Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Kontryhel, neocenitelná léčivka pro ženy, kterou alchymisté využívali k výrobě zlata

Kontryhel, neocenitelná léčivka pro ženy, kterou alchymisté využívali k výrobě zlata

8.12.2020 - redakce Babinet.cz

Kontryhel obecný patří k našim nejoblíbenějším bylinkám, a to zejména pro ženy, avšak spektrum jeho léčivých účinků je mnohem širší. Kromě lékárenského využití bývá také často rovněž i součástí okrasných zahrádek, neboť se jedná o hezkou a zároveň i nenáročnou, nižší okrasnou trvalku s ozdobným, svěže zeleným olistěním.

V porovnání s ostatními bylinkami má kontryhel speciální schopnost. Ze svých listů vylučuje křišťálově čistou vodu. Právě kvůli kapičce rosy na každém listu se jí také říkalo „malá čarodějka“. Tuto rosu dříve využívali alchymisté, kteří se z ní pokoušeli vyrobit zlato, samozřejmě neúspěšně. A právě díky tomuto využití v alchymii dostala svůj latinský název „alchemilla“. V českém prostředí se pak můžeme ještě setkat i s lidovými názvy „rosnička“, „ženský plášť“, „husí nožka“ nebo „klobouček“.

Od dob křesťanství je tato léčivá bylinka zasvěcena Panně Marii. Bývá považována za jednu z nejstarších známých léčivek a ani při dlouhodobějším užívání nebyly nikdy zjištěny žádné vedlejší účinky. Nať této bylinky se jako léčivo používá už od starověku a Lonicerus (10. října 1528 – 29. května 1586) o ní napsal, že léčí a tiší všechny krvácející rány a listy položené na bolavá místa hojí otevřené vředy a otoky. Podle lidových zkušeností působí kontryhel velmi příznivě na vnitřní orgány, má účinky protizánětlivé a močopudné. Naši předkové kontryhel využívali dokonce i při léčbě epilepsie.

Kontryhel působí svíravě a velmi rychle uzdravuje. Jak již bylo uvedeno výše, jedná se o jeden z nejúčinnějších prostředků při gynekologických potížích. Mimo jiné léčí bílý výtok a těhotným ženám se doporučuje pro optimální vývoj plodu a snazší porod. Ulevuje i ženám v období přechodu nebo při bolestivé menstruaci.

Dále kontryhel pomáhá při nekvalitním spánku, chudokrevnosti, obezitě i cukrovce. Účinný je také při křečových bolestech svalstva, zastavuje krvácení z nosu a působí též jako kloktadlo, například po vytržení zubu. Po opakovaném vyplachování dokáže zahojit ránu už během jednoho jediného dne. Posiluje svaly a končetiny, odstraňuje bolesti hlavy, uzdravuje nervovou soustavu a očišťuje krev. Působí blahodárně při vnitřních zánětlivých onemocněních, žaludečních a střevních katarech, při průjmech a vodnatelnosti. Kontryhel je účinný i při léčbě nejčastějšího onemocnění centrálního nervového systému, sklerózy multiplex neboli roztroušené sklerózy. Odvar nebo šťáva vytlačená z čerstvé natě se používá na omývání ran, bodných i sečných poranění a pohmožděnin.

 

napsal Petr Matura

foto: Wikipedia, Pixabay.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

malickasu
8.12.2020 16:39

:)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz