Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Věnujte pozornost růstu vašeho potomka, můžete předejít zdravotním komplikacím

Věnujte pozornost růstu vašeho potomka, můžete předejít zdravotním komplikacím

9.5.2011 - Redakce Babinet

Sledování základních tělesných rozměrů (tělesné výšky, hmotnosti, obvodu hlavy) je součástí povinných preventivních prohlídek dítěte. Jakákoliv odchylka v rychlosti růstu (od standardního vývoje) totiž může být prvním a někdy jediným signálem závažného onemocnění. Z mnoha smutných případů i z nedávné doby vyplývá nezbytnost využití tzv. percentilových růstových grafů při péči o děti, neboť bez nadsázky lze říci, že růst je velmi citlivým indikátorem zdravotního stavu dítěte.

To potvrzuje MUDr. Pavel Boček, pediatrický onkolog: „Ve své praxi jsem se bohužel setkal s nejedním případem, kdy jsme mohli zahájit léčbu onkologicky nemocného pacienta mnohem dříve. Přitom pokud by dětský praktický lékař využíval percentilové růstové grafy, mohl by rozpoznat problém v organizmu dítěte mnohem dřív, než na něj upozorní sama nemoc. Platí, že čím včasnější zásah a zahájení léčby, tím větší úspěšnost…“

Percentilové růstové grafy jsou uživatelsky nejpřínosnější i nejoblíbenější podobou růstových norem. Pomáhají průběžně hodnotit všechna základní růstová data dítěte od narození až do jeho 18 let. Přestože jsou percentilové růstové grafy velmi užitečným diagnostickým nástrojem, pomocí kterého lze rozpoznat problém v organizmu dítěte mnohem dříve, než na něj upozorní sama nemoc, ne každý dětský lékař jim bohužel věnuje dostatečnou pozornost. Nyní máte možnost sledovat vývoj svého potomka pomocí percentilových růstových grafů sami z pohodlí domova. Najdete je totiž v Elektronické zdravotní knížce (EZK), která je zdarma poskytována pojištěncům VZP.

EZK je užitečným online pomocníkem, který se stará o vaše zdraví a pomáhá mít přehled o vašich zdravotních prohlídkách, očkováních, lécích atd. Stejné informace můžete mít díky EZK také o svém potomkovi. V sekci „služby“ Elektronické zdravotní knížky najde nyní každá starostlivá maminka také percentilový růstový graf svého dítěte, díky kterému může průběžně sledovat růst svého dítěte a případně konzultovat naměřené hodnoty s ošetřujícím lékařem. Růstové grafy pak slouží jako pomůcka v diagnostice nejen praktických lékařů, ale i specialistů mnoha oborů (například ortopedie, endokrinologie, alergologie, onkologie nebo obezitologie).

Jedním ze základních tělesných rozměrů, který by měl být zvláště u dětí pečlivěji sledován, je tělesná hmotnost. Právě dětská obezita se stala celosvětovým strašákem, a tento trend se začíná výrazněji objevovat i u nás - dle průzkumu agentury STEM/MARK trpí nadměrnou hmotností každé páté dítě ve věku 6 - 12 let. MUDr. Zlatko Marinov upozorňuje: „Epidemie obezity je velkým problémem současnosti, kdy skutečně již každé 5. dítě má nadváhu. Velmi častým důvodem přibývání hmotnosti jsou špatné stravovací návyky, které velmi záhy umí odhalit růstové grafy. Je lépe začít řešit 1-2 kg nadváhy dnes než 20 kg obezity za následující dva roky. Obzvláště, když se k nim připojí závažné kardio-metabolické následky, které významně zkracují střední délku života.“ Nejen nadváhu, ale i podvýživu svého dítěte můžete včas odhalit díky percentilovým růstovým grafům, které jsou nyní součástí EZK.

Vysvětlivka percentilového růstového grafu:

Vodorovná osa percentilového grafu vyjadřuje věk v letech. Svislá osa tělesnou výšku v centimetrech. Střední tučná křivka, zvaná 50. percentil, ukazuje v jednotlivých letech růstu dítěte, které má střední tělesnou výšku. Pokud je dítě s výškou na 50. percentilu, 50 % stejně starých dětí je větších a 50 % je menších. Číslo percentilu vyjadřuje, jaké procento dětí má tělesnou výšku nižší, než vymezuje příslušná křivka. Tedy pokud se vaše dítě nachází na 25. percentilu, znamená to, že pouze 25 % dětí stejného věku je menších a z toho zároveň vyplývá, že 75 % dětí stejného věku je větších. Pásmo střední tělesné výšky je vymezeno právě plochou mezi 25. a 75. percentilem. V rozmezí tohoto pásma se nachází polovina dětí. Děti s malou výškou se nacházejí pod. 3. percentilem.

Mezi dětmi, jejichž výška vybočuje z pásma mezi 3. a 97. percentilem, je sice většina dětí zdravých, ale u některých z nich již může být jejich méně obvyklá tělesná výška projevem zdravotní poruchy. Růst by měl v tomto případě kvalifikovaně posoudit dětský lékař. Percentilový graf tedy pomůže rodičům porovnat výšku jejich dítěte s ostatními stejně starými dětmi.

Zdroj: www.izip.cz, http://pediatrie-motol.cz/

Vaše názory

Pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte.

Další z magazínu

Nejčtenější články
Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz