Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Teplá zima: Nachlazení se stejně nevyhneme

Teplá zima: Nachlazení se stejně nevyhneme

16.1.2014 - redakce Babinet.cz

Pořádná zima stále neudeřila a mohlo by se tak zdát, že se ji letos podaří přežít bez rýmy, kašle nebo nachlazení, které každý rok přichází. Není to ale pravda – v teple se naopak daří jiným druhům virů a bakterií, které naše zdraví ohrožují. Tělo navíc očekává zimní odpočinek a „jarní“ počasí jej může spíše vyčerpat a ohrozit.

Za okny to vypadá, že i v lednu nám vládne jaro, které však může být pro epidemie různých onemocnění spíše povzbuzením. Jelikož teplé počasí navozuje pocit, že žádná zima snad ani nepřijde, lidé podceňují zimní oblečení a často dochází k prochladnutí. Podle praktických lékařů právě nyní přibývá pacientů s nachlazením a respiračními chorobami, a to napříč věkovým spektrem.

V zimě k moři?

Letošní netypická zima se odrazila také v lékařských ordinacích. Zatímco loni je plnili pacienti s chřipkou, letos se složení virů změnilo a množí se lehké virózy. Lidé tak mají spíše teplotu nebo rýmu, jsou nachlazení, přestože velká část z nich těmto zdravotním problémům stále říká chřipka. V době, kdy mrzne a sněží, se daří naopak angínám. Pokud se chladné počasí dostaví, nachlazení by mělo být méně, chřipek více – a ty mohou být pro některé rizikové skupiny opravdu nebezpečné.

Mnoho lidí také před zimou utíká na dovolenou do teplejších částí světa. I jim však hrozí po návratu onemocnění – šok ze změny teploty tělo vydržet nemusí, přestože se zdá, že z pobytu u moře je posílené. Jelikož ale při cestování letadlem musí tělo během několika hodin čelit změně až o desítky stupňů, často se nám poté dovolená příliš nevyplatí a zaplatíme za ni několika dny s teplotou a v posteli.

Jak na nemoc

Když onemocnění přece jen přijde, je důležité jej nepodcenit. Dostatek spánku, klidu, čaj s medem, ale také ty správné léky - to vše je potřeba k vyléčení. Léky by měly v případě nachlazení ideálně obsahovat paracetamol a fenylefrin, případně také dextrometorfan (pakliže trpíme kašlem) nebo kofein (pomáhající proti bolesti). Pokud preferujete tabletky, pomoci může např. Paralen Grip Chřipka a bolest, případně můžete vypít horký nápoj (např. Paralen Grip) s třešňovou nebo citronovou příchutí.


 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Karolik12
21.2.2014 10:45

To je pravda.. Tím, že je jednou tak a druhý den zase jinak nám k tomu taky moc nepřidá.. já si kupuji Herbalmed pastilky, které mě pomáhají i chutnají a nejsou drahé, takže splňují vše :)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz