Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: Zloději zelených koní

Filmová recenze: Zloději zelených koní

5.9.2016 - redakce Babinet.cz

Brzy se v našich kinech představí nový film režiséra Dana Wlodarczyka Zloději zelených koní. Jde o drama, inspirované románem Jiřího Hájíčka a natočené podle scénáře Hany Wlodarczykové, Dana Wlodarczyka a Petra Jarchovského.

Kdo by neznal vltavíny? Úchvatné polodrahokamy zelenkavé barvy. V novém snímku hrají jednu z hlavních rolí spolu s Markem Adamczykem v roli Pavla, studenta geologie, a Pavlem Liškou coby nezaměstnaným zemědělcem Kačmarem. Příběh se odehrává v jižních Čechách. Právě tam se nalézá spousta nalezišť. Některá velmi bohatá na tyto překrásné a na burze minerálů vysoce ceněné kameny. Pavel nechce být finančně závislý na své manželce Karolíně /Jenovéfa Boková/ a Kača, jak se říká Kačmarovi, potřebuje uživit rodinu. Tudíž se ti dva domluví a vyrazí na tajný "lov" vltavínů.

Nelegální aktivita někde hluboko pod zemí brzy přináší první plody v podobě tučných bankovek. Mladí muži se radují a téměř zapomínají, že se pohybují na hraně zákona. Navíc žijí zcela obrácený životní styl. Noční kopání se těžce snoubí obzvláště s mladým manželstvím geologa Pavla. Jeho žena doutná... a zuří.

Jak už to tak v životě bývá. Boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Pokud mezi lidmi existují dluhy či nerovnováha, dříve či později přijdou životní situace, které se postarají o spravedlivé vyrovnání. Příběh Karolíny a Kači není výjimkou. Mezi nimi se táhne podivná niť něčeho tajného, zakázaného a rozhodně velmi bolestivého. Z pohledu šovinistického Kači jde o již dávno mrtvou záležitost, patřící do propadliště dějin, což Karolína vnímá právě naopak. Jejich nečekané setkání v ní znovu otevře staré rány. Naneštěstí právě spolupráce jejího manžela s Kačou sype do jejích ran více a více soli.

Zloději zelených koní jsou silným příběhem lidí, kteří touží po finanční nezávislosti. Na první pohled se zdá, že jsou schopni pro ni udělat v podstatě cokoliv. Obětovat maximum. Nicméně tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. A na každého jednou dojde. Dluhy či nerovnováha, chcete-li, řvou po vyrovnání. Člověk je nucen opustit svoji zónu a jít do akce. Spravedlnost se hlásí o slovo.

Všechny tři hlavní postavy, ztvárněné Pavlem Liškou, Markem Adamczykem a Jenovéfou Bokovou byly prostě excelentní. Je zcela zřetelné, že všichni žijí svůj talent. Jejich filmové role jim sedly jako ušité.

Děkuji!

Více nechci prozrazovat. Byla by škoda ochudit vás o velmi silný divácký zážitek. Zloději zelených koní rozhodně stojí za vidění.

ČR, 2016

Režie: Dan Wlodarczyk

Scénář: Hana Wlodarczyková, Dan Wlodarczyk, Petr Jarchovský, na motivy románu Jiřího Hájíčka

Hrají: Pavel Liška, Marek Adamczyk, Jenovéfa Boková, Gabriela Míčová, Šárka Vaculíková, Bolek Polívka

Premiéra: 8.9.2016

Trailer: http://www.cinemart.cz/filmy/zlodeji-zelenych-koni/

Zdroj foto: www.cinemart.cz

Napsala: Hana Kasalová

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>