Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Kompletní jarní uklid domácnosti bez chemie. Čisto a voňavo za pár korun

Kompletní jarní uklid domácnosti bez chemie. Čisto a voňavo za pár korun

1.3.2021 - redakce Babinet.cz

V nejbližších dnech či týdnech nastane doba pro jarní úklid našich domácností. Jak si jej co nejvíce usnadnit? A jak víme, že jsme uklidili opravdu všechno? Bakterie a špína se totiž drží i na místech, které běžně opomínáme. Myslíme si pak, že máme perfektně uklizeno a ejhle. Jaká sladká nevědomost. Aby k podobným kiksům nedocházelo i nadále, připravili jsme pro vás přehledný seznam, který jarní úklid doplňuje a přidává mu na efektivitě.

fotografie: Freepik

Do jakých činností se tedy opřít, aby byl tentokrát úklid skutečně kompletní? A jakým způsobem si usnadnit práci?

  • Nezapomínejte na koště

Košťata a smetáky. Neodmyslitelní pomocníci při úklidu. Logicky jsou proto štětiny plné bakterií a nečistot. Abyste si je nezanášeli zpět domů, použijte po každém úklidu na ony štětiny dezinfekční přípravek, než košťata poputují zpátky na svá místa.

  • Umyvadlo a baterie

Na začátku úklidu zasypte navlhčené umyvadlo jedlou sodou. Mezitím můžete s úklidem pokračovat jinde a jedlá soda pracuje na umyvadle za vás. Pak stačí jen přikápnout na mokrou houbu čisticí prostředek a umyvadlo vyčistit. K dokonalému lesku baterií vám pomůže obyčejná citronová šťáva.

  • Sporák jak by smet

I když sporák jistě čistíte po každém vaření, není od věci si ho do jarního úklidu přidat. Budete mít čisté svědomí i plochu sporáku. Postup je stejný jako u umyvadla. Navlhčenou plochu sporáku zasypte jedlou sodou a nechte půl hodiny působit. Poté vyčistěte houbou, kterou jste navlhčili octem.

  • Čalouněný nábytek

Těžko do klasického úklidu patří čištění čalouněného nábytku. Nicméně? Chcete-li rychle revitalizovat barvy a čalounění spíš provonět a osvěžit, posypte plochy pracím prášek a poté zasypte jedlou sodou. Lehce zapracujte suchou houbou a vysajte.

  • Polštáře a peřiny

K praní ložního prádla přidejte dezinfekční prostředek a vyperte nejdříve na šetrný program. Poté vyperte znovu, ale již bez dezinfekce a na klasický program. Nechte pak ložní prádlo pořádně proschnout na slunci.

  • Otevřete dokořán skříně i botníky

Na začátku úklidu pusťte světlo a vzduch i do skříní a botníků. Prospěje jim to.

  • Zbavte se také nepotřebných věcí

Ano, skutečně - ty šaty, které jste na sebe ještě nevzala už pět let, možná jen zabírají místo. Stejně jako řada kýčovitých “ozdob” v domácnosti, nad jejichž osudem by se možná měla vaše rodina doma zamyslet.

 

 

Napsala Bára Klímová

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>