Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Mezi ženami roste obliba tetování. Pozor ale na zdravotní rizika

Mezi ženami roste obliba tetování. Pozor ale na zdravotní rizika

20.2.2021 - redakce Babinet.cz

Počet tetovaných lidí stále roste. A možná trochu překvapivě hlavně mezi ženami. Dnes se tetováním zdobí lidé mnoha profesí i sociálních statusů, přestává být stigmatem sociálně vyloučených nebo trestanců. Tento zákrok ale zároveň znamená velký zásah do pokožky i břemeno do budoucnosti. Pakliže také toužíte po tetovací stádnosti je dobré vědět, čeho se vyvarovat před tím, než se necháte tetovat?

Fotografie: Freepik

Pokud už se k tomuto nevratnému kroku rozhodnete, důležitým by  měl být správný výběr tetovacího salonu. Je třeba zvolit opravdu renomovaná studia, která používají jen vysoce kvalitní barvy a maximálně dbají na dodržení antiseptického prostředí a používají sterilní nástroje. V tomto se rozhodně nevyplatí riskovat či šetřit. Největším nebezpečím tetování je přenos infekcí jako hepatitida B nebo C, HIV, různé bakteriální infekce nebo TBC. To vše hrozí, nedodrží-li se zásady hygieny, jako je použití sterilních jehel a dalších tetovacích pomůcek, ale potíže mohou vzniknout také, pokud se zanedbá správné ošetření tetovaného místa.

Pozor na alergie

Dalším problémem by mohla být alergická reakce. Alergie na tetovací inkoust nebo barvy není častá, ale pokud se vyskytne, může přinést velké obtíže, protože odstranění inkoustu je složité a zdlouhavé. Na místě vpichů se také mohou objevit granulomy, což jsou uzlíky, které vznikají kolem čehokoliv, co tělo vyhodnotí jako cizorodý prvek. Lidé, kteří trpí na keloidní útvary, tvořící se kolem jizev, mohou počítat s jejich vznikem i po tetování.

Tetování si mohou dovolit jen zdravé osoby. Důležité je také pamatovat na to, že i kůže musí být v pořádku a nesmí vykazovat žádné změny nebo onemocnění. V případě výskytu kožního onemocnění jako chronického ekzému, lupenky či chronického akné není vhodné tetování ani na nepostižených místech.

Před samotným tetováním nepijte 24 hodin alkohol a neměli byste také užívat žádné léky. Pokud užíváte nějaké léky pravidelně, je nutné navštívit svého ošetřujícího lékaře a poradit se s ním.

Jak nejlépe „vymazat“ tetování?

Pokud se rozhodnete pro trvalé tetování, zvažte dobře jeho motiv. Nechat si udělat tetování, které časem omrzí je lehkovážnost, tetování, které je u mladší osoby zajímavé, může být ve vyšším věku směšné. Nechtěné či nevydařené tetování lze sice opravit nebo překrýt jiným motivem, ale je to další, nemalá investice, a ne vždy lze takovou korekci jednoduše provést. Tetování může být také odstraněno laserem. Úspěch ovšem závisí na barevnosti tetování a typu použitých pigmentů. A rozhodně nejde o žádnou levnou záležitost. Odstraňování se totiž většinou provádí v opakovaných sezeních - jedná se o dva až čtyři zákroky, přičemž starší tetování se obvykle odstraňuje snáze než nově zhotovené. Ačkoliv lze odstranit tetování i zcela bez jizev, vždy existuje možnost nekompletního odstranění či jizvení. Základem každého úspěšného ošetření je ovšem konzultace s lékařem.

napsala Renáta Řeháková

Zdroj: zdraviamy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz