvládly i suché jaro a horké léto.
  • Věděli jste, že ladonička je schopná odolat slaným větrům, a proto se jí daří i v pobřežních oblastech?
  • Když je zamračeno, květiny se často zavírají. Ale hvězdicovité květy ladoniček zůstanou otevřené, i když sluníčko zrovna nesvítí.

 

zdroj:.kvetinovecibulky.info

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz