Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Jihomoravský kraj  /  Plánujeme jarní výlety: Pernštejn, hrad plný pohádkových příběhů

Plánujeme jarní výlety: Pernštejn, hrad plný pohádkových příběhů

9.2.2023 - redakce Babinet.cz

Mohli jste ho vidět také v pohádkách Sedmero krkavců, Pták Ohnivák, Jak se budí princezny, Šťastný smolař, ale také v hororu Upír Nosferatu nebo italském seriálu Princezna Fantaghiro a desítkách dalších televizních děl. Není se co divit, hrad Pernštejn leží v malebné krajině Českomoravské vrchoviny a díky svému unikátnímu vzhledu patří k nejvýznamnějším moravským hradům, jeho okolí i interiéry jsou pro pohádkové příběhy jako stvořené. Někdy se mu říká „mramorový“, protože byl při jeho stavbě hojně využit místní bílý nedvědický mramor. V areálu hradu roste prastarý tis, s jehož osudem je dle pověsti spojen osud hradu. Zanikne-li tis, zanikne i hrad. Přijeďte okusit kouzelnou atmosféru Pernštejna na vlastní kůži.

Pernštejn / foto Petra Zbořilová

Historie sahající až do 13. století

První historická zmínka o hradu se datuje ke konci 13. století, kdy byl založen pány z Pernštejna a stal se jejich základnou na dalších několik století.  Původní nepříliš rozsáhlá stavba na vrcholu skalního útesu s válcovou věží dnes zvanou Barborka a třípodlažním palácem byla postupně rozšiřována tak, jak rostla moc i finanční možnosti rodu Pernštejnů. V průběhu 15. století, po rozsáhlém požáru, došlo k velké gotické přestavbě, hrad zmohutněl a rozšířil se, charakteristické bylo časté užití arkýřů. Intenzivní stavební činnost probíhala až do poloviny 16. století, kdy se začalo budovat čtvrté patro paláce, ale dokončeno již nebylo. Pernštejnům došly finanční prostředky a byli donuceni hrad prodat. Tím vývoj hradu v podstatě skončil. Z tohoto období také pochází kresby s citáty z bible nebo antické literatury a žertovné a neslušné nápisy v češtině, němčině a latině na některých stěnách. V dalších letech se střídali majitelé a docházelo jen k dílčím úpravám - například po neúspěšném švédském obléhání nebo při renesanční úpravě interiéru. Posledními soukromými majiteli hradu byli Mittrowští, kteří ho vlastnili až do roku 1945. Plánovali velkou romantickou přestavbu, na kterou ale neměli peníze a hrad si tak dodnes udržel svoji goticko-renesanční podobu. 

Z osmi poznávacích okruhů si vybere každý

Návštěvníkům hrad nabízí osm poznávacích okruhů. Základní prohlídka vás během 80 minut provede všemi důležitými prostorami a obdobími hradního paláce. Rezervace předem není nutná, ale doporučujeme ji udělat, pokud nechcete zbytečně čekat. Pokud nemáte tolik času, nebo cestujete s dětmi, které neudrží tak dlouho pozornost, zvolte Zkrácený okruh nebo si jen prohlédněte hradní nádvoří a exteriéry. Případně pro děti ve věku 4-6 let je připravena speciální interaktivní prohlídka paláce, během které s průvodcem hledají indicie a plní jednoduché úkoly. Za odměnu se jim na konci zjeví bílá paní. Na Pernštejně ale myslí i na opravdové milovníky a znalce historie. Pro ty jsou připraveny dva mimořádné okruhy, jeden zaměřený na poslední šlechtický rod na hradě, hrabata Mittrowské z Nemyšle, a druhý na stavebně historický vývoj hradu. Obě prohlídky je potřeba si předem rezervovat a jsou vhodné jen pro fyzicky zdatné osoby. Nejnovější okruh vás zavede do obnovené Vrchnostenské zahrady, která je jedinečným souborem zahradních stylů a nachází se netradičně v horském terénu. Návštěva proto není vhodná pro kočárky a vstup není povolen ani zvířatům.

Pernštejn v jarním hávu / foto Antonín Špaček, ml.

K hradu po naučných stezkách

Pod hradem je parkoviště pro auta, motocykly a autobusy, odkud už po svých vystoupáte po síti parkových a lesních cest za zhruba 20 minut do areálu. Pokud zvolíte cestu vlakem, dojeďte na nádraží Nedvědice, na hrad je to pěšky necelé 2 km. Chcete-li spojit cestu i s poznáváním okolí, z Nedvědice vedou tři naučné stezky. Dle svých časových a fyzických možností můžete zvolit okruh dlouhý 4 km, 5,2 km nebo 13,5 km. Brožurku s mapkou naučných stezek si vyzvedněte v Turistickém informačním centru v Nedvědici. Pokud pojedete na kole, zaparkovat je můžete na prvním nádvoří u značky cyklostezek.  

Hrad Pernštejn je aktuálně v období 1.11.2022-31.3.2023 pro veřejnost uzavřen, včetně zahrady. 

 

zdroj:  korunavysociny.cz, hrad-pernstejn.cz/cs

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

jenuyru
10.2.2023 07:33

helllo

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz