Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Krmíte ptáčky? Na zbytky z kuchyně zapomeňte

Krmíte ptáčky? Na zbytky z kuchyně zapomeňte

13.11.2020 - redakce Babinet.cz

Na krmení ptáčků existují v hobby marketech a obchodem pro zvířata spousty nejrůznějších výrobků. I když koupíte něco speciálně pro ptactvo, tak si nemůžete být jistí, že je to opravdu optimální strava. Zobání totiž může obsahovat i něco, co by ptactvo nemělo. Je tedy lepší býti správně poučen.

foto / Freepik

Naše ptactvo se nejčastěji živí rostlinnou stravou. Tu tvoří různá semena, jádra, bobule a jiné plody, které na podzim dozrávají na stromech, či je ještě nespálil mráz.

Ptáčkové budou ale také vděční, pokud jim dáte na zahradu, parapet nebo balkon krmítko, v němž si dají ještě něco dobrého do zobáčku. Fajn jsou kupříkladu slunečnicová semínka. Ta je možná zakoupit skoro v každém zverimexu. A pokud si na jaře zasejete pár slunečnic, pak to pro ně na podzim bude ta nejlépe prostřená tabule.

Semínka

Vrabci nebo hrdličky budou mít radost také z obilí. Pokud chcete přikrmovat je, pak si připravte třeba oves, proso či pšenici. Pokud je chcete pohostit ještě lépe, tak na svých jabloních ponechte pár jablíček, i na ty se opeřenci rádi slétnou.

Sýkorky?

Kdo by chtěl pohostit strakapoudy, sýkorky nebo brhlíky, tak ten by měl pořídit tukovou směs. Tu můžeme pohodlně zakoupit v podobě speciálních tukových koulí. V těch je kromě zmiňovaného tuku také plno semen.

A kdo by chtěl, tak si takové krmítko hravě vyrobí.

Potřebujete:

4 a půl hrnku loje nebo ztuženého rostlinného tuku
1 hrnek tvrdého rozdrobeného chleba
půl hrnku vyloupaných slunečnicových semínek
půl hrnku prosa
čtvrt hrnku rozinek, či křížal
velké a hlavně otevřené borové šišky

V hrnci rozpustíme tuk, necháme jej trochu zchladnout a v míse si smícháme ostatní přísady. Jakmile je tuk chladnější, zamícháme do něj ingredience. Poté vezmeme šišky a do nich aplikujeme naši směs. Šišky pak můžeme zavěsit na strom, plot, nebo kamkoli je nám libo. Ptáčkové se dozajista brzo ukáží.

Čím naopak nikdy nekrmit? Absolutně nevhodné jsou jakékoli zbytky z kuchyně. Ty se hodí pro prasátko, nikoli pro ptáčky.

 

napsala Zuzana Zelenková

foto: kids-harbor.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz