Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Zlínský kraj  /  Pulčínské skály s oranžovými ledopády jsou největším moravským skalním městem

Pulčínské skály s oranžovými ledopády jsou největším moravským skalním městem

10.2.2024 - redakce Babinet.cz

Pulčínské skály, které jsou největším moravským skalním městem, najdete severně od valašské osady Pulčín. Právě z osady Pulčín je nádherný výhled na horu Hradisko 773 m. n. m. s Pulčínskými skálami, ke kterým se dostanete po červené turistické značce.

Jeskyně v Pulčínských skalách

V dolní části Pulčínských skal se nachází skalní skupina Pět kostelů neboli Pětikostelí. Je zde i skalní útvar zvaný Medvědice. Nad skaliskem Pět kostelů najdete jeskyni zvanou Hliněná. Největší jeskyně Pulčínských skal, zvaná Velryba, je dlouhá 42 m a svým tvarem velrybu taky připomíná. Tato jeskyně bývá rovněž nazývána Pod Kazatelnou I. Další větší jeskyně ve skalách mají název Pod kazatelnou II. a Lízinka. V Pulčínských skalách se však nachází taky celá řada drobných jeskyněk. Ve vrcholových partiích Pulčínských skal je labyrint skalního města zvaného Izby a další výrazné skály, například Ludmilina skála nebo Zkamenělý kostel, nazývaný rovněž Zbojnický kostel.

Pulčínské skály / Ben Skála, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Pulčínské ledopády

V Pulčínských skalách najdete rovněž „suché kaňony,“ včetně největšího z nich zvaného Ancona neboli Propadlý hrad. V zimě se na skalních převisech Ancony tvoří hnědo – oranžově zbarvené ledopády a rampouchy. Toto jejich jedinečné zbarvení způsobují mikroskopické sněžné řasy žijící ve sněhu.

Čertovy skály

Když už jste v Pulčínských skalách, rozhodně byste měli navštívit rovněž Čertovy skály. Není to daleko, jen asi 3 km. Před obcí Lidečko se před vámi vynoří mohutná hradba Čertových skal. Čertovy skály dosahují délky okolo 150 m, výšky 6 až 25 m a šířky v rozpětí 2 až 5 m.

I toto místo, Čertovy skály, je neodmyslitelně spojené se starou pověstí. Před dávnými lety ve vsi Lidečko žil chalupník, který měl velmi krásnou dceru. Ta se zalíbila jednomu čertovi a čert se s ní hodlal oženit. Její otec však souhlasil pouze za podmínky, že čert do rána, než kohout zakokrhá, obrátí tok řeky Senice. Pekelník sázku přijal, a aby se pojistil, nechal v Lidečku vybít všechny kohouty. Mazaný chalupník si však jednoho schoval a dříve než se rozednilo, kohout zakokrhal. Čert pochopil, ţe prohrál a z kraje odtáhl. Jako nedostavěná hráz po něm zůstaly jen Čertovy skály.

napsal Jiří Glet

zdroj: Jiří Glet: Nové pověsti z Moravy a Slezska/ kknihy.cz, jiriglet.cz

<iframe style="border: none;" src="https://frame.mapy.cz/s/negoputojo" width="600"" height="280" frameborder="0">

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz