Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Jihomoravský kraj  /  Velká výstava betlémů v brněnském letohrádku Mitrovských

Velká výstava betlémů v brněnském letohrádku Mitrovských

11.12.2023 - redakce Babinet.cz

Patrně nejrozsáhlejší výstavu betlémů na jižní Moravě, co do počtu exponátů, pořádáme v letošním roce ve spolupráci s dlouholetým organizátorem výstav betlémů a výtvarného umění v Předklášteří a v Tišnově – Zdeňkem Jílkem a jeho přáteli – v brněnském letohrádku Mitrovských. Základem expozice je sbírka betlémů Zdeňka Jílka a dále sestava betlémů zapůjčených od výtvarníků a řezbářů z tišnovského a brněnského regionu. Při výběru exponátů jsme kladli důraz jak na výtvarnou i historickou kvalitu, tak na různorodost materiálů, ze kterých jsou betlémy vytvořeny; představíme i několik mechanických betlémů. Výstava je navíc rozšířená o největší české dioráma na téma Život Ježíše Krista, s plstěnými figurami od Ivany Langrové, které vystavujeme v jednom ze sálů 1x za 2 roky. Vánoční expozice je doplněna o floristické dekorace od společnosti Květiny Pugét z Brna – Tuřany.

foto / se svolením letohrádku Mitrovských

Zdeněk Jílek žije v Tišnově, je místním patriotem a již 14 roků se věnuje pořádání kulturních a uměleckých akcí. První betlém do své sbírky dovezl v roce 2007 od Lubomíra Janouška z Výčap u Třebíče. Postupně se jeho sbírka rozrostla na současných 220 exponátů. Nejraději má betlémy dřevěné, ale sbírka obsahuje i různé druhy materiálů: keramické, porcelánové, papírové, kovové, látkové, skleněné, polyresinové, perníkové nebo betlémy ze šustí, slámy, lýka, kůže nebo obrazy a podmalby na skle. Největším exponátem je Tišnovský betlém, který vytvořili v roce 2018 členové spolku Art Periscope. Betlém vznikl pro zachování vánočních zvyků a tradic na Tišnovsku. Má sloužit pro budoucí generace a připomínat nejen příběh Svaté rodiny, ale i tišnovskou scenérii, přírodu, památné domy a významné osobnosti města. Všichni autoři betlému pocházejí z tišnovského regionu a každý z nich zde zanechal kus svého srdce a kumštu. Posuďte sami. Letos poprvé opouští Tišnov a vydal se na cestu do Brna. Druhým tahákem je keramický betlém od egyptologa Ladislava Zápařky z Herálce v Čechách. Obsahuje 135 pozlacených figurek,  které jsou doplněny množstvím domečků a různých součástí (včetně historické dáliny) umocňující tuto scenérii na ploše 400 x 200 cm. Další raritou je Brněnský betlém (Betlém Brunensis) od Zdeňka Gottwalda z roku 2000, který zachycuje důležité památky Brna a připomíná také známé osobnosti, stejně jako místní ikonické symboly – např. šalinu, draka, kašnu Parnas ad.
Celkem bude v letohrádku Mitrovských vystaveno 90 betlémů a obohatí ji i přátelé Zdeňka Jílka. Uvidíte jedinečné mechanické dřevěné betlémy od autorů Františka Ševčíka z Malé Lhoty, Pavla Maška z Velké Bíteše a Antonína Srby ze Železného. Další zajímavostí jsou dřevěné monolity od Jiřího Ondry z Tišnova nebo díla od Luboše Plachého z Molenburku – betlémy malované na překližce, a dřevěné od Petra Poukara z Deblína, které jsou i částečně ručně pohyblivé a oblíbené dětskými návštěvníky. Tvůrci betlémů i jejich sběratelé svoji neúnavnou snahou o zachování této velmi krásné tradice vždy přinášejí nejen radost, ale hlavně napomáhají k utváření kultury a našich dějin. Přijďte se podívat, jak se jim to na této výstavě podařilo.

Letohrádek Mitrovských v Brně

12.12. 2023 – 14. 1. 2024

úterý – neděle, 10 – 16 hodin, 24.12.: 10 – 14 hodin, 25. 12.: zavřeno, 26. 12. 13 – 16.30 hodin, 31. 12. a 1. 1. zavřeno

zdroj: letohradekbrno.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz