Babinet.cz  /  Magazín  /  Aktivní život  /  Začínáme s dětmi na běžkách

Začínáme s dětmi na běžkách

18.11.2013 - redakce Babinet.cz

Každý běžkař-rodič se jistě těší, až jeho potomek doroste do věku, kdy jej bude moci vzít s sebou do bílé stopy. Často ale přijde na to, že ač se v lyžařském vybavení pro dospělé dobře vyzná, najednou přesně neví, co vlastně pořídit dítěti. A není se co divit, vždyť dětské běžkaření má svá specifika, kterým je třeba výběr náčiní přizpůsobit. Pojďme si říci, jak na to.

Ideální věk pro běžkařský start

Pokud čekáte, že se v tomto odstavci dozvíte jedno univerzální a jasně dané číslo, pak budete zklamaní. Věk, kdy je vhodné začít s běžeckým lyžováním, bude u každého dítěte jiný v závislosti na stupni jeho psychické a fyzické vyspělosti. Obecně se ovšem dá říci, že přibližně již od čtyř let se děti dokáží na běžkách pohybovat po rovině a mohou si tedy pomalu začít zvykat na běžecké lyže.

Kolem pátého, šestého roku života už dítě dokáže koordinovat při běhu na lyžích pohyby rukou a nohou a zvládne i skluz. Určitě je dobré využít i pro běžkaření věk mezi šestým a desátým rokem, kdy se dítě nejlépe učí pohybovým dovednostem. S teenagerem pak již můžete bez potíží vyrazit na delší běžkařský výlet.

Dětské běžky

Dětské běžecké lyže jsou k dostání od délky 100 cm. Jejich konstrukce odpovídá potřebám dětských lyžařů, zejména v nejkratších délkách. Běžky jsou širší a tím pádem stabilnější. Menší tvrdost zase dětem umožňuje snáze se odrazit a lépe lyže ovládat.

Nejkratší dětské běžky bývají opatřeny šupinami v odrazové zóně. Šupiny pomáhají při
odrazu a zabraňují podkluzování lyží zpět a nahrazují tak stoupací vosk.

Nejkratší dětské běžky se vyrábějí v univerzálním provedení, v délkách nad 130 cm již můžete vybírat modely na klasiku, bruslení, či kombi běžky pro střídání obou technik. Rovněž můžete volit mezi rekreačními, sportovními a závodními lyžemi.

Sportovní a zejména závodní dětské běžky se konstrukčně blíží lyžím pro dospělé.

Optimální délka dětských běžek

Optimální délka dětských běžek se určuje podle výšky a hmotnosti dítěte. Pro nejmenší běžkaře vybírejte lyže o 5 až 10 cm delší, než je výška postavy. Starší děti by měly mít lyže o 15 až 25 cm delší, než jsou samy.

U juniorských lyží bude délka záviset i na používané technice běhu. Běžky na klasiku vybírejte vždy delší, než běžky na bruslení.

Pozor na kompatibilitu vázání

Také na dětské běžky budete vybírat jeden ze dvou rovnocenných typů lyžařských vázání, které nejsou vzájemně kompatibilní. Ať už vyberete typ Salomon SNS, nebo Rottefella NNN, hlavně nezapomeňte vybrat odpovídající lyžařskou botu. Oba typy vázání jsou kvalitativně na stejné úrovni, ale nejsou vzájemně kompatibilní. Vázání od firmy Rottefella disponuje hrazdičkou, dvěma podélnými vodícími drážkami a odpovídá např. prolisu v podrážkách běžeckých bot Fischer JR Combi.

Dětské boty na běžky

U dětských bot na běžky se soustřeďte na výběr správné velikosti. Boty musí sedět na těsno, aniž by někde tlačily. Děti by měly mít boty dostatečně zateplené a nepromokavé. To je důležité hlavně zejména u menších dětí, které dlouho nevydrží u intenzivní fyzické aktivity a při přestávkách rychle vychladnou.

Dětské běžecké hole

Na běžkách se – na rozdíl od sjezdovek - bez holí neobejdeme. Proto je třeba věnovat dostatečnou pozornost jejich výběru. Klíčová zde bude opět správná délka.

Nejmenším běžkařům stačí hůlky o 35 cm kratší, než sami měří. Čím pokročilejší dítě je, tím delší hůlky potřebuje.

Děti, které zvládají základy techniky, potřebují na klasiku hůlky asi o 30 cm a na bruslení o 20 cm kratší, než je výška postavy.

Co se týče materiálu, pro děti jsou většinou nejlepší hliníkové hůlky. Jsou nejlevnější a také vydrží případné pády a přilehnutí.

Kompozitové a karbonové hůlky jsou dražší a křehčí. Při karambolu nebo přišlápnutí hůlky může dojít ke zlomení hůlky. Jejich výhodou je nízká hmotnost a lepší vyvážení.

Pro běžce nováčky jsou ze začátku vhodné dětské běžecké hole Fischer Sprint, které díky hliníkovému provedení a plastovým rukojetím vydrží nejednu lyžařskou sezónu.

Dětem většinou bohatě stačí klasické jednoduché poutko a umělohmotné madlo. Pro děti, které to s běžkařením myslí vážněji, můžete pořídit širší a asymetrická poutka, která lépe zajistí držení holí ve správné pozici, a pohodlnější korková madla.

Jak dítě na běžky obléknout?

Děti by se na běžky měly oblékat podle zásad funkčního oblékání. První vrstvu by mělo tvořit termoprádlo, které odvede pot od pokožky a udrží tak dítě v teple a v suchu. Určitě se vyhněte bavlně, která nasákne potem, přilepí se na tělo a dítě ochlazuje.

Jako druhá vrstva se nejlépe osvědčily fleecovémikiny. Výborně zateplují a jsou prodyšné. Míra zateplení se liší podle gramáže oblečení.

Nejlepší svrchní vrstvu představují membránová bunda a kalhoty. Jsou prodyšné, ale zároveň ochrání před deštěm, sněhem i větrem.

Nezapomeňte ani na kvalitní čepici a rukavice. Ideální je mít dvě čepice – jednu tenkou běžeckou a druhou silnější čepici – které potom střídáte podle aktuálních podmínek a potřeby. Je dobré, když má čepice ochranu proti profouknutí, například Windstopper, Nowind nebo Windbloc.

Rukavice se hodí tenčí, aby umožnily jistější úchop holí. Nejmenší děti přesto jezdí v palčácích, které lépe zateplí ruku. Větší děti již používají běžecké prstové rukavice, nebo do chladnějšího počasí kombinovaná „klepeta“.

Další rady ohledně „zazimování“ vašich ratolestí se dozvíte v ostatních dílech našeho seriálu o lyžování:

  • Díl 2:Jak chránit děti při lyžování

  • Díl 3: Vybíráme dětem funkční prádlo

Tipy pro Vás připravil Ski a Bike Centrum Radotín.

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz