Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Čeští vědci testují Pythium oligandrum proti virům. Půjde o novou prevenci před koronavirem?

Čeští vědci testují Pythium oligandrum proti virům. Půjde o novou prevenci před koronavirem?

17.12.2020 - redakce Babinet.cz

Zlaté české ručičky si v nejbližší době mohou připsat další úspěch. Čeští vědci totiž aktuálně testují mikroorganismus Pythium oligandrum, známý jako chytrá houba, a překvapivě nalézají nové virostatické účinky. Předběžné laboratorní testy tak už nyní mluví poměrně jasně. „Veškeré testy, které proběhly mají příznivé výsledky a vypadá to, že skutečně stojíme před vznikem unikátního preparátu, který se může stát prevencí právě i před koronavirem,“ říká  Radim Klimeš, člen výzkumného týmu.

Základem úspěchu preparátu je obnovení přirozeného mikrobiomu dutiny ústní a nosohltanu, který následně vede k posílení imunity a napomáhá i v boji proti virům. Pomoci by měl dokonce i jako prevence před koronavirem. Virostatikum založené na účincích pythium oligandrum neboli chytré houby, jejíž parametry jsou předními českými mikrobiology a virology upravovány tak, aby pomáhaly právě proti virům, už nyní putuje do domovů seniorů a k prvním lékařům. Právě ti jej budou mít možnost otestovat mezi prvními a poznat jeho účinky. Následně výrobce plánuje nabídnut zhruba 1 000 vzorků i dalším zájemcům.

Přitom chytrá houba jako taková mezi úplné novinky nepatří. K dispozici je v lékárnách například v podobě speciální ústní vody, která se užívá ve formě kloktání a výplachů při problémech nebo sklonech k zánětům dásní. Čeští mikrobiologové a virologové z jejích účinků na organismus vyšly a její parametry upravují tak, aby pomáhaly právě proti virům. Testování upravených vlastností, které by se měly stát stěžejním bodem nového virostatika tak v této době gradují.

„Aktuálně testujeme virostatikum určené pro dutinu ústní a podporu jejího mikrobiomu neboli růst prospěšné mikroflóry. Naše imunita totiž začíná právě v dutině ústní, nosohltanu a středouší, které jsou vstupní bránou původců onemocnění do našeho organismu. Cílem virostatika je jednak vytvořit správné prostředí ústní dutiny, ale také narušovat viry, které do ní vstoupí. Veškeré dosavadní výzkumy a testy mají pozitivní výsledky, proto věříme, že můžeme stát na prahu unikátního objevu. Navíc i forma virostatika v podobě ústní vody je maximálně prospěšná, už jen proto, že i takový zápach z úst nebo zanedbaná dentální hygiena mohou rovněž negativně působit na naše zdraví a imunitu. O to spíše v době, kdy nosíme roušky a veškeré viry a bakterie, které na nich ulpí nám putují zpět do organismu, a to právě prostřednictvím ústní a nosní dutiny,“ vysvětluje Radim Klimeš.

Doplňme, že už během první vlny koronavirové pandemie na jaře letošního roku, rozdali výrobci stovky vzorků přípravku mezi potřebné, do nejrůznějších domovů seniorů a dalších obdobných zařízení s velmi pozitivním resumé.

Tvůrce novinky, společnost BARD, která se na vývoji a výzkumu podílí, ji i v druhé vlně koronavirové pandemie dále distribuuje domovům seniorů i lidem v první linii. Aktuálně rovněž chystá svoji distribuci rozšířit na dalších 1 000 zájemců z řad široké veřejnosti, kteří budou mezi prvními mít šanci ji otestovat a poznat její účinky.

Veškeré výsledky testů pak budou známy do několika týdnů, kdy bude možné říci, zda právě tato novinka je prevencí před koronavirem. Každopádně už nyní je jasné, že i v případě, že by se tento předpoklad nepotvrdil, je Pythium oligandrum účinným pomocníkem, který dbá na správný mikrobiom dutiny ústní a výraznou podporu imunity a jeho pravidelné užívání není rozhodně ničím na škodu.

Podcast: Co více jsme se o chytré houbě a výzkumu dozvěděli od Radima Klimeše?

foto: wikipedia

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz