Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Kdy se nejčastěji začíná s vánočními nákupy?

Kdy se nejčastěji začíná s vánočními nákupy?

29.11.2013 - redakce Babinet.cz

Dny se zkrátily, venku přituhlo a značně přituhly také tlačenice v obchodech. Uplynulý víkned byl podle mínění obchodníků prvním skutečným „vánočním“ nákupním obdobím. Kdy ale ve skutečnosti začínají maminky shánět dárky? Vypovídá o tom průzkum, který byl  proveden mezi téměř dvěma tisíci uživatelek serveru www.modrykonik.cz .

Kdy a kde se nakupuje

Podle návalů v obchodech, které nyní zažíváme, to vypadá, že většina lidí shání vánoční dárky až teď a navíc všichni víme, že bude ještě hůř. Kdo ale nyní hlavně nakupuje? Mládež muži… Maminky jsou zřejmě mnohem zodpovědnější. Necelých 10% z nich zahajuje schraňování vánočních radostí pro druhé dokonce dříve než v září. Naopak více než pětina z nich podporuje předvánoční tlačenice a nechává nákupy až na prosinec.

Většina dotázaných kombinuje různé způsoby nakupování, vybírají dárky jak na webu, tak i na místech, kde se o jejich kvalitě nebo třeba i velikosti a barvě mohou raději přesvědčit na vlastní oči. Celkově nejvíce se nakupuje na internetu, kde alespoň jeden z dárků pořídí 75% dotázaných. Na hojnou návštěvnost se těší i kamenné obchody a obchodní centra, kam zamíří zhruba polovina respondentek.  Oblíbené jsou také předvánoční trhy. Někteří tam vyrazí pouze kvůli atmosféře, ale k nákupu překvapení pod stromeček se tam rozhodne každá osmá respondentka.

Kolik dárků a za kolik bude pod stromečkem

Předvánoční období je nákupním vrcholem sezony a navzdory hojně vzpomínané krizi se obchodníci i letos mohou těšit na pěkné tržby. Za dárky pro celou rodinu utratí účastnice průzkumu tisícové částky. Nejčastěji udávaná rozmezí se ve výzkumu serveru www.modrykonik.cz pohybovala mezi 2000 až 4000 Kč (32%) a 4000 až 7000 Kč (37,6%). Každá čtrnáctá maminka utratí za dárky pro své nejbližší dokonce více než 10 000 Kč. Naopak pouze každá dvacátá domácnost vystačí s rozpočtem na dárky nižším než 2000 Kč.

Nejvíce dárků pod stromečkem naleznou pochopitelně děti, které se z nich také umí nejlépe radovat a které s radostí a očekáváním vyhlíží Ježíška. Ve více než 70% rodinách dostanou nejméně čtyři dárky. Jednotlivé dárky přitom svou hodnotou na tisícové sumy neútočí, většina z nich je v hodnotě do 500 Kč a jen za každý pětadvacátý balíček musel jeho nákupčí vytáhnout nejméně bankovku s tváří Emy Destinové, tedy 2000 Kč.

S peněženkami před Vánoci nezahýbe jen nákup dárků, ale také pohoštění, i tímto tématem se zabýval průzkum webu Modrý koník. Slavnostní vánoční večeře se podle odpovědí skládá nejčastěji ze dvou chodů, tuto možnost si vybrala zhruba polovina dotázaných. Další čtvrtina bude mít k večeři 3 nebo více chodů. Zbývajících 25 procent rodin plánuje jen jednochodovou štědrovečerní hostinu.

Z rodinného rozpočtu u více než poloviny tázaných českých rodin s dětmi odejde do 2 tisíc korun. Dvojnásobek této sumy, tedy přibližně čtyři tisíce korun, utratí za jídlo  kolem 5 procent rodičů s dětmi v ČR.

Vánoce začínají vykukovat „za každým rohem“, nejvíce se těší děti, ale pojďte si užít těšení spolu s nimi a taky zase jednou nedočkavě vykukovat z okna…Neletí už ten Ježíšek?

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>