Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Melouny bez pecek – lahodné osvěžení a spousta vitamínů – tvrdé pecky jsou už minulostí!

Melouny bez pecek – lahodné osvěžení a spousta vitamínů – tvrdé pecky jsou už minulostí!

27.5.2013 - redakce Babinet.cz

Sladké melouny, šťavnaté, zářivě barevné, bez nichž by léto nebylo tím pravým létem! Užijme si melounovou radost bez omezení – žádná pecka nás už nezastaví!

Bezpeckové melouny Bouquet se k nám dovážejí ze Španělska. V melounu najdete pouze nedozrálá bílá minisemínka, která vůbec nepocítíte.

Jak se ale melouny bez jadérek pěstují?

Odpověď najdeme ve speciálních botanických postupech. Tento postup nevyužívá genetickou modifikaci.

Melouny bez jaderék potřebují k opylení a k tomu, aby měly plody, melouny s jadérky. Na polích, kde se pěstují melouny bez jadérek, představuje přibližně 25 % rostlin druhy s jadérky a 75 % druhy bez jadérek. K takovému poli je pak přistaven včelí úl, aby včely křížem opylovaly rostliny bez jadérek a rostliny s jadérky. Bez opylování křížem by melouny bez jadérek neměly žádné plody.

Anecoop pěstuje své melouny Bouquet na slunečních plantážích ve Valencii, Almerii a Murcii. Sazeničky se sázejí 3 - 4 metry od sebe a rostou ve vyvýšených záhoncích (vysokých 10 - 15 cm) ze zúrodněného písku a písčité hlíny.

Sazeničky vodních melounů se do záhonků sázejí ze školek. Žluté květy melounů musí opylovat medonosné včely. Je zapotřebí opylovat i sterilní melouny bez jadérek, jinak by neměly plody. Za měsíc vyrostou šlahouny dlouhé 2 - 3 metry. Za 60 dní vyrostou na šlahounech první melouny. Úrodu lze sklidit za 90 dní.

Melounová slupka je na pohled tvrdá, ale ve skutečnosti je docela křehká, a proto se melouny musí sklízet ručně. Pěstitelé melounů hledají bledá nebo máslově žlutá místa ve spodní části – ta totiž znamenají, že meloun je zralý.

Meloun pro zdraví - je v podstatě jeden velký multivitamín:

  • 2 půlměsíčky melounu představují vynikající zdroj vitamínů A, B6 a C.
  • Vitamín A obsažený v melounu je důležitý pro zdraví vašich očí.
  • Lidské tělo vytváří pomocí vitamínu B6 obsaženého v melounu mozkové látky (nervové mediátory), například serotonin, melatonin a dopamin, jež podle předběžných průzkumů pravděpodobně tělu pomáhají zvládat úzkost a paniku.
  • Vitamín C obsažený v melounu vám může pomoci zlepšit obranyschopnost imunitního systému proti infekcím a virům. Tento vitamín stimuluje imunitní systém a chrání vaše tělo před volnými radikály.
  • Draslík: 2 půlměsíčky melounu představují i zdroj draslíku. Tento minerál je důležitý pro udržení vody v těle a nachází se ve všech buňkách.
  • Meloun tvoří z 92% voda.¨

Martina Brixi, poradkyně pro výživu, nám objasní, jak je významná pro nás a pro naše zdraví syrová strava v podobě zeleniny a ovoce, a vyzdvihne užitečnost melounů.

Přikládáme i recepty pro malé a i velké obdivovatele melounových chutí.

http://www.babinet.cz/clanek-14725-kachni-stehna-s-melounem.html

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>