Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Astmatici s těžkou formou nemoci patří v době COVID-19 k nejohroženějším, pomáhá jim biologická léčba

Astmatici s těžkou formou nemoci patří v době COVID-19 k nejohroženějším, pomáhá jim biologická léčba

15.11.2020 - redakce Babinet.cz

Astma trápí u nás asi 500 tisíc lidí. Jeho nejvážnější forma, kterou se nedaří zvládnout ani maximální obvyklou léčbou, se týká až 10 tisíc z nich. A právě tito pacienti patří během současné pandemie koronaviru COVID-19 mezi nejohroženější skupiny obyvatel. Klíčové je dostat onemocnění pod kontrolu.

Astma je dnes ve většině případů „dobrá nemoc“, naprostá většina pacientů může dnes díky dostupné léčbě, pokud je správně využívána, žít s touto nemocí bez astmatických záchvatů. Naopak jeho neléčení nebo nesprávná léčba pacientům často přinášejí vážné zdravotní obtíže, výrazně zhoršenou kvalitu života či časté návštěvy pohotovostí. Výjimkou nejsou ani hospitalizace. Nejtěžší formy astmatu, tedy na obvyklou léčbu rezistentní, představují vážné onemocnění dýchacích cest, které vyžaduje speciální péči. „Opakovaly se mi dušnosti, bylo to mnohem častěji, třeba dvakrát či třikrát do týdne. Najednou jsem nemohla fungovat bez podpůrných léků, dostávala jsem injekce s kortikosteroidy. Kolikrát jsem nebyla schopná přejít z místnosti do místnosti,“ říká o své nemoci paní Gabriela, pacientka s těžkým astmatem.

Pokroky současné medicíny

Tradiční léčba těžkého astmatu spočívá v kombinaci vysokých dávek inhalačních kortikosteroidů a dalších léků. Novinkou u léčby pacientů, kteří trpí těmito těžkými formami astmatu, je takzvaná biologická léčba. Sami lékaři ji čím dál tím víc preferují, protože se jim pomocí nové léčby u těchto pacientů daří snižovat obtíže a také četnost astmatických záchvatů.

V současné době je možné v České republice pacientům podávat dva základní typy biologické léčby:

•            anti-IgE terapie pomocí látky omalizumab: první a nejdéle používaná antiastmatická biologická léčba, která se podává v podkožních injekcích každé dva nebo čtyři týdny. Je vhodná pro pacienty s těžkým astmatem, které je vyvoláváno alergickou reakcí na celoroční inhalační (tj. vdechovaný) alergen, např. s alergií na roztoče, zvířecí alergeny (nejčastěji kočky a hlodavci, méně pes), plísně apod.

•            léčba cílící na eozinofily (nacházejí se v krvi, ale i přímo v orgánech, včetně průdušek, kde mohou u astmatiků podněcovat stažlivost průdušek, ale i postupné změny a nevratnou přestavbu dýchacích cest). Antieosinofilní biologická léčba je indikována zejména u těch těžkých astmatiků, kteří trpí nealergickým typem astmatu a donedávna pro ně nebyla jiná možnost než uvedené celkově podávané kortikosteroidy.

V současné době je vyvíjeno mnoho další slibných biologických preparátů k léčbě těžkého astmatu, některé jsou již dokonce k dispozici v zahraničí a v České republice se jen čeká na nastavení podmínek úhrady zdravotními pojišťovnami.

Rady pro pacienty s astmatem pro dobu koronavirovou

Neléčené nebo nedostatečně léčené (tj. „nekontrolované“) astma může zvýšit riziko získání koronavirové infekce i zhoršit průběh koronavirového zápalu plic. Normální funkce plic a pacient dlouhodobě bez stavů zhoršení a akutních záchvatů sníží riziko závažného průběhu koronavirové plicní infekce. „Zejména biologická léčba astmatu těžkých astmatiků je indikována s výhodou, neboť můžeme v léčbě postupně omezovat tabletové kortikosteroidy, které způsobuji potlačení imunitních funkcí. A imunosuprese je v kovidové době u našich pacientů určitě nežádoucí, “ doporučuje MUDr. Irena Krčmová, CSc. z Ústavu klinické imunologie a alergologie Lékařské fakulty v Hradci Králové.

Další nastupující výhodou biologické léčby je skutečnost, že velkou část jejího podávání lze – po předchozím zácviku pacienta nebo jeho okolí – svěřit do domácí péče. Astmatičtí pacienti by tedy měli dodržovat předepsaný léčebný režim, vč. dávek léků, a samozřejmě dodržovat preventivní ochranná opatření. „Pokud mají nemocní jakékoli problémy a astma se jim nedaří udržet pod kontrolou, doporučuji například svůj stav po telefonu konzultovat s odborníkem. V případě, že to individuální vybavení jednotlivých pracovišť umožňuje, je ideální online konzultace. Určitě však nedoporučuji u pacientů zvyšovat bez porady s lékařem paušálně léčbu, nebo léky naopak z obav z oslabení imunity a zhoršení průběhu Covid-19 vysazovat. Léky podávejte důsledně a dobrou inhalační technikou podle předpisu lékaře,“ shrnuje MUDr. Krčmová.

Podcast: Co jsme se ještě o astmatu dozvěděli?

 

foto: webmd.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz