Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Octomilky nás dokážou v domácnosti pořádně potrápit. Vyzkoušejte ověřené způsoby likvidace

Octomilky nás dokážou v domácnosti pořádně potrápit. Vyzkoušejte ověřené způsoby likvidace

15.9.2021 - redakce Babinet.cz

O muškách - octomilkách, které se nám doma sem tam vyrojí, se říká, že se rády množí v nejrůznějších nečistotách. Další pověra, která je provází praví, že se objevují se švestkami a když švestky zmizí ze stromů, tak zmizí i octomilky. Pravda je ale trochu někde jinde. Mušky se mohou v domácnosti vyrojit kdekoli a kdykoli. Zbavit se jich je náročné. Zdrojů, z kterých pocházejí, je vícero.

fotografie: Pixabay

Octomilky se asi v největší míře rojí z květin. Další místo, kde se vám mohou shlukovat a množit je ovoce. Jakmile máte doma ovoce, které má puklinku nebo jakékoli poranění, mušky se do něho rády pouští. Posledním rizikovým místem je pak odpad, především odpad u dřezu.

Jak na ně?

Pokud jste mušky ve své domácnosti zaznamenali, tak v první řadě prohlédněte mísu s ovocem, i zeleninu, kterou máte doma. Pokud se vám v nějaké potravině již zabydlely, neprodleně se jí zbavte. Určitě také začněte kontrolovat květiny. Především pak ty, které jste si domů přinesli jako poslední – tedy v případě, že se vám mušky doma začaly rojit právě teď, z ničeho nic. Pokud je to dlouhodobější problém, zkontrolujte všechny květiny.

Do květináčů pak nakupte lapače. Jsou to papírová zapichovátka, na která se vám mušky budou dobře chytat. Seženete je v každé drogerii.

Odpady

Určitě nezapomeňte prohlédnout také odpady. Nejrizikovější je odpad u kuchyňského dřezu a dřez celkově. Preventivně odpady prolijte savem. Savo nalijte do odpadu, nechte působit a pak ještě zalijte teplou vodou.

Pokud nechcete používat z jakéhokoli důvodu savo, tak se k ruce vezměte jedlou dodu. Postup je pak naprosto totožný. Sodu nasypete do odpadu, necháte působit a zalijete ideálně teplou vodou. Pro příště dávejte pozor na to, aby vám v dřezu nezbývalo neumyté nádobí. To je přímo líheň pro mušky, v tom si pěkně lebedí.

Pastičky

Fyzickou likvidaci máte za sebou. Přesto všechno je zapotřebí udělat ještě nějaká ta preventivní opatření. Ovoce nenechávejte jen tak volně ležet venku. To samé platí pro zeleninu, která nepatří do lednice, jako například rajčata.

Pokud se jedná o ovoce, které nemá být v lednici, ukliďte jej pod poklop, ostatní ukliďte do ledničky. Pozor na nádobí už si dáváte. Až si příště přinesete novou květinu, tak jí ihned přesaďte do nové půdy, kterou předtím vypaříte v troubě na padesát stupňů. To samozřejmě neplatí pro orchideje, do nich budete muset aplikovat lapač. Ovšem zrovna v orchidejích mušky nebývají.

No a nakonec si ještě pro jistotu vyrobte pastičky. Pomohou například mističky s octem, které rozmístíte na skříně, nebo na vrchní část kuchyňské linky. Ocet je fajn také na pohlcování cigaretového. Jako lapač se doporučuje také kelímek, do kterého dáme kousky ovoce. To už tak dobré není. Mušky by se totiž v ovoci mohly naopak dál množit.

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: redakce

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>