Hrad Velhartice stojí na skalnatém ostrohu nad říčkou Ostružnou. Hrad nechal postavit počátkem 14. století Bušek z Velhartic st., který je uváděn v roce 1318 jako první majitel hradu. Buškové z Velhartic byli dva, Bušek st. a Bušek ml., jeden otec a druhý syn. Oba dva Buškové patřili mezi oblíbence císaře Karla IV. Bušek st. byl panovníkův komorník a Bušek ml. byl královský hofmistr a později maršálek. Právě Bušek ml. byl tím Buškem z Velhartic, se kterým císař Karel IV. tak často popíjel víno, jak se dočtete v romanci od Jana Nerudy.
Nejdříve byl vybudován hradní palác s mohutnou zdí, zvaný Rajský dům. Později ještě mohutná věž zvaná Putna a kamenný most. Tento most s lomenými arkádami, je zcela skutečným unikátem na evropských šlechtických sídlech. Zdejší most s lomenými arkádami a dvěma padacími mosty spojuje Rajský dům s věží zvanou Putna.
Státní hrad a zámek Velhartice patří mezi nejromantičtější šumavské objekty / Lubor Ferenc, Wikimedia Commons, Public domain
Na hradě byly ukryty české korunovační klenoty
Hrad Velhartice byl považovaný za hrad bezpečný. Proto také v 15. století, kdy České zemi vládl král Jiří z Poděbrad zde byly na dobu šesti let ukryty české korunovační klenoty.
Na hradě byl také vybudován renesanční zámek s arkádami
Za třicetileté války se stal majitelem hradu nizozemský plukovník Martin de Hoeff-Huerta. Ten byl velmi tvrdý ke svým poddaným a často je nevybíravým způsobem připravoval o majetek. Dostal tedy přezdívku Poberta. V areálu zdejšího hradu nechal tento nizozemský šlechtic v první polovině 17. století vybudovat renesanční zámek s arkádami.
Návštěvníci si mohou vybrat trasu specializovanou na stavební vývoj hradu. Prohlédnou si hradní cisternu, sklepy, hradní spižírny a projdou se po velkém kamenném mostě z Rajského domu do věže zvané Putna.
Na trase zvané Renesanční zámek se zase návštěvníci seznámí s bydlením a způsobem života renesanční šlechtické rodiny. Mohou si například prohlédnout jídelnu, hernu, taneční sál, šatnu šlechtičny, komůrku komorné nebo loveckou chodbu. Dozvědí se také něco o hrách, které se hrávaly v období renesance.
Skanzen lidové architektury z Pošumaví
Pod hradem se nachází Skanzen lidové architektury z Pošumaví. Tvoří ho dvě obytná stavení s hospodářskou částí a dva špýchary. Tyto lidové stavby z Pošumaví pocházejí z počátku 19. století a návštěvníkům přibližují život před dvěma stoletími na Šumavě.
Navštívit můžete také kostelík sv. Máří Magdaleny, který je obestřen záhadami.
Chata Jana Wericha
V městečku Velhartice na náměstí stojí gotický kostel Narození Panny Marie a empírová kašna. Velhartice mohou návštěvníkům nabídnout krásnou přírodu a hluboké lesy a také možnost koupání v rekreačním rybníku Bušek. Půvabné prostředí Velhartic lákalo mnohé umělce, kteří zde přijížděli na letní byt. Pobývali zde například Václav Vydra a Zdeněk Štěpánek. Jan Werich zde měl dokonce chatu a rád chytal ryby v říčce Ostružné. Chata byla postavena v roce 1938 podle návrhu výtvarníka Jiřího Trnky a připomíná chaloupku z Karafiátových Broučků.
K Werichově chatě vede Naučná stezka Velhartice, která je dlouhá 6 km. Stezka začíná na parkovišti pod hradem, provede vás městečkem Velhartice, údolím říčky Ostružné, zdejšími lesy a přírodní rezervací Borek a zavede vás až k chatě Jana Wericha.
napsal Jiří Glet
Zdroj: e-kniha Jiří Glet Turistický průvodce II. Zajímavosti z českých hradů a zámků, Nakladatelství KKnihy, České Budějovice 2017
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.