Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Jihočeský kraj  /  Jindřichův Hradec, turisticky zajímavá místa České Kanady a tipy na výlety k jižním sousedům

Jindřichův Hradec, turisticky zajímavá místa České Kanady a tipy na výlety k jižním sousedům

11.6.2024 - redakce Babinet.cz

V jihočeském městě Jindřichův Hradec můžeme navštívit například zámek Jindřichův Hradec, původně hrad, jenž je až do dnešních dnů spojován s duchem Bílé paní s rouškou kolem hlavy. Na zámecké chodbě si lze mimo jiné prohlédnout i obraz Perchty z Rožmberka, známé právě jako Bílá paní. Dala snad právě ona reálný základ této legendě?

Celé historické jádro Jindřichova Hradce je městskou památkovou rezervací. V pobělohorské době se jednalo o druhé největší město v Čechách, a to zejména díky výhodné poloze na obchodní cestě z Prahy do Vídně.

foto / Petr Matura, Pixabay

Pouhých pět kilometrů od Jindřichova Hradce lze navštívit soukromou zoologickou zahradu v Horní Pěně, jejíž areál se rozprostírá na ploše deseti hektarů v malebné jihočeské krajině České Kanady. Najdeme zde více než dvě stě druhů zvířat, převážně chráněných. Pro širokou veřejnost zde probíhají i komentované prohlídky s odborným výkladem. Prohlédnout si lze například mimo jiné hyeny, krokodýly, guerézy nebo „šípové žáby“.

V nedaleké Dolní Pěně můžeme navštívit největší habrové bludiště ve střední Evropě. Zabírá plochu větší než šest tisíc metrů čtverečních a ocení jej pak zejména, avšak nejen dětští návštěvníci. Najdeme zde tři kilometry cestiček a přibližně dvanáct tisíc vzrostlých habrů. Vyzkoušet si zde můžeme také vory na rybníce, bosý chodník nebo kulidrom. Samozřejmě nechybí ani možnost občerstvení a parkování je zde zcela zdarma.

Milovníci muzejních expozic se pak mohou vydat do Deštné, kde najdou hned dvě velice zajímavá muzea. Jedním z nich je provaznické muzeum, které založil Karel Klik (1926-2011), po němž je toto muzeum také pojmenováno. Jediná expozice tohoto druhu v Čechách nás seznamuje s historií provaznického řemesla i provaznických rodů. Prohlédnout si zde můžeme rovněž praktické ukázky provaznické výroby na ještě stále funkčních, dobových, sto i více let starých strojích. Muzeum zřídil a v roce 1998 otevřel poslední potomek provaznického rodu Kliků.

Letecké muzeum v Deštné pak nabízí expozici zaměřenou na naše letce na frontách z období 2. světové války. Také nám přibližuje i letectví jižních Čech. V pietní místnosti jsou pak shromážděny prstě z hrobů našich válečných letců v zahraničí.  Autorem této expozice je Klub historie letectví Jindřichův Hradec.

Kromě těchto dvou muzeí v Deštné najdeme i dominantní kostel svatého Ottona, barokní kašnu na náměstí, poutní kostelík svatého Jana Křtitele nad lázeňským pramenem, z něhož se brala voda též k výrobě limonády „Deštenka“, smírčí kámen s kapličkou na cestě do lázní nebo lesní kapličku svaté Háty, ke které dojdeme po červené turistické značce. Na místním hřbitově je pochován hudební skladatel Karel Ditters z Dittersdorfu a spisovatel a církevní malíř Bedřich Kamarýt.

Pokud se chceme vydat též na výlet k našim rakouským sousedům, za vidění zcela jistě stojí klášter Zwettl. Jedná se o románsko-gotický klášterní areál s barokními přestavbami s rozlehlými zahradami i bohatým barokním interiérem. Navštívit můžeme taktéž klášter Altenburg, barokní klenot Waldviertelu, jehož výstavní místnosti jsou přístupné i bez průvodce.

napsal Petr Matura

zdroje: wikipedia.org, provaznickemuzeum.destna.cz, zoonhradecku.cz, bludiste.cz, waldviertel.at/cs

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz